نشست نقد و بررسی کتاب «آقا صادق» در شیراز برگزار شد

شیراز - همزمان با سالروز شهادت سید محمدصادق دشتی از شهدای نامدار جهادسازندگی فارس مراسم نقد و بررسی کتاب «آقاصادق » برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضاحسینی، نویسنده کتاب شنبه شب در این مراسم درباره انگیزه نوشتن این اثر و انتخاب شهدای جهاد گفت: خودم به واسطه آشنایی با مردمیدان جهاد، مرحوم حسین علی عظیمی و نوشتن کتاب رسم جهاد با ستاره‌های جهاد گره خوردم و تصمیم گرفتم بین خیل شهدا بیشتراز شهدای جهاد بنویسم چون کمتر از آنها خوانده بودم.

شهید دشتی هم بواسطه فعالیت‌های زیاد و مرام خاص جهادی که داشت از شهدای شاخص جهاد مظلوم در جنگ بوده و دکتر عاشوری و آقای جعفری و آقای منزوی که بعد از جنگ درحوزه ثبت خاطرات جهادی‌ها فعال بودند، خاطرات و بانک اطلاعاتی مناسبی نسبت به شهید دشتی داشتند. همچنین برادران و پدرشهید هم مطالبی درباره این شهید پرکار و دلسوز جمع کرده بودند و اینگونه توفیق نصیب ما شد که کتاب این شهید جهادی را تهیه کردیم. شما پای صحبت هرکدام از رزمندگان جهاد فارس که بنشینید گفتنی‌های زیادی از این شهید عزیزدارند.

وی درباره مراحل تولید اثر نیز ابراز داشت: در مرحله تکمیل تحقیقات با خانواده و همرزمان شهید گفتگوهایی گرفتم و سعی کردم در نوشتن کتاب قلم روایی و روانی داشته باشم و بصورت یک سیر تاریخچه‌ای و داستانی اثر را ارائه کنم. که ماحصل آن در قالب یک کتاب ۱۵۰ صفحه‌ای اماده ارائه به مخاطب شده است.

وی تصریح کرد: من وقتی ۱۸ سالم بود در گیرو دارکنکور بودم که چه رشته‌ای انتخاب کنم چه رتبه‌ای می آورم سطح آمال و آرزوهایم و افقی که برای زندگی دا شتم مثل خیلی از همسن و سالهایم کنکور و دانشگاه بود تا اینکه توفیق داشتم با مجموعه کسانی که در عرصه دفاع مقدس نقش آفرین بودند آشنا شدم و افق دید آنها رادیدم که شبکه مسائلشان باما متفاوت بود.

وی ادامه داد: در همین مسیر خداخواست با مردبزرگ مرحوم عظیمی و بخش خاصی از دفاع مقدس و بچه‌های جهاد آشنا شدم و متوجه شدیم اینها مظلوم تراز بقیه بودند و بعداز این همه سال کمتر کسی درباره فداکاری و تلاش‌های خالصانه آنها شنیده یا خوانده است.

وی ادامه داد: شهید دشتی وقتی ۱۸ ساله بود به عنوان نیروی جهادی مشغول فعالیت در روستاهای سیستان بود و بعد از شهادت پسرعمه اش در همان سال توجهش به جنگ جلب شد و راهی مناطق جنگی شد و تا ستاره شدن در بحث پشتیبانی جنگ پیش رفت. همه این اتفاقات در ایام کنکور او بود اما علاقه به درس و ادامه تحصیل را رهامیکند و به منطقه می‌رود.

این نویسنده خوش آتیه خطه فارس تصریح کرد: این ماجراها برای جوان‌های آن روز از همین جاها شروع می‌شد و افق دیگری را تجربه می‌کردند که شاید همسن و سال‌های ما دراین دوران این مسائل اصلاً برایشان مطرح نشود. ما اگر دنیایی و مادی هم نگاه کنیم همین کافیست که بدانیم نسلی نزدیک به ما جور دیگری زندگی کردند. شخصاً همین دلیل برای من کافیست که بچرخم و از آنهایی که هنوز بین ماهستند بپرسم که از این شهدا و ازفعالیتهای خودشان در کنار آنها بگویند.

در ادامه مراسم با خواندن بخش‌هایی از کتاب آقاصادق خاطرات آن سال‌ها برای هم‌رزمان و خانواده شهید زنده شد و حضار را به خاطراتی از آقا صادق مهمان کردند.

پدر شهید که پس سال‌ها هنوز داغ پسر برایش تازه بود و البته با دیدن کتاب و همرزمانی که خاطرات صادق را برای زنده نگهداشتن راهش هرچند با تأخیر ولی بالاخره ثبت و ضبط کردند از لحظات شنیدن خبرشهادت پسرش گفت و چشمان حاضرین را به اشک نشاند. همرزمان آقا صادق هم با بیان خاطراتی از سختکوشی و حساسیت شهید بر بیت المال لبخند به لب حضار نشاندند.

یکی از همرزمان شهید که از فعالان جهاد بوده به عنوان سنگرسازان بی سنگر که امام به جهاد داده بود اشاره کرد و گفت: تا همین الان هم همه سعی کردند جهاد بی سنگر بماند واسمی از آن نماند.

وی با اشاره به اسم کتاب نیز گفت «آقا صادق» واقعاً در قول و عمل صادق بود و البته خیلی خاکی بود و هرکس صدایش می‌کرد آقاصادق می‌گفت همان صادق کافیست. کسی وارد مقر می شد تشخیص نمی‌داد فرمانده کیست همیشه پابه پای بچه‌های جهاد و جلوتراز همه بود و درحین سنگرسازی درکنار نیروهایش شهید شد.

محمدمهدی سرفراز شکوهی نیز با یاد شهیدان جهادی فارس احمد پورمیدانی، خلیل پرویزی و صادق دشتی نقد و برسی کتاب را آغاز کردو گفت: معمولاً نقدو بررسی یک اثر از دوزاویه مسائل فنی و ظاهری و مسائل محتوایی قابل انجام است. طبیعتاً هر محصول فرهنگی از جمله کتاب وقتی در سطح بالای ویرایشی و تکنیکی و ظاهر و طراحی جذاب به مخاطب عرضه شود موفق تراست.

وی گفت: یک بخش دیگر در نقد و بررسی‌ها بحث محتوایی و اثرگذاری کتاب است و من بیشتر تمرکزم روی محتوا و اثرگذاری این محصول است. معمولاً زندگی اساطیر و بزرگان آنقدر مخاطب را درگیر می‌کند که از لحاظ ظاهری کمتر به محصول توجه می‌شود.

این پژوهشگر تاریخی با اشاره به انواع اسطوره‌های ملی میهنی و اسطوره‌های اعتقادی و مذهبی ابراز داشت: شهدا هم از بعد ملی و میهنی هم اعتقادی و مذهبی جزو اساطیر به حساب می‌آیند خیلی از کشورها با توجه به فقدان اسطوره برای نجات فرهنگ خود اسطوره سازی می‌کنند. گنجینه شهدا از این جهت خیلی حائز اهمیت است و باید در جامعه بیشتر به این گنجینه توجه کرد.

حوزه جهاد با ناگفته‌های ناب جذابیت زیادی برای جامعه هنرمندان دارد

وی با اشاره به آثاری چون فیلم سرباز رایان که حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر یعنی حدود نیمی از کره زمین آن را مشاهده کردند یا کتاب جنگ چهره زنانه ندارد که فقط در کشور تولید کننده اثر ۵۰۰ هزار تیراژ داشته تصریح کرد: آنها حرف ساختگی خود را با گستره بالای مخاطب سعی دارند به کرسی بنشانند. ما در بهترین حالت و آثار موفق در تاریخ نشر کشور توزیع بسیارکمتری از آثار مذکور داشتیم.

وی گفت: اینها نشان می‌دهد به رغم وجود گنجینه‌های واقعی در این میدان دستمان خالیست و تازه تحرکاتی شروع کردیم.

شکوهی با اشاره به مظلومیت جهاد دردفاع مقدس گفت: برخی اقشار مثل امدادگران بعد از عملیات بیشتر به میدان می‌آمدند برخی مثل رزمنده‌ها حین عملیات بیشتر درگیر می‌شدند اما برخی مثل جهادی‌ها قبل و حین و بعداز عملیات در جنگ مسئولیت داشتند. ما نیروهای جهاد این نیروهای سنگرساز بی سنگررا به درستی نشناختیم و به مردم و نسل‌های بعدهم به درستی شناسانده نشدند.
حوزه جهاد با این همه ناگفته‌های ناب جذابیت زیادی برای جامعه هنرمندان دارد اگر این ظرفیت‌ها را بشناسند.

وی تصریح کرد: جهاد نه حاکمیت و دولت بودبه معنای بروکراسی که کار گیر کند و قفل شود نه صرفاً مردم بود به این معنی که کار خاصی از انها برنیاید. حرف بچه‌های جهاد اندازه صاحب لشکر سند داشت و از اولین نهادهای انقلابی بود که به فرمان امام تشکیل شد و فرمان محرومیت زدایی داشت و به نحو احسن در کنار کارهای مرتبط به حوزه جنگ در حوزه محرومیت زدایی هم انجام وظیفه می‌کرد. ادغام و از بین بردن این تاریخچه ظلم بزرگی بود، ما به این تلاش‌ها امید داریم که باب احیای جهاد سازندگی در کشور ما را فتح کند.

این پژوهشگر حوزه تاریخ با اشاره به ماجرای اویس قرنی که پیامبر را ندید اما عاقبت بخیر شد تاکید کرد تصمیمات انسان‌ها در بزنگاه‌ها تأثیر زیادی در سعات و عاقبت بخیری دارد. وی به تصمیمات سرنوشت ساز شهید دشتی که بخشی از آنها در کتاب آمده اشاره کرد و گفت: شهدایی که گل می‌کنند خیلی ادای عجیبی ندارند بلکه سربزنگاه ها بهترین تصمیم را می‌گیرند. شما هرچه در زندگی صادق دشتی عمیق شوید بیشتر متوجه می‌شوید که همیشه دنبال این بود کار زمین مانده را انجام دهد چه کسی ببیند چه کسی نبیند. دنبال دیده شدن نبود.

سید صادق محصول سفره حلال پدر و تربیت شایسته مادر است

شکوهی با اشاره به اهمیت جایگاه مادر در حفظ و تحکیم خانواده و تربیت فرزند تاکید کرد: سید صادق محصول سفره حلال پدر و تربیت شایسته مادر است حتی به نظر من تربیت شایسته مادر ازجحیت دارد.

وی باتوجه به متن کتاب به نقش مادر اشاره کرد و ادامه داد مادر که عفیفه و صاحب نگاه تربیتی باشد رد آن نگاه تا اوج گرفتن فرزندان قابل مشاهده و ملموس است.

شکوهی تلاش و اهمیت شهید به مسائل معرفتی و مطالعاتی را با اشاره به خاطراتی از کتاب مثال زد و گفت: وصیت نامه بسیار عارفانه این شهید بدون اغراق هم عرض مناجات شهید چمران و سردار سلیمانی است. این دو وجه به این آدم تصویر ماندگاری داده است. ویژگی سوم شهید دشتی هم این است که اهل ادا نبود.درعین متعبد و متشرع بودن ازقبل بلوغ هم اهل نماز بوده اما اهل جانماز آب کشیدن نبوده با تدینش به کسی چوب نمی‌زد.

وی گفتک مردم داری شهید و محبتش به مردم هم از ویژگی‌های شاخصی بود که در صفحات کتاب بصورت ویژه به چشم می‌آید و همه او راازخودشان می‌دانستند.

شکوهی با تمسک به روایات معصومین جهاد را نعمت و عظمتی دانست که خدا به بندگان خاصش عطا می‌کند.وی گفت: در جنگ ۸ ساله حداکثرسه میلیون نفر ازحمعیت ایران درگیر جهاد وجنگ بودند که حدود ده درصد از جمعیت ایران را در برمی‌گیرد. نمیدانم مردم ایران چه معامله‌ای باخدا کردند که این فرصت جهاد برای آنها فراهم شد.روزی که جهاد و مقاومت از مردم گرفته شود معلوم نیست اسلامی که بماند مارا عاقبت بخیرکند یاخیر.

در ادامه جلسه از خانواده این شهید پرافتخار توسط دفتر تاریخ شفاهی شیراز و کانون سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی تقدیر شد.

کد خبر 5329446

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =