اتحادیه مؤسسات قرآنی نقطه وحدت و ثقل جریان دینی در جامعه باشد

اردبیل-مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل تعامل گسترده با نهادها و ادارات را عامل تسریع در اجرای امور قرآنی عنوان کرد و گفت: اتحادیه مؤسسات و مراکز قرآنی باید نقطه وحدت و ثقل جریان قرآنی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده صبح یکشنبه در بازدید از اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی و مردمی قرآن و عترت استان اردبیل، قدم اول در تعالی فرهنگی و قرآنی جامعه را توجه به خودسازی، تربیت و تهذیب نفس عنوان و اظهار کرد: در راه دین اول باید رفتار و کردارمان را اصلاح کرده سپس به ارشاد مردم بپردازیم.

وی افزود: در عصر کنونی و به لحاظ تعدد جریان‌های فرهنگی و بروز برخی آسیب‌های اجتماعی، تنها راه نجات جامعه بازگشت به قرآن و قرار گرفتن در مسیر هدایت کلام الهی است که ایجاد زمینه و بستر برای این امر برعهده متولیان امور قرآنی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ظرفیت بالای قرآنی در این استان را مایه افتخار و فرصت مناسب ترویج تعالیم قرآنی دانست و افزود: استعدادهای شاخص و ظرفیت قرآنی در اردبیل بسیار بالاست و تفسیر مرحوم محقق اردبیلی، کسب رتبه اول بین المللی در تلاوت قرآن و درخشش جوانان در بخش خواهران و برادران در زمینه حفظ و قرائت نشان از این توانمندی‌های منحصر بفرد در استان اردبیل است که باید به نحو احسن در ترویج ارزش‌های دینی مورد استفاده قرار گیرد.

حجت‌الاسلام جعفرزاده استعانت از قرآن را راهگشای فعالیت‌ها عنوان کرد و گفت: در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی که با تعامل ادارات و نهادها انجام می‌شود نباید به دنبال اسم و رسم بوده و خروجی مؤثر مورد غفلت قرار گیرد بلکه باید نتیجه کار مد نظر قرار گرفته با شرح صدر و مبتنی بر اخلاق دینی کار کرد.

وی با تاکید بر توسعه آموزش قرآن در بین دانش آموزان افزود: تربیت قرآنی باید در بین مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات با برنامه ریزی منسجم همراه با بکارگیری نیروهای قرآنی متخصص ترویج یابد چرا که مخاطبین این نهادها در آگاهسازی اقشار وسیعی از مردم اعم از خانواده و جامعه نقش مهمی دارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: تشکیل جلسه پیشکسوتان و برترین‌های رشته قرائت قرآن در استان اردبیل در دستور کار قرار گیرد تا ضمن تکریم از آنان به ترجمه و تفسیر آیات قرآن نیز توجه شود.

اتحادیه مؤسسات قرآنی نقطه وحدت و ثقل جریان دینی در جامعه باشد

ضرورت تشکیل بانک جامع اطلاعات فعالان قرآنی استان اردبیل

در ادامه حجت‌الاسلام عزیز صابر، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی اردبیل در سخنانی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی و مردمی قرآن و عترت استان را از تشکل‌های فعال در استان عنوان کرد و گفت: تمام برنامه‌های ابلاغی از سازمان دارالقرآن الکریم مرکز به همت اتحادیه مؤسسات قرآنی استان اجرا می‌شود که مسئول این اتحادیه نیز عضو اتحادیه مؤسسات قرآنی کشوری است.

وی ترسیم چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت برای فعالیت‌های قرآنی را ضرورت مهم برای اتحادیه مؤسسات قرآنی عنوان کرد و گفت: نظم و برنامه ریزی برای توسعه فعالیت‌های قرآنی و طراحی برنامه‌های اثربخش باید در سرلوحه امور قرار گیرد.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی اردبیل از پایش و ارزیابی مؤسسات و خانه‌های قرآنی شهرستان‌های استان خبر اد و گفت: ارزیابان اعزامی از مرکز استان با حضور در شهرستان‌ها و نیز روستاهای تابعه به پایش اطلاعات و ارزیابی عملکرد مؤسسات، مراکز و خانه‌های قرآنی می‌پردازند که این امر علاوه بر نظارت و بررسی فعالیت‌ها، باعث ارتقای کارایی و ایجاد انگیزه در بین مدیران و مربیان قرآنی می‌شود.

حجت‌الاسلام صابر بر ضرورت تشکیل بانک اطلاعات جامع فعالان قرآنی در استان تاکید کرد و گفت: تعدد نهادهای اجرایی در بحث قرآنی باعث پراکندگی اطلاعات فعالان قرآنی شده به گونه‌ای که بانک جامع اطلاعات حافظان، قاریان، مربیان و فعالان قرآنی به صورت کامل تکمیل نشده که در این خصوص باید از تمامی ادارات و نهادهای مرتبط با امور قرآنی اطلاعات لازم احصا و تجمیع شود.

وی با ابراز تأسف از بودجه اندک قرآنی، بر ضرورت پیگیری بودجه‌های تزریقی از طریق شورای توسعه تاکید کرد و دولت کنونی را حامی فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی و فرصت مناسب برای ارتقای سطح برنامه‌های تدوین شده عنوان کرد.

اتحادیه مؤسسات قرآنی نقطه وحدت و ثقل جریان دینی در جامعه باشد

خروج از تصدی گری و توسعه مشارکت‌های مردمی هدف اتحادیه مؤسسات قرآنی

در این جلسه اکبر غاربی، رئیس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی و مردمی قرآن و عترت استان اردبیل با تبیین برنامه‌های اولویت دار آموزشی در این اتحادیه، تعامل و همکاری گسترده با ادارات را نقطه قوت فعالیت‌های قرآنی عنوان کرد و گفت: اتحادیه در این دوره سعی کرده است نسبت به دوره‌های قبل با تلاش بیشتر و ایجاد پل‌های ارتباطی و تفک ر واحد با دستگاه‌های بالادست به صورت فرا سازمانی و به دور از تصدی گری و با تکیه بر مشارکت‌های مردمی در خدمت قرآن باشد.

غاربی تعالی فرهنگی قرآن را هدف اصلی اتحادیه مؤسسات قرآنی برشمرد و افزود: بزرگترین حسن اتحادیه نیت خالصانه داشتن و برخورداری از نیروی انسانی مصمم و پر انرژی در مجموعه است که با پیگیری مستمر فعالیت‌ها برای تحقق اهداف تلاش می‌کنند.

اتحادیه مؤسسات قرآنی نقطه وحدت و ثقل جریان دینی در جامعه باشد

اتحادیه مؤسسات قرآنی بازوان توانمند تبلیغات اسلامی

در پایان نهضت حورزاده، مدیر عامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی و مردمی قرآن و عترت استان اردبیل با ارائه گزارش اجمالی از فعالیت‌های این اتحادیه اظهار داشت: اتحادیه مؤسسات و مراکز قرآنی به‌عنوان بازوان توانمند سازمان تبلیغات اسلامی در امور قرآنی طی سنوات گذشته رتبه برتر کشوری را در حوزه ترویج نهضت قرآنی کسب کرده است.

وی به نبود اعتبار کافی برای اجرای طرح‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در دو سال اخیر هم به لحاظ شرایط کرونایی و هم کمبود اعتبار، برخی از مؤسسات و مراکز قرآنی قادر به فعالیت نبوده و تعطیل شده اند که این امر نقص و خلاء بزرگی برای جامعه قرآنی استان است.

حورزاده افزود: مشکل مکان و نبود فضای کافی برای دفتر اتحادیه مؤسسات قرآنی همواره یکی از دغدغه‌های اعضای هیئت مدیره بوده و اکنون در یک مکان موقوفی توسط خیرین با پرداخت اجاره بها مستقر شده که لازم است در خصوص مکان ثابت برای این اتحادیه تصمیم گیری شود.

مدیر عامل اتحادیه مؤسسات قرآنی گفت: وجود مشکل مکان برای اتحادیه در حالی است که بسیاری از ساختمان‌های متعلق به ادارات و نهادهای دولتی بلا استفاده مانده و مکان‌های قرآنی و فرهنگی مورد بی مهری قرار گرفته است.

وی از برگزاری برنامه‌های قرآنی در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: تبیین نقش قرآن در پیروزی انقلاب اسلامی و پررنگ کردن نقش تعالیم قرآنی در زندگی، اولویت اصلی در برنامه‌های اتحادیه مؤسسات قرآنی در ایام الله دهه فجر است.

اتحادیه مؤسسات قرآنی نقطه وحدت و ثقل جریان دینی در جامعه باشد

کد خبر 5400964

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha