جلوگیری از تعارض منافع در انتصابات وزارت بهداشت

روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، در بیانیه ای بر جلوگیری از تعارض منافع در تصمیم گیری ها و انتصابات تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پایان اولین اجلاس حضوری رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در دولت سیزدهم که به میزبانی مشهد مقدس برگزار شد، بیانیه‌ای صادر گردید.

در این بیانیه، بر لزوم توجه به اسناد بالادستی، عدالت و فساد ستیزی، دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و ارتقای سطح کمّی و کیفی نظام سلامت، ضرورت وجود پیوست فرهنگی و عدالت در برنامه‌ها و اقدامات، تقویت و ارتقای شبکه بهداشت و درمان کشور، تعهد برای اجرای قانون جوانی جمعیت و صیانت از خانواده و بسیاری دیگر از حوزه‌ها تاکید شد.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور معتقدیم توجه به اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز ۱۴۰۴، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، برنامه‌های دولت مردمی سیزدهم و سیاست‌های کلان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دوره فعلی بایستی همواره سرلوحه تمام فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور قرار گیرد و تمامی مدیران بایستی قوانین و دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌ها را سرلوحه فعالیت‌ها قرار داده و در مسیر قانون حرکت کنند.

رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی با عنایت به ارزش‌های والای دین مبین اسلام و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و اهداف دولت سیزدهم در خصوص عدالت و فساد ستیزی بر «دسترسی عادلانه به خدمات سلامت» و «ارتقا سطح کمی و کیفی نظام سلامت» به عنوان سیاستی محوری در تمام تصمیمات و اقدامات در حوزه‌های سلامت تاکید ورزیدند.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر لزوم و ضرورت «پیوست فرهنگی و پیوست عدالت» در انجام تمامی پروژه‌ها و برنامه‌ها اعتقاد راسخ داریم.

بدون شک شبکه بهداشت یکی از مهم‌ترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. این شبکه اکنون با توجه به تغییر نیازهای جامعه و گذر زمان نیازمند بازآرایی و ارتقا قابل توجه می‌باشد و لذا نسبت به بازسازی و ارتقا شبکه بهداشت و نیز پزشکی خانواده و نظام ارجاع، اهتمام جدی خواهیم داشت.

افتخار ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به داشتن ایران قوی و سرافراز است و تحقق آن به وجود جامعه‌ای سالم و با نشاط وابسته می‌باشد، با عنایت به مواجهه با بحران جمعیت و سالمندی، خود را متعهد به اجرای قانون جوانی جمعیت و صیانت از خانواده می‌دانیم.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی معتقدیم دانشجویان سرمایه‌های آینده کشورمان محسوب می‌شوند لذا کیفی سازی آموزش در تمامی ابعاد و رسیدگی به وضعیت رفاهی، معیشتی و فرهنگی دانشجویان و دستیاران باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

بر این باوریم که در جذب اعضای هیأت علمی فقط نباید به شاخص رتبه‌های برتر توجه شود، بلکه تعهد، تدین و انقلابی بودن از مهمترین فاکتورها در جذب اعضای هیأت علمی است و همواره این اصل بایستی در جذب اعضای هیأت علمی مورد توجه قرار گیرد.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی خود را ملزم به حرکت به سوی کسب مرجعیت علمی و لزوم توجه به پاسخگویی اجتماعی با در نظر گرفتن مأموریت گرایی هدفمند دانشگاه‌ها می‌دانیم.

ما ضمن اشراف به همه‌ی تنگناها و محدودیت‌های موجود، معتقدیم اتمام پروژه‌های نیمه تمام باید در اولویت قرار گیرد.

از آنجا که مردم، ولی نعمتان ما محسوب می‌شوند لذا توجه به توسعه خدمات رسانی به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار باید از اولویت‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور باشد.

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت، بر به کارگیری تمام همت خود جهت حفاظت از سلامت آحاد جامعه خصوصاً در خصوص کنترل بیماری کرونا تا پایان پاندمی، از جمله تکمیل دوزهای لازم واکسن و نیز بکارگیری شیوه‌های پیشگیری و درمان مبتنی بر شواهد علمی و گاید لاین‌های ابلاغی و همچنین آماده باش کامل در تمامی ابعاد در خصوص بروز پیک‌های احتمالی به ویژه سویه اومیکرون در ایام پیش رو تاکید نمودند.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی معتقدیم باید با ایجاد مشوق‌ها و مزایای مادی و معنوی در جهت ماندگاری نیروی انسانی متخصص در مناطق محروم و کمتر برخوردار تلاش نمائیم تا همگان از خدمات بهداشتی و درمانی مناسب و تخصصی بهره مند شوند.

بی شک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان نظام سلامت کشور، جلوگیری از تعارض منافع در تصمیم گیری ها و انتصابات است و اعتقاد راسخ داریم که فساد، خط قرمز همه ماست.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی ضمن اعتقاد به ایجاد فرهنگ منطبق با اصول اخلاقی و اسلامی در تمامی بخش‌ها و حوزه‌ها، بر ضرورت توجه و اجرای انطباق در مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی تاکید داریم.

اعتقاد داریم اجرای پژوهش‌ها و تحقیقات محصول محور و کاربردی در راستای حل مسائل نظام سلامت، گره گشای بسیاری از مشکلات خواهد بود و بر این اساس پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌ها بایستی بر این نکته توجه خاص و ویژه ای داشته باشند.

معتقدیم بسیاری از مشکلات حوزه سلامت و نیازهای مردم در مراکز تحقیقاتی قابل حل است و باید با رویکرد جلوگیری از هدر رفت امکانات و اتلاف نیرو و تجهیزات، از ظرفیت این مراکز به شکل مناسبی استفاده شود و با ایجاد شبکه سازی مراکز تحقیقات، در مسیر عدالت و بهره گیری از منابع پژوهشی گام برداریم.

ما شرکت کنندگان در این گردهمایی اعتقاد داریم اجرای برنامه نسخه الکترونیک در رفع بسیاری از مشکلات و چالش‌های حوزه سلامت تأثیر گذار است و باید ظرف مدت کوتاهی ضمن شناسایی نقاط ضعف و برطرف کردن آن، این برنامه را به طور کامل اجرایی نمائیم.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی معتقدیم در حال حاضر به شکل مناسبی از ظرفیت نیروی انسانی و منابع فیزیکی استفاده نمی‌شود و باید در جهت بهره وری در تمامی ابعاد برنامه ریزی و تلاش شود.

اعتقاد داریم گسترش مشارکت سایر سازمان‌ها و همکاری‌ها و هماهنگی‌های بین بخشی می‌تواند در ارتقا سلامت کشور تأثیر گذار باشد بنابراین ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور باید در مسیر تقویت و گسترش تعامل با مسئولان ارشد استان و منطقه تلاش نمائیم.

ما رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی معتقدیم که خیرین سلامت از گروه‌های تأثیر گذار در توسعه زیر ساخت‌های بهداشتی و درمانی در مناطق مختلف کشور محسوب می‌شوند و باید تمامی رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با برنامه ریزی در جذب مشارکت خیرین سلامت و هدایت آنها در اجرای پروژه‌های متناسب با نیاز هر منطقه در افزایش دسترسی مردم به خدمات، حداکثر تلاش خویش را بنمایند.

معتقدیم تدوین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی مهم‌ترین نقش را در دستیابی به اهداف دولت سیزدهم دارد بنابراین تمامی رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی باید در تهیه برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت اهتمام جدی به عمل آورند و همچنین نتایج اثر بخش آن را به صورت دوره‌ای منتشر نمایند.

بی شک مهم‌ترین شرط مدیریت امروز ما که یک امانت الهی است، مردمی بودن است، بنابراین رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور باید با انتصاب مدیران انقلابی، جهادی، پاکدست، متعهد، متخصص، مردمی و دارای مقبولیت، زمینه گسترش ارتباط با مردم، اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان را فراهم نمایند.

رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور باید در راستای سیاست‌های کلی وزارت بهداشت، به طور مستقیم و بدون واسطه با مدیران ستادی، معاونین وزیر و مقام عالی وزارت ارتباط مستقیم داشته باشند.

از آنجا که گردشگری سلامت یکی از مقوله‌های مهم در نظام سلامت محسوب می‌شود، بنابراین با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ارزشمند حوزه پزشکی و آموزش پزشکی کشورمان، تمامی رؤسا دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کشور به ویژه در مناطق مرزی باید بر تقویت و توسعه گردشگری سلامت و بین المللی سازی دانشگاه‌ها اقدام نمایند.

کد خبر 5405749

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =