ناعدالتی در تخصیص اعتبارات ممنوع است/ضرورت جذب مشارکت مردمی

بیرجند- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با اشاره به ضرورت جذب مشارکت مردمی در توسعه هر شهرستان گفت: ناعدالتی در تخصیص اعتبارات ممنوع است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید پورعیسی، صبح سه شنبه در گردهمایی شوراهای اسلامی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: متأسفانه در سطح کشور عنایتی به آمایش ملی نشده و به انسجام نرسیده است ولی ما در استان‌ها اقدامات خود را در این حوزه انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در آمایش می‌خواهیم سهم استان در کشور را بیابیم، بیان‌کرد: در ابتدای سال سند ملی آمایش کشور مصوب شده و سند آمایش استان نیز با آن تطبیق شده است.

پور عیسی درباره نحوه و شیوه توزیع اعتبارات در خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: در برنامه ششم چهار محل برای تجهیز منابع استان‌ها در نظر گرفته شده است که از آن جمله اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی، خودیاری و مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری خارجی چندانی نداشته‌ایم، گفت: اگر می‌خواهیم اعتبارات و امکانات دولتی بیشتری برای استان جذب کنیم باید خودیاری و مشارکت‌های مردمی بیشتری را نیز برای توسعه منطقه جلب کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: نباید انتظار داشت که همه مشکلات کوچک و جزئی در شهرها و بخش‌ها را استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حل کند بلکه خود شوراها نیز در این زمینه و جذب مشارکت‌های مردمی فعال شوند.

پور عیسی بیان‌کرد: اگر دولت توان این را داشته باشد که جزء و ریز همه مشکلات کوچک را حل کند چه نیازی به راه‌اندازی شوراها و دهیاری‌ها بود، بلکه باید شوراها استعدادها و پتانسیل‌های خود را برای حل مسائل فعال کند و باور داریم چنین ظرفیتی وجود دارد.

وی ادامه داد: باید به این سمت برویم که بگویم که اگر قنات بخش و روستای ما مشکل دارد و یا شهر ما بیمارستان ندارد، بخشی را از محل خیر، مشارکت مردمی و … تأمین کنیم تا دولت هم بخش دیگر اعتبار را تأمین کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی گفت: اگر نگاه خود را در زمینه توسعه شهر و بخش خود تغییر ندهیم با اعتبارات دولتی، پروژه‌های فعلی تا ۵۰ سال آینده هم به اتمام نخواهد رسید.

پور عیسی اظهار کرد: ما منابع اعتباری مختلف چون اعتبارات تملک سرمایه‌ای، اعتبارات توازن استانی و ملی داریم ولی هر کدام از این‌ها بر اساس دستورالعمل و شیوه خاص و طبق دو مؤلفه جمعیت و محرومیت توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه ناعدالتی در تخصیص اعتبارات از نظر قانونی ممنوع است، یادآور شد: اگر هر شهرستان قرار است چند درصد اعتبار بیشتری بگیرد باید علت آن نیز به صورت کامل تبیین شود.

کد خبر 5315350

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =