افزایش نگرانی ها در بازار انرژی در سایه دور جدید تهدیدها علیه ایران

به نوشته یک روزنامه آمریکایی، همچنانکه تنش ها بین آمریکا و ایران شدت می گیرد، تهدید در زمینه تامین انرژی با نگرانی از بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران به سبب تهدیدهای مستمر علیه تهران،بر جهان سایه می افکند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وال استریت ژورنال در تحلیلی به قلم "مت چمبرز" نوشت: ایران گفته که در صورت حمله آمریکا، به این اقدام از طریق قطع تجارت در تنگه هرمز پاسخ خواهد داد؛ یعنی جایی که تانکرهای نفتی از آن برای انتقال نفت خلیج فارس به دیگر نقاط جهان استفاده می کنند؛ حدود دو پنجم ازانتقال نفت دریایی جهان از این تنگه عبور می کند.

در ادامه این مطلب آمده است : هم اکنون شیوخ امارات متحده عربی ( سومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک) به دنبال پروژه هایی هستند که در صورت بسته شدن این تنگه به جریان نفت و تجارت ادامه دهند. امارات نمی گوید که این اقدام پاسخ مستقیمی به تهدیدهای ایران است، اما به طور مسلم این طرحها در صورت ضرورت، کمکی خواهند کرد.

"لورنس ایگلز" رئیس بازارهای نفتی در آژانس بین المللی انرژی گفت :"بر حسب ظرفیت، بستن تنگه هرمز احتمالا بزرگترین و تنها خطر امنیتی در زمینه انرژی است که در جهان وجود دارد. بحثهای زیادی در این زمینه وجود دارد و از نقطه نظر امنیت انرژی، اینکه هرگونه فرصتی را برای عبور از تنگه هرمز از یک مسیر فرعی در اختیار داشت، خیلی خوشایند خواهد بود."

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است : برای آژانس بین المللی انرژی این یک مسئله مهم است. در صورت قطع نفت، آژانس احتمالا ذخایر خود را که از سوی اعضای کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نگهداری می شود، آزاد خواهد کرد.

چمبرز تصریح می کند: سال گذشته در حدود 17 میلیون بشکه نفت خام در روز از طریق تنگه هرمز عبور کرد که این رقم نشان دهنده بیش از یک پنجم از تهیه نفت کل جهان است. نگرانی درباره اطمینان ازصادرات نفت از طریق این تنگه در حالی که تهران به بی اعتنایی به درخواستهای شورای امنیت سازمان ملل متحد درتوقف برنامه غنی سازی خود ادامه می دهد، بهای نفت را در وضعیت معلق قرار داده است.

وال استریت ژورنال ادعا می کند: تهدیدها برای قطع انتقال نفت به یک اولویت برای رهبران ایران تبدیل شده است. درحالی که بسیاری از تحلیلگران منطقه ای و امنیتی درباره توانایی ایران در توقف صادرات نفت در هرمیزانی از زمان تردید دارند، اما به گفته فرمانده نیروهای دریایی آمریکا در منطقه مانورهای دریایی اخیر نشان می دهند که ایران توانایی خود را برای انجام این کار با موشکهای ضد ناو و مین آزمایش می کند.

دریابان "کوین کاسگریف" فرمانده ناو پنجم آمریکا براین باوراست که بستن تنگه هرمز امری دشوارخواهد بود و آمریکا و دیگر کشورها که بر تجارت از طریق این مسیر تکیه دارند، مجبور خواهند شد تا اقدامی انجام دهند.

"هینریچ ماتئی" تحلیلگر خاورمیانه در لندن هم مدعی شد: بستن کامل تنگه هرمز منابع ایران را تحلیل خواهد برد و احتمالا تنها گزینه آخر خواهد بود. اما وی گفت که ایران نباید کاملا این تنگه را ببندد تا مشکل آفرینی کند.  

کد خبر 542027

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha