نوشدارو بعد از مرگ «یاسین»

بیرجند- ورود مسئولان برای جمع آوری سگ های ولگرد از شهر بیرجند بعد از چندین سال گلایه مردم و مطالبه گری رسانه ها، نوشدارویی بعد از مرگ«یاسین» چهار ساله است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مهدیه مودی *: «سگ ولگرد کودک ۴ و نیم ساله را کشت»، «پسر بچه ۴ ساله با حمله سگ ولگرد خفه شد»، «سگ های ولگرد جان کودک را گرفتند» و.... تیترها و همهمه‌هایی بود که با روح و روان مردم بیرجند و امیر آباد بازی کرد.

صحنه‌هایی که ترس را در دل کودکان منطقه انداخت و صحنه دل‌خراشی که خیلی‌ها با دیدن آن شاید تا آخر عمر پریشان حال باشند و از همه مهم‌تر داغی سنگین که بر دل مادر و پدر «یاسین» داستان چند روزه رسانه‌ها و مسئولان منطقه نشسته شد.

چند روز از خبر کشته شدن «یاسین» ۴ و نیم ساله توسط حمله سگ ولگرد در منطقه امیر آباد بیرجند می‌گذرد و تا حدودی تصمیماتی جدی توسط مسئولان برای ساماندهی سگ‌های ولگرد در شهر می‌گذرد، پیگیری‌ها و جلساتی فوری.

آماده شدن سریع محل نگهداری سگ‌های ولگرد با عنوان «قرنطینه مهر» ضرب العجلی که بعد از کشته شدن یاسین برای سگ‌های ولگرد منطقه گرفته شد.

مسئولان به طور جدی وارد میدان شدند و هر کس با هر توانی که داشت تصمیمی برای ساماندهی این مهمانان چندین دهه منطقه گرفت که الحق و الانصاف بعد از چندین دهه حضور مهمانان ناخوانده سنگ تمام گذاشتند تا بلکه بتوانند تسکینی برای خانواده «یاسین» و مردم منطقه باشند.

در این بین پیدا شدند افرادی که از حقوق حیوانات دفاع کردند و این گونه تصمیمات را حق سگ‌های ولگرد ندانستند و معتقدند حضور آنان نوعی زندگی در محیط زیست و جمع‌آوری آنان دور از انسانیت است، عده‌ای مقصر را خانواده دانستند که چرا به کودک خود اجازه دادند تا در کوچه بازی کند و اینکه هرکس در برابر تصمیمات اخذ شده مسئولان پیگیر منطقه به قول معروف گاردی به دست گرفت.

شایعات زیاد بود اما آنچه دل و روان را آزار می‌داد در ابتدای امر پاسخگو نبودن برخی مسئولان شهرداری و پاس‌کاری مسئولیت بین آنان بود.

«امیرآباد روستا است و تصمیمات مربوط به دهیاری می شود» «دهیاری چندین مرتبه تذکر داده اما اقدامی صورت نگرفته است» «مکانی برای ساماندهی و یا عقیم سازی وجود ندارد» اینها تنها بخشی از پاس‌کاری مسئولان شهرداری است که در بین فضای مجازی و مردم نقل می‌شود.

البته با شنیدن خبری از اورژانس بیمارستان امام رضا «ع» بیرجند مبنی بر اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ نفر در منطقه مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار گرفته‌اند باید بر این اصل اکتفا کرد که گاهی تکرار حادثه قیافه عمل را دگرگون می‌کند و دید وجدان را از کار می‌اندازد و در برابر بزرگترین حوادث خونسردی را حفظ می‌کند.

اما در این چندین دهه اهالی رسانه بر ساماندهی سگ‌های ولگرد در منطقه بسیار گزارش کار کردند و مسئولان هم هربار وعده‌ای برای این امر به مردم و خبرنگاران دادند اما انگار این مهمانان ناخوانده سوژه‌ای برای خودی نشان دادن برخی از مسئولان شده بودند و دریغ از اقدامی درست برای حفظ جان شهروندان و نگهداری اصولی سگ‌ها.

اما الان آنچه مهم است هرگونه تصمیمی که توسط مسئولان گرفته شود هرچند نوشدارویی است بعد از مرگ «یاسین» اما بازهم می‌توان مردم شهر را از حوادث دیگر در امان نگه داشت.

با شنیدن خبر رئیس کل دادگستری استان مبنی بر اینکه با افراد خاطی در این زمینه که تاکنون کوتاهی کرده‌اند برخورد قانونی می‌شود روزنه امیدی در دل مردم ایجاد شد.

اما آنچه از همه مهم‌تر است در این بین واژه‌ای است که به گوش همگی خورده است «وجدان کاری».

یعنی شخص بدون اینکه توسط کسی کنترل شود، وظایف خود را به بهترین نحو ممکن به انجام برساند و برای آنها دل بسوزاند که در قرآن کریم هم از آن به عنوان «نفس لوامه» تعبیر شده است.

و در آخر صحبت با مسئولان؛ پذیرش تقصیر بخش مهمی از جبران خسارت را انجام می‌دهد.

* فعال رسانه‌ای

کد خبر 5391786

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =