فعال‌سازی دیپلماسی مرزی با کشورهای همسایه ضروری است

تبریز- استاندار آذربایجان‌شرقی با غیرقابل قبول توصیف کردن سهم استان از تولید ناخالص ملی گفت: فعال‌سازی دیپلماسی مرزی با کشورهای همسایه ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عابدین خرّم امروز شنبه در مراسم تکریم و تودیع رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: باید فعالیت‌های مدیران صنعت و تولید و فعالان این عرصه معطوف به بازگرداندن استان به جایگاه شایسته خود در حوزه صنعت، تجارت و اقتصاد و تولید باشد و این امر با وحدت و همراهی همه مدیران، صنعتگران و تولیدکنندگان محقق شدنی است.

وی با تأکید بر لزوم عملی شدن شعارهای دولت سیزدهم در خصوص به‌کارگیری مدیران توانمند، کارآمد و شایسته، گفت: نباید مدیری بر سر کار باشد که با سیاست‌ها و راهبردهای دولت که مورد تأیید رهبری است، هم راستا و همراه نباشد، چراکه در دولت سیزدهم مدیران باید میدانی بوده و حضور مستمر در مناطق محروم و دور دست را به پشت میزنشینی ترجیح دهند تا شاهد تحقق عملی عدالت در گوشه گوشه کشور باشیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از بار اشتغال کشور را صنایع کوچک و زود بازده به دوش دارند، ادامه داد: با وجود این استان ما در تولید ناخالص ملی در قیاس با ظرفیت‌های خود وضعیت مناسبی ندارد و بخش عمده‌ای از قشر تحصیلکرده و جوان آذربایجان‌شرقی بیکار هستند.

وی افزود: برای رفع مشکل کار این قشر عظیم تحصیلکرده و جوان باید اقدام جدی انجام گیرد حتی اگر در آمار و ارقام اعلامی مربوط به این بخش وضعیت استان قابل قبول توصیف می‌شود، باید در مورد این آمار نیز بازنگری شود و در دام خوش‌بینی حاصل از این اعداد و ارقام گرفتار نشویم، چراکه فضای حاکم بر خانواده‌ها در زمینه اشتغال فرزندان گویای واقعیت‌های متفاوتی است.

خرّم توجه به صنایع پایین‌دستی به ویژه دانش بنیان و فناور را یکی از اولویت‌های حوزه صمت عنوان و خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات بخش صنعت حتماً باید از شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم، چراکه حلقه مفقوده صنعت و دانشگاه همین شرکت‌های نوآور و خلاق هستند و باید این نقیصه رفع و از علم و دانش به‌روز جوانان فعال در این عرصه استفاده کنیم تا در رقابت صادراتی در بازارهای بین‌المللی وضعیت بهتری پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: فعال‌سازی دیپلماسی مرزی با کشورهای همسایه مهم‌ترین اولویت اقتصادی مدیریت اجرایی استان بوده که بخش صنعت و تولید پیش آهنگ این موضوع است، چرا که به دلیل غفلت از این ظرفیت ویژه که به واسطه همجواری با کشورهایی مانند آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و حتی گرجستان، جایگاه خاصی را برای آذربایجان‌شرقی ایجاد کرده، نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی و اقتصادی استان را در مجامع بین‌المللی و نمایشگاه‌های خارجی آنگونه که باید و شاید ارائه و معرفی کنیم.

کد خبر 5406404

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =