زیرساخت‌های البرز از رشد جمعیت عقب مانده است

البرز - استاندار البرز گفت: این استان از ابتدای تاسیس، اعتبارات لازم را برای تقویت زیرساخت‌ها دریافت نکرده و از سوی دیگر نیز با گسیل جمعیت مهاجران مواجه بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی عبداللهی در جلسه هم اندیشی با نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، افزود: در نیازسنجی و احصا مطالبات مردم باید به اجماع برسیم و جهت حصول نتیجه ضرورت دارد موضوعات را یکصدا و منسجم بیان کنیم.

وی ادامه داد: البرز از ابتدای تأسیس خود به عنوان یک استان مستقل، اعتبارات لازم را برای تقویت زیرساخت‌ها دریافت نکرده و از سوی دیگر نیز با گسیل جمعیت مهاجران مواجه بوده است.

عبداللهی گفت: بر این اساس برای ارتقا زیرساخت‌ها در ابعاد مختلف آموزشی، درمانی، عمرانی و… باید به دنبال جلب توجه ویژه دولت محترم باشیم.

وی افزود: جای خرسندی دارد که رئیس جمهور محترم اشراف کامل به مسائل و دغدغه‌های البرز دارند از این رو با همراهی نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی به دیدار ایشان خواهیم رفت.

استاندار البرز گفت: باید موضوعات را دسته بندی کنیم و اهم مطالبات استان را بیان کنیم و در گفتگوها همپوشانی و تعامل داشته باشیم.

ضرورت احداث بیمارستان هزار تختی برای البرز

وی افزود: با برآورد جمعیت استان، البرز باید ۹ هزار تخت بیمارستانی داشته باشد که اکنون ۳ هزار تخت دارد که از این تعداد ۲ هزار تخت مربوط به بخش دولتی و باقی خصوصی هستند.

عبداللهی گفت: در شرایط فعلی درصدد اخذ موافقت و تعریف کدپروژه برای احداث یک بیمارستان هزار تختی در استان هستیم که این امر می‌تواند از طریق فاینانس و یا مشارکت بخش خصوصی محقق شود.

افزایش حق آبه البرز از محل سدهای استان و کاهش برداشت از منابع زیرزمینی

وی افزود: اکنون حدود ۸۰ درصد آب شرب البرز از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود که با بهره برداری از ۵۵ میلیون متر مکعب حق آبه جدید از محل سدهای مستقر در استان این میزان به ۷۰ درصد می‌رسد.

استاندار البرز گفت: در ابتدا باید بدنبال ایجاد بسترهای بهره برداری از این حق آبه باشیم و رایزنی‌ها برای افزایش دوباره حق آبه را آغاز کنیم.

انتقال دفاتر مرکزی و پرداخت مالیات واحدهای صنعتی مستقر در این استان به البرز

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ مستقر در البرز، پرداخت مالیات و دفاتر اصلی خود را در تهران دارند از این رو باید تدابیری اتخاذ شود تا این درآمد از آن البرز شود.

عبداللهی گفت: ضرورت دارد که اختیارات بانک‌های البرز برای اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی افزایش یابد.

استاندار البرز اضافه کرد: فرودگاه پیام ظرفیت بسیار ارزشمندی است که متأسفانه هنوز به سوددهی نرسیده چراکه باید مدیریت این مجموعه به شرکت فرودگاه‌های کشور سپرده شود تا بدرستی در مسیر اصلی خود قرار گیرد.

وی گفت: فرودگاه پیام در بخش مسافری پدافند فرودگاه‌های مهرآباد و امام (ره) است که باید در این راستا به صورت تخصصی و برنامه محور اقدام کند.

عبداللهی افزود: در بخش کارگو نیز نقش بسیار پررنگی در توسعه صادرات استان، ارزآوری، تولید و اشتغال خواهد داشت، مشروط به اینکه یارانه سوخت برای پروازهای باربری دریافت کند و فعالیت خود را افزایش دهد.

وی گفت: با توجه به این ظرفیت‌ها اعطای مدیریت فرودگاه پیام به شرکت فرودگاه‌های کشور و تخصیص سوخت یارانه‌ای برای پروازهای باری مورد تقاضا است.

استاندار البرز افزود: همچنین در خصوص راه‌های دسترسی به فرودگاه نیز با تعامل مسئولان مربوطه باید تمهیدات لازم اندیشیده شود چراکه این فرودگاه می‌تواند اقتصاد البرز را متحول کند.

*لزوم چاره اندیشی برای انتقال زندان‌های مستقر در استان

وی با اشاره به معضلات اجتماعی استان، افزود: استقرار زندان‌های بزرگ در استان، تبعات و آسیب‌های اجتماعی را همراه داشته از این رو درخواست داریم که در یک مدت منطقی انتقال زندان‌ها در دستور کار قرار گیرد.

قطار شهری، کمربندشمالی و جنوبی کرج نیازمند تزریق اعتبارات ملی هستند

وی افزود: اکنون پروژه‌هایی همچون قطار شهری کرج، کمربندشمالی و جنوبی کرج نیز برای تکمیل و بهره برداری نیازمند تزریق اعتبار هستند.

عبداللهی گفت: باید با تشریح شرایط استان با توجه به ضعف جدی و محرومیت در زیرساخت‌ها درصدد افزایش اعتبارات البرز باشیم.

نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی نیز موضوعات مطروحه را تأیید کرده و در خصوص ارتقا جایگاه استان در حوزه اعتبارات و تقویت زیرساخت‌ها همراهی خود را اعلام کردند.

کد خبر 5371317

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =