اختصاص ۵۰۰میلیارد تومان برای تونل کبیرکوه ایلام در سفر رئیس جمهور

ایلام-مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام از اختصاص ۵۰۰میلیارد تومان برای تکمیل تونل کبیرکوه واقع در جنوب استان ایلام در سفر رئیس جمهور خبر داد.

عبدالله بهادری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایلام یکی از استان‌هایی است که بنا به شرایطی که از نظر موقعیت جغرافیایی دارد بیشتر در بحث راه‌ها مورد توجه قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به مرزی بودن استان باید وضعیت راه‌های استان نیز متناسب با ترددها و از شرایط مطلوب و مناسبی برخوردار باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام افزود: کل طول راه‌های استان بالغ بر سه هزار ۵۰۰ کیلومتر است که در حال حاضر بالغ بر ۴۵ پروژه راهسازی که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، در استان در حال اجرایی شدن هستند.

تونل کبیرکوه ۷۰ درصد پیشرفت دارد

بهادری اضافه کرد: این پروژه‌ها بالغ بر سه هزار میلیارد تومان اعتبار دارند که با توجه به شرایط ویژه ای که دارند و اهمیتی که دولت برای این پروژه‌ها قائل است، همه پروژه‌های راهسازی استان هم اکنون فعال و در حال اجرا هستند.

وی ادامه داد: از جمله این پروژه‌های با اهمیت پروژه تونل کبیرکوه در بین شهرستان‌های دره شهر و آبدانان در جنوب استان ایلام است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام افزود: این پروژه با راه‌های دسترسی بالغ بر ۳۵ کیلومتر است که از این ۳۵ کیلومتر ۶ کیلومتر آن در قالب تونل است.

اختصاص ۵۰۰میلیارد تومان برای تونل کبیرکوه ایلام در سفر رئیس جمهور

عکس بازدید وزیر اقتصاد به عنوان نماینده رئیس جمهور از طرح تونل کبیرکوه

بهادری بیان کرد: تونل اصلی چهار هزار و ۷۰۰ متر و تونل‌های فرعی آن ۷ دهنه دیگر نزدیک به ۸۰۰ متر هستند.

وی تصریح کرد: تونل کبیرکوه می‌توان گفت که دومین پروژه کشور از نظر حفاری تونل خواهد بود که پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود ۷۰ درصد است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با اشاره به آخرین وضعیت تونل، بیان کرد: قرارداد تکمیلی این تونل از دو سمت آبدانان و دره شهر اخیراً منعقد شده است.

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان به پروژه در سفر رئیس جمهور

بهادری ادامه داد: از سمت خروجی آبدانان قراردادی بالغ بر ۵۳۴ میلیارد تومان از سمت دره شهر در حدود ۲۱۱ میلیارد تومان قرارداد تکمیل این پروژه بسته شده است.

وی عنوان کرد: در سفر ریاست جمهوری به استان ایلام برای تکمیل این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل ماده ۵۶ اختصاص پیدا کرده است.

وی گفت: این موضوع باعث شد که برنامه لازم برای تکمیل پروژه صورت بگیرد چراکه این تونل هم کارکرد درون استانی، هم کارکرد ملی و حتی بین المللی را دارا است.

اختصاص ۵۰۰میلیارد تومان برای تونل کبیرکوه ایلام در سفر رئیس جمهور

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام افزود: با توجه به اختصاص اعتبارات لازم برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا پایان سال ۱۴۰۱ این پروژه به بهره برداری برسد.

حذف ۲۵ کیلومتر از گردنه خطرناک و برفگیر کبیرکوه و کاهش مسافت بین شهرستان‌های آبدانان و دره شهر به کمتر از ۱۷ کیلو متر و همچنین حذف ارتفاع یک هزار و ۲۰۰ متری این گردنه و ۲۷۰ پیچ ریز و درشت آن از مسیر آبدانان، دره شهر و ایلام از مزایای مهم استانی این طرح است.

صرفه جویی در بحث حمل و نقل جاده‌ای و وصل شدن مرکز و شمال کشور به جنوب و عتبات عالیات را از مزایای ساخت تونل کبیرکوه است.

کد خبر 5362358

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =