بیان صرف نگرانی‌ها برای رفع مشکلات کافی نیست

قزوین- دادستان قزوین گفت: صرفاً بیان دغدغه‌ها نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها کافی نیست و باید راهکارهای لازم برای برون‌رفت از مشکلات نیز پیشنهاد شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین محمد قاسمی در دیدار با اعضا مجمع بانوان تحول‌آفرین استان که در دادسرای قزوین انجام شد اظهار کرد: در بحث مسائل فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی باید رویکردها واقع بینانه شود و واقعیت‌های جامعه را هرچند ناخوشایند، بپذیریم لذا بروز و ظهور بسیاری از مسائل اجتماعی نیاز به موشکافی و علت‌یابی دارد و باید به گذشته بازگشت و بررسی نمود که کمبودها، کاستی‌ها و علت‌ها از کدام ناحیه بوده است و اقدامات و تلاش‌ها در راستای جبران آنها معطوف شود.

وی افزود: اهمیت و جایگاه عفاف و حجاب در دین مبین اسلام، سیره معصومین (ع) و ائمه اطهار (ع)، فرمایشات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بسیار تاکید شده و اما نسبت به این تأکیدات باید عمیق‌تر نگریسته شود، زیرا اگر برنامه‌ها و اقدامات گذشته اثرگذاری لازم را نداشته، به دلیل سطحی‌نگری و اقدامات مقطعی بوده است.

این مقام قضائی استان بیان کرد: امروزه فریضه دینی امر به معروف و نهی از منکر در اذهان عمومی به صورت برخوردهای سلبی و قهرآمیز نهادینه شده؛ در صورتی که دین اسلام، دین رفعت و عطوفت است و این نشان می‌دهد که برای ترویج مسائل فرهنگی، اعتقادی و ارزشی تلاش شده تا در کمترین زمان به بهترین نتیجه دست یافت و به همین دلیل گاهاً برخوردهای سلبی جایگزین اقدامات فرهنگی اثرگذار شده است و ما را از دستیابی به اهداف موردنظر نیز دور کرده است.

دادستان مرکز استان همچنین تصریح کرد: متأسفانه از فرصت‌های گذشته به درستی استفاده نشده و امروز دشمن فرصت‌ها را به تهدیدی علیه حاکمیت و جامعه تبدیل کرده است و به همین دلیل گاهاً اقدامات فرهنگی، با بازخوردهای منفی مواجه است، زیرا دشمن در مسائل این حوزه توانسته باورهای جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و دیگر ترویج برخی مسائل نیاز به اقدامات فرهنگی بلند مدت دارد.

قاسمی تاکید کرد: نتیجه بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر فرهنگی، در نهایت به صورت پرونده به دستگاه قضائی ختم می‌شود و این یکی از دغدغه‌های قوه قضائیه است، که آیا برخوردهای سلبی در بحث آسیب‌های اجتماعی اثرگذاری لازم را دارد؟ در صورتی که مجازات‌های این حوزه نیز بازدارنگی لازم را ندارد و بی‌تردید برخوردهای سلبی در بحث ترویج مسائل فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، مبارزه با معلول است و باید علت‌ها ریشه‌یابی شود.

این مقام مسئول فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را فصل‌الخطاب دانست و اذعان کرد: تاکنون زحمات، تلاش‌ها و اقدامات قابل تقدیری در حوزه ترویج مسائل فرهنگی صورت گرفته، اما طی دهه‌های گذشته علیرغم همه تلاش‌ها و هزینه‌ها در حوزه مسائل فرهنگی، اما اثرگذاری لازم را شاهد نیستیم و این نشان دهنده آن است که دستگاه‌ها و نهادهای متولی امر فرهنگ نتوانسته‌اند به برنامه‌ها، وظایف و تکالیف خود به خوبی عمل کنند و گاهاً غفلت‌هایی شده است.

وی ادامه داد: یکی از حربه‌های دشمن برای دستیابی به اهداف شوم خود ایجاد شکاف بین مردم و نظام است و در حوزه مسائل فرهنگی نیز به دنبال این است که جامعه را در مقابل حاکمیت قرار دهد و به همین خاطر برخی مسائل با واکنش‌های اجتماعی همراه است و البته مسائل معیشتی و اقتصادی نیز گاهی اوقات اثرگذار است و شرایط این چنینی باید به درستی مدیریت شود تا عده‌ای آب در آسیاب دشمن نریزند.

دادستان قزوین یادآور شد: طی سال‌های اخیر رویکرد قوه قضائیه مردم‌محوری بوده و در سند تحول قضائی نیز به این موضوع تاکید شده است و به همین خاطر در تمامی حوزه‌ها باید از ظرفیت‌های مردمی به خوبی استفاده شود زیرا بر این باوریم همانند دوران پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی که مردم به میدان آمدند و به خواسته خود دست یافتند امروز نیز تا جامعه مطالبه‌گر و پذیرای موضوعی نباشد نمی‌توان اقدامات را به نتیجه رساند.

قاسمی ادامه داد: عدالت‌خواهی، مطالبه‌گری و انتقاد در بسیاری از حوزه‌ها قطعاً راهگشا و گره‌گشا بوده و هست اما صرفاً بیان دغدغه‌ها نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها کافی نیست بلکه باید راهکارهای لازم برای برون‌رفت از مسائل و مشکلات نیز پیشنهاد شود و این بسیار مهم‌تر از بیان ایرادات و مشکلات است و باید آسیب‌ها موشکافی شود و علل و عوامل آنها نیز در اختیار نهادهای متولی قرار گیرد.

وی گفت: رهبر فرزانه انقلاب از سال‌ها پیش موضوع شبیخون فرهنگی دشمن را پیش‌بینی کرده بودند و عدم توجه به این موضوع نیز نوعی آسیب است و امروز اثرات آن را شاهد هستیم، دشمن از این طریق به دنبال تضعیف و به تباهی کشاندن نهاد خانواده است لذا در این خصوص باید هوشیار بود و از اقدامات متقابل غافل نشد.

دادستان قزوین ادامه داد: دستگاه قضائی بر اساس سند تحول قضائی در تمامی مسائل اجتماعی کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی تشکیل داده و کمیته عفاف و حجاب نیز در داستانی پیش‌بینی شده و بزودی نشست‌های این کمیته برگزار می‌شود و قطعاً از تمامی ظرفیت‌ها در این کمیته استفاده خواهد کرد و در این کمیته آسیب‌ها شناسایی و راهکارهای لازم ارائه و برای دستگاه و نهادها مختلف نیز مأموریت‌های ویژه تعریف خواهد شد.

این مقام قضائی استان در ادامه بیان داشت: دادستان به عنوان مدعی‌العموم یک نظارت فرا سازمانی دارد، اما صرفاً با اقدامات دستگاه قضائی به نتایج مطلوب دست نخواهیم یافت، بلکه باید دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ملزم به انجام وظایف و تکالیف خود شوند و باید نسبت به اقدامات پاسخگو باشند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز فضای جامعه برای حضور خانواده‌های مؤمن و با اصالت اسلامی-ایرانی ناامن شده و برای ترویج فرهنگ غربی امنیت ایجاد شده و این یک زنگ خطر است و رویکرد دستگاه قضائی در این حوزه پیشگیرانه بوده و البته با افرادی که ترویج فرهنگ بی بند و باری می‌کنند باید برخورد شود و قطعاً از برخورد نیز غافل نخواهیم بود و کسانی که به دنبال جهت‌دهی و جریان‌سازی منفی در این حوزه هستند باید در انتظار برخوردهای قانونی باشند.

کد خبر 5347839

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =