شاخص هوای اصفهان در ۸ منطقه قرمز و نارنجی است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز در ۸ منطقه وضعیت ناسالم را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امروز میانگین شاخص هوای اصفهان ۱۰۱ و ناسالم برای گروه‌های حساس است، اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در خیابان استانداری با شاخص ۱۱۵، انقلاب با شاخص ۱۱۰، باهنر با شاخص ۱۰۹، خرازی با شاخص ۱۱۹، کاوه با شاخص ۱۰۷ و میرزا طاهر با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در خیابان‌های پروین و جِی به ترتیب با شاخص ۱۵۶ و ۱۸۵ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه خیابان رودکی با شاخص ۹۲، رهنان با شاخص ۷۷، فرشادی با شاخص ۹۵، فیض با شاخص ۷۸ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۸۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز هوای شهر سجزی با شاخص ۱۰۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۶۹ و مبارکه با شاخص ۵۵ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5332106

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =