تعامل و ارتباط پژوهشگاه با محاکم و دادگاه‌ها باید افزایش یابد

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه گفت: در حال حاضر ارتباط کاملی بین پژوهشگاه و دستگاه قضا وجود ندارد بنابراین باید موضوع ارتباط با دستگاه قضا و حضور قضات در پژوهشگاه و پژوهشگران در محاکم مرتفع شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین مهدی هادی در دیدار عمومی با مدیران، رؤسای پژوهشکده‌ها، پژوهشگران و کارکنان پژوهشگاه قوه قضائیه، با تأکید بر جایگاه علمی قابل قبول پژوهشگاه اظهار کرد: در شرایط فعلی که پژوهشگاه قوه قضائیه از جایگاه علمی قابل قبولی برخوردار است، هدف اصلی تمام فعالیت‌ها و پژوهش‌ها باید در راستای حل مشکلات دستگاه قضائی باشد.

وی با اشاره به اینکه رسالت اصلی ما این است که طرح‌ها و پروژه با محوریت حل مسائل دستگاه قضا باشد به شکلی که قضات نیز در آرای خود از این پژوهش‌ها استفاده کنند، گفت: پژوهشگاه قوه قضائیه این آمادگی را خواهد داشت تا نیازهای علمی تمام بخش‌های دستگاه قضائی را دریافت و بر اساس آن نیازها، پژوهش‌های کاربردی لازم را انجام دهد.

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه با بیان اینکه استفاده از سربازان نخبه و طرح‌های مختلف بسیار مؤثر بوده ولی باید دید که این طرح‌ها و اقدامات چه تأثیری در رأی دادگاه و استفاده قضات خواهد داشت، افزود: از نکاتی که باید پژوهشگاه قوه‌قضاییه مدنظر قرار دهد، فضای دوستانه و اعتماد به یکدیگر است به شکلی که اصل باید تعامل و فضای دوستانه باشد و این امر در سوره حجرات نیز تاکید شده که افراد مؤمن و مسلمان باید رابطه اخوت و برادری داشته باشند.

هادی با تاکید بر اینکه بحث کار مفید نیز باید مدنظر قرار گیرد تا از نظر قانونی و شرعی در پیشگاه حق تعالی مدیون نشویم، گفت: موضوع دیگر سلامت کاری است که باید در دستور کار قرار گیرد به شکلی که افراد از مسیر خود منحرف نشده و در فضای علمی مؤثر واقع شوند.

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه در ادامه بر ضرورت افزایش ارتباط گروه‌ها و پژوهشگران پژوهشگاه با یکدیگر تأکید کرد و افزود: همچنین افزایش تعامل پژوهشگاه با دستگاه قضا به ویژه محاکم باید مدنظر قرار گیرد زیرا در حال حاضر ارتباط کاملی وجود ندارد بنابراین باید موضوع ارتباط با دستگاه قضائی و حضور قضات در پژوهشگاه و پژوهشگران در محاکم ارتقا یابد.

حجت‌الاسلام والمسلین هادی در پایان نیز بر ارتقا ارتباط و تعامل پژوهشگاه قوه قضائیه با مراکز علمی تأکید کرد و گفت: برقراری این ارتباط و تعامل به طور قطع و یقین، فضای علمی مطلوبی را رقم خواهد زد.

در ادامه این نشست نیز کارکنان اداری و پژوهشگران پژوهشگاه قوه قضائیه، درخواست‌ها، نیازها و چالش‌های پیش روی خود را با رئیس جدید پژوهشگاه مطرح کردند.

کد خبر 5329780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =