سامانه گرمسیری ایلام در انتظار اجرای مصوبه سفر رئیس جمهور

ایلام-طرح سامانه گرمسیری ایلام به عنوان یکی از مهمترین پروژه های کشاورزی در انتظار اجرای مصوبه سفر رئیس جمهور به استان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کشاورزی فعالیتی است که به شدت با منابع آبی در ارتباط مستقیمی قرار دارد و این موضوع در مناطق گرمسیری که با آب و هوای خشک دست و پنجه نرم می‌کنند اهمیت بالایی دارد.

برای چندین سال است که کشاورزان جنوب ایلام دلخوش به اجرای طرح سامانه گرمسیری هستند.کشاورزان و دامداران در شهرستان‌های مهران و دهلران در جنوب استان ایلام مدت هاست در انتظار بهره برداری از طرح سامانه گرمسیری هستند.

کشاورزان منطقه چشم انتظار سامانه گرمسیری

امسال در سفر رئیس جمهور به استان خبری خوش به مردم برای تکمیل این طرح داده شد اما ظاهراً این طرح همچنان درگیر کلاف سردرگم اعتبارات است.

یکی از کشاورزان دهلرانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دارای ۴۰ هکتار زمین کشاورزی هستم که سال گذشته یک هکتار محصولات کشاورزی کشت کردم چراکه آبی برای کشت و کار وجود نداشت.

محمدی عبدی بیان کرد: زمین‌های این منطقه بسیار خشک هستند و نیاز ضروری به آبیاری برای رونق بیشتر دارند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان برای آبیاری زمین‌های خود چشم انتظار اجرای سامانه گرمسیری هستند، افزود: اگر این طرح در استان اجرایی شود بسیاری از اراضی جنوب استان آباد می‌شود.

پیشرفت ۸۲ درصدی طرح سامانه گرمسیری

مدیرعامل آب منطقه‌ای ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آب انتقالی از محل سامانه گرمسیری به استان ایلام حدود ۲۸۶ میلیون مترمکعب است که ضمن مشروب کردن ۱۸ هزار هکتار از اراضی دیم استان ایلام کمبود آب ۱۷ هزار هکتار از اراضی آبی موجود را نیز جبران خواهد کرد.

علی پوراحمد افزود: پیشرفت فیزیکی این طرح در استان ۸۲ درصد است، چنانچه اعتبارات این طرح تأمین شود امکان تکمیل این طرح در بازده زمانی ۲ ساله وجود دارد.

تاکنون اقدام خاصی صورت نگرفته است

رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تکمیل طرح سامانه گرمسیری در ایلام از مصوبات سفر رئیس جمهوری است و باید تکمیل شود.

علی اکبر بسطامی افزود: برآورد اولیه این است که حدود پنج هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح نیاز است، در سفر رئیس جمهور به استان این طرح جزو اولویت‌های اول بوده است.

سامانه گرمسیری ایلام در انتظار اجرای مصوبه سفر رئیس جمهور

وی ادامه داد: در سفر رئیس مجلس به استان نیز موکدا بر تکمیل این پروژه تاکید شده است.

وی عنوان کرد: متأسفانه نه تنها تا این لحظه اقدام خاصی برای این پروژه انجام نشده بلکه بسیاری از کارهایی که از قبل انجام شد آنها نیز هم در معرض تخریب قرار گرفتند.

مکاتبات لازم برای تخصیص اعتبار به طرح سامانه گرمسیری

سرپرست معاونت عمرانی استانداری ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سامانه گرمسیری شامل دو بخش شبکه آبرسانی اصلی و شبکه توزیع و آبیاری است که در این دو شبکه اقدامات خوبی تاکنون انجام گرفته و به طور میانگین ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در این دو بخش است.

سعید هژبری افزود: برای تکمیل پروژه پنج هزار میلیارد تومان برآورد شده که این میزان اعتبار برای پرداخت مطالبات پیمانکاران و همچنین تکمیل طرح است.

وی گفت: نیازسنجی این طرح در سفر ریاست جمهوری به استان مطرح شد و در بند ۶ توافقات مربوط به آب و خاک مصوب شده که کمیته‌ای شامل معاون اول رئیس جمهور با وزارت نیرو و وزارت جهاد تشکیل و این طرح تعیین تکلیف شود.

وی عنوان کرد: پیگیری‌های لازم برای تکمیل پروژه به عمل آمده و در حوزه شبکه توزیع و آبیاری ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه تأمین شده و مسئولان جهاد کشاورزی آمادگی لازم را برای عملیات اجرایی در بخش حوزه توزیع و شبکه آبیاری دارند.

وی افزود: در خصوص تخصیص اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی به این طرح، مکاتبه‌ای با معاون اجرایی رئیس جمهور و مسئول سرپرست نهاد ریاست جمهوری نیز انجام شده است.

در شهرستان‌های دهلران و مهران قابلیت‌های زیادی در زمینه کشاورزی وجود دارد که با تکمیل سامانه گرمسیری می‌توان شاهد تحولی در بخش کشاورزی این مناطق بود.

کد خبر 5411451

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =