چهار شهر در استان زنجان دارای محلات ناکارآمد هستند

زنجان-مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: چهار شهر در استان زنجان دارای محلات ناکارآمد هستند و این محلات در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و قیدار قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود بیات‌منش شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در محل استانداری زنجان، گفت: ۸۰۰ هکتار از ۶ هزار هکتار مساحت شهر زنجان، جزء بافت ناکارآمد و فرسوده است.

وی با بیان اینکه ۸ سکونتگاه غیررسمی در شهر زنجان شناسایی شده است، اظهار داشت: در این راستا کوی فلسطین یکی از این مناطق است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان به مصوبه انتقال کوی فلسطین شهر زنجان اشاره کرد و گفت: ۱۱۳ واحد مسکونی از این منطقه باید جابه‌جا شود که ۲۰ درصد (۲۲ واحد) در پروژه M2 کوی زنگان و ۸۰ درصد واحدها (۹۱ واحد) نیز در کوی زیتون، پیش‌بینی شده است.

بیات منش به ستاد بازآفرینی شهری اشاره کرد و افزود: این ستاد در سال ۹۳ و پس از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق ناکارآمد شهری با مصوبه هیات وزیران برای ایجاد هماهنگی بین دستگاهی، تعریف پروژه و هدفگذاری برای پروژه‌های بازآفرینی شهری، تشکیل شده است.

وی افزود: ۴ شهر در استان زنجان دارای محلات ناکارآمد هستند و این محلات در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و قیدار قرار دارند که سیاست‌های بازآفرینی شهری در آن‌ها باید پیگیری شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان ابراز کرد: منابع مختلفی برای بازآفرینی شهری در قانون پیش‌بینی شده و بخشی از این منابع، ردیف‌های اعتباری ملی است که سهم استان‌ها ابلاغ می‌شود و بخش دیگر، تسهیلات است که به ۲ شکل تسهیلات بافت ناکارآمد شهری با ضوابط شهرسازی و همچنین تسهیلات بانکی برای نوسازی واحدهای مسکونی با ۹ درصد کارمزد در این مناطق در اختیار مالکین قرار می‌گیرد.

بیات منش ادامه داد: بخش دیگری از منابع، اعتبارات دستگاه‌های متولی است که طبق مصوبات ستاد باید ۳۰ درصد از منابع پروژه‌های خود را به این بافت‌ها اختصاص دهند.

وی گفت: شهرداری‌ها نیز ۳۰ درصد از ارزش افزوده‌ای که دولت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد را باید برای تعریف پروژه در مناطق ناکارآمد، اختصاص دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه بخش دیگری از اعتبارات از محل منابع داخلی شرکت بازآفرینی شهری است، ابراز کرد: بخش دیگر منابع نیز مربوط به اعتبارات قیر رایگان جهت آسفالت این مناطق است که طبق قانون بودجه، سالانه ۷ درصد از کل قیر کشور برای محلات ناکارآمد تخصیص می‌یابد.

کد خبر 5401410

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =