پیشروی بیابان ها در پهنه کویری خراسان جنوبی

بیرجند- بر هم خوردن نظم طبیعت و حاکم شدن بیش از دو دهه خشکسالی بر پهنه کویری خراسان جنوبی تهدید پیشروی بیابان ها را پیش روی استان قرار داده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: اگر چه طی سال‌های گذشته برای مقابله با بیابان زایی و به منظور حفظ پوشش گیاهی اقدامات بسیاری را شاهد بودیم اما کاهش چشمگیر بارندگی‌ها که فقر پوشش گیاهی پهنه خراسان جنوبی را در پی دارد در کنار فرسایش خاک و … سبب پیشروی پهنه‌های بیابانی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: یکی از مسائل جهانی تغییر اقلیم، گرمایش زمین و به تبع آن تغییر رژیم بارش، بروز سیلاب‌ها و فرسایش ناشی از فقر پوشش گیاهی است.

علیرضا نصرآبادی عنوان کرد: کشور ما در عرض ۳۰ درجه شمالی در کمربند خشک بیابانی واقع شده و استان خراسان جنوبی بین دو کویر بزرگ گرفتار شده و از سویی بادهای ۱۲۰ روزه سیستان را هم دارد.

به گفته وی با این شرایط خشکسالی و کمبود بارش شرایط غالب استان بوده و اثرات آن در بازه حدود ۲۰ ساله در کنار برداشت بی رویه از منابع آب و تغییرات نادرست کاربری اراضی سبب تشدید آن شده است.

اما به اظهار وی حاصل این روند افت سطح آب‌های زیرزمینی، کاهش کیفیت منابع آبی، نشست زمین و کاهش حجم آبگیری مفید سفره‌ها و همچنین فقر فیزیکی و شیمیایی خاک شده است.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی تصریح کرد: تلفیق این پدیده‌ها نیز زوال خاک و گسترش عرصه‌های بیابانی را سبب می‌شوند.

نصرآبادی ادامه داد: خطر افزایش بیابان‌ها از سال‌ها پیش تا کنون خراسان جنوبی را تهدید می‌کند که در این راستا طرح‌های بیابان زدایی اجرایی شده و نوید بهبود وضعیت را می‌دهد اما کافی نیست.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، عنوان کرد: مساحت کانون‌های بحرانی بیابان بر اثر خشکسالی و تغییر اقلیم ۵۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی نیز طی یک بازه ۸ ساله در استان ۶۸ درصد رشد داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: امسال عملیات مبارزه با بیابانزایی را در سطح ۲۲ هزار هکتار در حال اجرا داریم.

کد خبر 5348239

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha