پیگیری حق آبه لرستان در دستگاه‌های تصمیم‌گیر

خرم‌آباد- استاندار لرستان با تاکید بر اینکه مسئله حق آبه لرستان در دستگاه‌های تصمیم‌گیر پیگیری می‌شود، گفت: در صورت تکمیل سدهای استان یک میلیارد متر مکعب به ذخیره آب استان اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد زیویار امروز دوشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به پیگیری مسائل مربوط به شهرستان پلدختر در سفر رئیس جمهور به لرستان اظهار داشت: در این سفر مسائل و مشکلات مربوط به این شهرستان از جمله تکمیل دیواره‌های ساحلی، تأمین هزینه خودروهایی که در سیلاب دچار خسارت شدند و… مطرح و پیگیری خواهند شد.

طرح مشکلات پروژه‌ها و واحدهای نیمه‌تمام در سفر رئیس جمهور

وی با اشاره به پیگیری مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی نیمه تعطیل در این سفر بیان داشت: بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، تعطیل و یا نیمه تعطیل بودن این واحدها و پروژه‌ها یک نوع تهدید است چرا که صدها هزار میلیارد تومان از امکانات کشور صرف این پروژه‌ها شده است.

استاندار لرستان با اشاره به تعطیلی دهها واحد تولیدی، پروژه‌هایی مانند راه‌ها، آزاد راه‌ها، راه آهن، سدهای در دست احداث و… گفت: اینها موضوعات اساسی هستند که در سفر رئیس جمهور مورد طرح و پیگیری قرار می‌گیرند.

زیویار با اشاره به اینکه طی سه تا چهار روز آینده به صورت کامل از وضعیت این پروژه‌ها مطلع می‌شوید، ادامه داد: ما کارهای اساسی راجع به این پروژه‌ها انجام داده‌ایم و تقریباً موافقت ضمنی را راجع به ۶۰ تا ۷۰ درصد این موضوعات به دست آورده‌ایم.

پیگیری حق آبه لرستان در دستگاه‌های تصمیم گیر

استاندار لرستان در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از محورهای توسعه لرستان، آب است ادامه داد: آمدن مردم به کف خیابان مسئله‌ای را حل نمی‌کند، رسانه‌ها از نقطه نظرات کارشناسان استفاده کنند، در دو هفته گذشته خود من در رابطه با موضوع آب چند مقاله علمی را مطالعه کردم، سهم آب یک حساب و کتابی دارد، شاخص‌های آب چند مورد است، محرومیت، مساحت در حوزه آبریز، درصد آب تجدید پذیر، میزان بارش، پتانسیل کشاورزی و صنعت از جمله آنها هستند و اینها شاخص‌های سهمیه بندی آب را مشخص می‌کنند.

زیویار با بیان اینکه استان لرستان از جهت حق آبه خیلی در شرایط منفی قرار ندارد گفت: لرستان سر منشأ و سرچشمه آب است، معروف است که در لرستان بالای ۱۰ میلیارد مترمکعب خارج می‌شود، سهم استان از این میزان آب نزدیک یک ۱.۲ میلیارد متر مکعب است.

وی با بیان اینکه میزان روان آب بعضی از استان‌های همجوار نصف لرستان است اما میزان استفاده از آب توسط آنها دو برابر ما است گفت: بارها در رابطه با موضوع آب استان پیگیری کرده‌ام و استان در این رابطه حق و حقوقی دارد که باید از طریق دستگاه‌های تصمیم ساز و تصمیم گیر آن را پیگیری کنیم.

استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت استفاده از نقطه نظرات متخصصان در این رابطه بیان داشت: در سفر رئیس جمهور نیز راجع به این موضوع تصمیمات لازم اخذ خواهد شد.

پیگیری برای تکمیل سد «معشوره»

زیویار با اشاره به دو سد «معشوره» و «بختیاری» عنوان کرد: ما سدهای در حال احداث زیادی را در استان داریم که اگر اینها تکمیل شوند، لرستان تا ۲۰ سال آینده مشکل آب نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: لازم نیست در کف خیابان مباحث و موضوعات خود را دنبال کنیم، این مسائل باید در دستگاه‌های تصمیم گیر رفع و رجوع شود.

استاندار لرستان با تاکید بر پیگیری این موضوع از سوی رسانه‌ها، نمایندگان، دستگاه‌های تصمیم گیر و… ادامه داد: در شرایط فعلی کشور باید اولویت‌ها مدنظر باشد.

زیویار با بیان اینکه یکی از محورهای اساسی توسعه لرستان، آب است ادامه داد: لرستان بالای ۱۰ میلیارد متر مکعب روان آب دارد و الان از سهم خود استفاده نمی‌کنیم، اگر همین سدهایی که از ۱۰ درصد تا ۹۰ درصد در حال احداث هستند تکمیل شوند تقریباً یک میلیارد متر مکعب به ذخیره آبی استان اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت سد «معشوره» حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است ادامه داد: اعتبار مورد نیاز سد بختیاری نیز نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است، در شرایط فعلی دولت، اولویت اول را سد «معشوره» قرار داده‌ایم.

استاندار لرستان گفت: اگر سدهای استان تکمیل شوند خیلی از مسائل و مشکلات این حوزه در استان رفع خواهد شد.

کد خبر 5363948

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =