تقویت اطلاع‌رسانی در گرو تعامل با رسانه‌ها / "توصیه منتقدانه" رهبر انقلاب به دولت نهم

اخبار مختلف می‌آیند و می‌روند، گرچه هرکدام از آنها به صورت جداگانه ارتباطی با یکدیگر ندارند، اما بسیاری از آنها وقتی کنار هم قرار گیرند تصویری پیوسته و عبرت‌آموز را به دست خواهند داد. خبرگزاری مهر در ستون تازه خبری خود به نام "چند خبر و یک نگاه" در صدد نمایش تصاویری از این دست است. آنهم نه برای به محاکمه کشیدن این دستگاه و آن نهاد، بلکه برای تذکر که توصیه‌ای قرآنی و منفعت آمیز برای مومنان است.

چند خبر:

1- رهبرمعظم انقلاب اسلامی  چهارم شهریور در دیدار اعضای هیات دولت بر لزوم "تقویت اطلاع رسانی از سوی دولت" و "تغذیه رسانه ها" تاکید کردند.

رهبر انقلاب در این دیدار با اشاره به ظرفیت های اطلاع رسانی هنرمندانه، افزودند: مردم از بسیاری از کارهای دولت بی خبرند و برای رفع این مشکل، باید دولت اطلاعات لازم را در اختیار رسانه ها و رسانه ملی قرار دهد تا آنها هنرمندانه به مردم ارائه کنند که این کار، ضمن امیدزایی و روشنگری، کمک بیشتر مردم را نیز به دنبال خواهد آورد.

این تذکر هنگامی قابل تامل تر می شود که در دیدار قبلی معظم له با مدیران اجرایی کشور نیز، "دقیقا"  همین "توصیه منتقدانه " را مطرح کرده بودند.

2-همزمان با هفته دولت دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی به سئوالات آنان پاسخ خواهد گفت، این کنفرانس خبری روز سه شنبه هفته جاری همزمان با  پنجمین روز از هفته دولت برگزار می شود و رئیس جمهوری در آن ضمن پاسخ به سوالات خبرنگاران ، به تشریح عملکرد دولت در زمینه های مختلف خواهد پرداخت ، این "ششمین نشست خبری رئیس جمهور با اصحاب رسانه"  بعد از روی کار آمدن دولت نهم است .

یک نگاه

بی تردید دولت نهم و شخص رئیس جمهور، یکی از خبرسازترین دولت ها و روسای دولت در ایران محسوب می شوند، توجه به همین نکته که در طول "دوسال" از عمر دولت، رئیس جمهور 6 جلسه رسمی و مفصل و چندین ساعته پرسش و پاسخ با اصحاب رسانه داشته است، بیانگرواقعیت قابل تاملی است.

اگر این رکود بی سابقه را با  آمار قابل توجه را به مصاحبه های متفرقه و بعضا اختصاصی شخص رئیس جمهور با رسانه ها یا شبکه های مختلف داخلی و خارجی  یک نمایه کلی از رویکرد رسانه ای دولت نهم مشخص می کند.

توصیه حکیمانه رهبر انقلاب به دولت نهم را می توان چنین تفسیر کرد که دولت نهم  در جهت ارائه فعالیت ها و خدمات خویش، در حوزه "تولد خبر" و کمیت اخبار، فعالیت قابل توجهی دارد اما صرف "تولید انبوه خبر" و"توقع از رسانه ها برای پوشش این اخبار" نمی تواند به معنای "تعامل با رسانه ها " و "رفع نقطه ضعف اطلاع رسانی دولت" معنا و تفسیر شود

ضمن اینکه سفرهای استانی دولت نیز یکی از منابع مهم خبرساز دولت نهم  است که دولت های سابق از آن بهره مند نبوده اند، بر طبق آمار غیررسمی اخبار منتشر از دولت نهم در رسانه ملی بیش از "دوبرابر" اخبار منتشر در دولت های پیشین است.

توصیه حکیمانه رهبر انقلاب به دولت نهم را می توان چنین تفسیر کرد که دولت نهم  در جهت ارائه فعالیت ها و خدمات خویش، در حوزه "تولید خبر" و کمیت اخبار، فعالیت قابل توجهی دارد اما صرف "تولید انبوه خبر" و"توقع از رسانه ها برای پوشش این اخبار" نمی تواند به معنای "تعامل با رسانه ها " و "رفع نقطه ضعف اطلاع رسانی دولت"  و "تغذیه رسانه ها " معنا و تفسیر شود.

 
حوزه رسانه را نمی توان بدون "نخبگان" تصور کرد

واقعیت این است که حوزه رسانه را نمی توان بدون "نخبگان" تصور کرد و کارکرد رسانه نیز "پرسشگری و انتقاد" است، رسانه بدون سئوال و چالش، اصولا معنایی ندارد، می توان توصیه دیگر رهبر انقلاب در همین دیدار مبنی بر" تقویت ارتباط با نخبگان" و "عصبانی نشدن از انتقاد" را نیز در ذیل همین مبحث "ارتباط با رسانه ها" جای داد و از دل یکی از آسیب های دولت نهم را بررسی و تحلیل نمود.

هرچند دولت نهم در سال گذشته یک ترمیم در تیم رسانه ای خود را تجربه کرد، اما به نظر می رسد یکی از اولویت های جدی دولت نهم،  کشف راهکارهای جدید برای تعامل و ارتباط سازنده تر با رسانه ها-نخبگان است.

کد خبر 542065

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha