۴۴ درصد آگهی‌های استخدامی در کشور مهارت محور هستند

ایلام-معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش صلاحیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: در حال حاضر ۴۴ درصد آگهی‌های استخدامی در کشور مهارت محور هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌حسین شهریور در جلسه شورای اداری آموزش فنی و حرفه‌ای استان ایلام با بیان اینکه وظیفه‌ی ذاتی سازمان تربیت نیروی ماهر به بازار کار است، اظهار کرد: با توجه به مسئولیتی که در این زمینه داریم باید توسط ما نهضت مهارت آموزی به راه بیفتد و لازمه این مهم نیز سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش است.

وی گفت: ۶۴۰ مرکز دولتی در سراسر کشور در حال آموزش رایگان هستند که با وجود کمبود منابع نمی‌توان خدمات متناسب را ارائه داد، بنابراین در قانون بودجه که به مجلس ارائه شده است نیاز به پررنگ بودن بودجه سازمان در تحقق برنامه‌ها است در غیر این صورت مهارت آموزی با چالش روبرو می‌شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش صلاحیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ادامه داد: ۴۰ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و ۴۵ درصد افرادی که در مراکز فنی و حرفه‌ای مشغول مهارت آموزی بوده فارغ التحصیل دانشگاهی هستند البته باید به این جمعیت ۵۴ درصد افرادی که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه نبوده، را اضافه کرد.

شهریور با اشاره به اینکه مدرک گرایی با مهارت آموزی دو مسیر جداگانه است، بیان کرد: با مدرک حتی در مقاطع بالا نیز نمی‌توان در این وضعیت صاحب شغل شد اما اگر مهارت کسب شده باشد شرایط برای ورود به بازار کار راحت‌تر است به همین دلیل که وظیفه ما تدوین، آموزش، نظارت و سنجش برای کارآموزان است و متناسب با وظایف حاکمیتی که بر عهده ماست باید برای شرایط پیش آمده فراهم شویم.

وی تصریح کرد: بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دانشگاه در سراسر کشور دایر است که در کمتر از ۱۰ درصد آنها مشاوره شغلی داده می‌شود، بنابراین باید ارتباط ما با دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند و مشاوره‌های سازمان در بحث کسب مهارت آموزی تقویت شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش صلاحیت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بر لزوم ارتباط سازمان با بخش صنعت اشاره و بر لزوم تعامل با این حوزه تاکید و تصریح کرد: در حال حاضر ۴۴ درصد آگهی‌های استخدامی مهارت محور بوده و به صورت ویژه در مشاغل نوظهور بکارگیری می‌شوند پس در سازمانی که مدعی مهارت آموزی است اگر نیروی کار ماهر تربیت شود بی‌شک وارد محیط کار خواهد شد.

کد خبر 5375031

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =