تغییر اقلیم نتیجه بی‌مهری به آب وخاک است/ لزوم مدیریت جامع آبخیز

نور- دبیر سومین همایش بین المللی جوانان انجمن حفاظت آب و خاک گفت: وقوع پدیده هایی نظیر فرسایش خاک، سیلاب و تغییر اقلیم ناشی از بی توجهی به پدیده های آب و خاک است.

سید حمیدرضا صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه همایش هر سه سال در جهان برگزار می‌شود، افزود: دو همایش قبلی در چین و صربستان برگزار شده بود و پس از رقابت تنگاتنگ با کشورهای مدعی، امتیاز و مجوز برگزاری سومین دوره همایش در ایران گرفته شود.

وی با بیان اینکه قرار بود همایش در اردیبهشت ماه برگزار شود، دلیل تأخیر آن را شیوع کرونا ذکر کرد و گفت: مجبور شدیم همایش را به صورت ترکیبی برگزار کنیم.

وی با عنوان اینکه انتظار حضور ۶۰ مهمان از کشورهای خارجی را در همایش داشتیم، گفت: متأسفانه به دلیل شیوع کرونا بسیاری از مهمانان با محدودیت‌هایی برای سفر مواجه شدند و نتوانستند در همایش حضور پیدا کنند.

صادقی یادآور شد: به دلیل عدم صدور ویزا، دانشمندان برجسته آب و خاک را در داخل کشور انتخاب و دعوت کردیم و همایش به صورت ترکیبی مجازی و فیزیکی برگزار شد.

برگزیده شدن ۵ محقق ایرانی

معاون انجمن جهانی آب و خاک با عنوان اینکه همایش در قالب برنامه ریزی دقیق برگزار شد، گفت: ایده‌های خوبی در این همایش مبادله شد و مسابقه‌ای برای مقالات برجسته جوانان ویژه محققان زیر ۴۰ سال از جمله برنامه‌ها بود و به هر برگزیده هزار دلار جایزه داده شد.

صادقی افزود: در هر دوره همایش ۱۰ نفر انتخاب می‌شوند و در این دوره پنج محقق از ایران برگزیده شدند که چهار نفر از دانشگاه تربیت مدرس بودند.

دبیر سومین همایش بین المللی انجمن جهانی حفاظت آب و خاک با اظهار اینکه همایش‌های علمی بخشی از رسالت‌های دانشمندان به شمار می‌رود، گفت: مسئله آب و خاک بسیار مهم است و اگر آن را ازدست دهیم درواقع تمامیت ارضی را از دست می‌دهیم.

وی با اظهار اینکه اگر آب و خاک را از دست دهیم دچار چالش‌های جدی خواهیم شد، گفت: هنوز باور قلبی به این مسئله وجود ندارد و تصور می‌کنیم اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

وی با اشاره به وقوع پدیده‌هایی نظیر فرسایش خاک، سیلاب، خشکسالی، ریزگرد، فرونشست‌ها، آلودگی‌های آب و خاک ناشی از بی توجهی به آب و خاک است، افزود: اگر این دو ماده حیاتی را از دست دهیم، نمی‌توان زندگی کرد.

ارزش‌های آب و خاک ناشناخته مانده است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه خاک خدمات مختلفی ارائه می‌کند ولی ارزش‌های آن ناشناخته مانده است، گفت: در کشورهای توسعه و جهان در حال تغییر با مشکلاتی نظیر تغییر اقلیم مواجه هستیم و مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز در این فرایند مدنظر و توجه است.

صادقی یادآور شد: رویکرد مدیریت جامع آبخیز آن است که قبل از وقوع حادثه، پیشگیری کنیم و راه آن تغییر الگوی زیست و ملایمت و لطافت با محیط زیست است.

وی با اظهار اینکه بسیار خشن با محیط زیست برخورد می‌کنیم، گفت: منابع حیاتی خود را از دست می‌دهیم درحالی که در کشورهای توسعه یافته برای هر قطره آب برنامه وجود دارد.

کد خبر 5331823

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =