سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه

شیراز - استان فارس در سال ۱۴۰۰ دستخوش تحولات مختلفی شد. این تحولات از حوزه فرهنگی تا بخش های اقتصادی را شامل می شود تا شیراز و فارس به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه قرار بگیرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها،هژیر فتحی: سالی که گذشت مملو از رخدادهایی بود که استان فارس را از سایر استان‌های کشور متمایز ساخت، استان فارس با توجه تمامی پتانسیل‌هایی که دارد در کشور منحصر به فرد است و این استان می‌تواند به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در تمامی عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش آفرین باشد از این رو می‌توان گفت که این استان در کشور دارای جایگاهی رفیع است.

یکی از مسائل مهمی که در استان فارس باید پیگیری شود مسئله کمبود آب و برطرف شدن مشکلات این بخش است.

تدوین سند راهبردی آب در استان فارس اولویت است

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس پیش از این گفته بود که در راستای تحقق آمار مربوط به میزان آب موجود در استان فارس باید سند راهبردی آب استان تدوین شود.

ابراهیم عزیزی در جلسه انتقال آب خلیج فارس به استان فارس بیان کرد: یکی از مولفه‌هایی که در روند صنعتی شدن استان بایستی مورد توجه باشند تهیه آب مورد نیاز واحدهای صنعتی استان است این در حالی است که با توجه به تأمین آب شرب مورد نیاز مردم در استان فارس در کنار تهیه آب مورد نیاز صنایع از جمله وظایفی است که مدیران و استان بایستی مد نظر قرار دهند.

سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات اصلی که در عقب ماندگی استان بایستی مورد توجه باشد عقب‌ماندگی موجود در حوزه حمل و نقل ریلی است استان فارس با توجه به ویژگی‌هایی که در حوزه حمل و نقل دارد می‌تواند به عنوان چهار راه ریلی کشور معرفی کرد از این رو بایستی عقب ماندگی موجود در این حوزه نیز برطرف گردد تا شاهد بازگشت فارس به جایگاه اصلی خود در سطح کشور باشیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آزادراه‌ها در سطح استان فارس از جمله مؤلفه‌های حمل و نقل است که بایستی مورد توجه واقع شود و در این حوزه باید اعتبارات لازم به طرح‌های عمرانی جاده استان فارس تخصیص گردد تا شاهد بهبود وضعیت حمل و نقل در سطح استان فارس باشیم.

عزیزی با تاکید بر اینکه روند صنعتی شدن فارس باید با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی باشد، افزود: در موضوع انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس علاوه بر اینکه دولت باید حمایت‌های لازم را انجام دهد بخش خصوصی نیز باید در این اقدام ورود کرده و در همین راستا مجلس نیز با تصویب قوانین مختلف در تلاش است تا راهکارهای مناسبی برای حمایت از این طرح ملی داشته باشد.

او ادامه داد: توجه به مسائل بهداشتی در موضوع انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس باید ملاک عمل باشد و همچنین مسائل زیست محیطی که پس از انتقال آب خلیج فارس به استان فارس ایجاد می‌شود نیز باید مورد توجه برنامه ریزان استان فارس باشد.

به گفته این نمایندگی مجلس آینده اشتغال در استان فارس وابسته به انتقال آب به استان است و اگر این انتقال صورت نگیرد در آینده شاهد تعدیل نیروهای کار از صنایع مختلف خواهیم بود.

این در حالی است که استان فارس علاوه بر برنامه ریزی نیازمند ان است که بودجه مناسبی نیز به فارس تخصیص یابد

رشد ۱۳۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس

رئیس پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس نیز پیش از این گفته بود که سرجمع اعتبارات عمرانی فارس ۳ هزار و ۵۴۲ میلیارد تومان است که رشد ۱۳۲ درصدی پیدا کرده است.

حسن نوروزی در جلسه شوای توسعه و برنامه ریزی فارس بیان کرد: سرجمع اعتبارات استانی فارس ۱,۷۵۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته ۱۹۲ درصد رشد داشته است.

او افزود: این اعتبار شامل ۳۹۳ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان، ۴۹۳ میلیارد تومان سه درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی، ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار موضوع ۰.۲۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵۲ میلیارد تومان اعتبار راه روستایی، ۳۳۳ میلیارد تومان اعتبار آب روستایی و عشایری و ۲۴۲ میلیارد تومان افزایش اعتبار سرمایه‌ای استان است.

رئیس پیشین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس با بیان اینکه سهم استان از اعتبارات ملی کشور ۴.۴ درصد است، گفت: استان فارس ۱۵۵ طرح ملی و ملی با ویژگی استانی دارد که در مجموع ۲,۵۶۵ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته ۴۵.۴ درصد رشد داشته است.

نوروزی با بیان اینکه اعتبارات استفاده متوازن از امکانات کشور با مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان ۹۳ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است، عنوان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات تملک دارایی‌های استان ۱۶ درصد، اعتبارات ۳ درصد درآمد حاصل از فروش نفت و گاز ۲۳۳ درصد، اعتبارات موضوع ۰.۲۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده ۴۰ درصد، اعتبارات طرح توسعه راه‌های روستایی ۹۰۰ درصد نسبت به سال ۹۹ افزایش داشته است.

او همچنین با بیان اینکه براساس بند (ط) تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور ۲۰ درصد از اعتبارات متوازن‌سازی مناطق کم برخوردار برای اجرای طرح‌های بسیج سازندگی، قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه و ساخت مساجد و حوزه‌های علمیه در همان مناطق اختصاص می‌یابد، گفت: بنابراین از مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان ابلاغی فارس ۱۸۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص می‌یابد البته فعلاً به صورت توزیع نشده باقی می‌ماند تا بررسی‌های لازم در مورد این طرح‌ها انجام شود.

او با تاکید بر اینکه اولویت ما با تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است اما حداکثر تا ۱۰ درصد اعتبارات استانی برای طرح‌های جدید در نظر گرفته شده که در استان فارس ۱۵۴ میلیارد تومان می‌شود، خاطرنشان کرد: استان فارس در بودجه ۱۴۰۰ به عنوان استان پایلوت کشوری برای بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد انتخاب شده است.

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس شد

تکلیف استاندار فارس نیز در سال ۱۴۰۰ مشخص شد و محمد هادی ایمانیه در تاریخ هفتم مهر ماه به عنوان استاندار فارس انتخاب شد.

سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه

ایمانیه پیشتر در استان فارس به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز فعالیت می‌کرد و اکنون به عنوان استاندار فارس توسط وزیر کشور منصوب شد.

او در دولت سیزدهم یکی از گزینه‌های تصدی وزارت بهداشت نیز بود.

ایمانیه متولد ۱۳۴۱ در شهر شیراز و فوق تخصص گوارش اطفال است.

سند مهندسی فرهنگی فارس رونمایی شد

در سال ۱۴۰۰ سند مهندسی فرهنگی فارس با حضور رئیس جمهور اسلامی ایران رونمایی شد.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در جریان سفر هیئت دولت به فارس، در جریان جلسه شورای اداری استان فارس سند مهندسی فرهنگی فارس را رونمایی کرد.

سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه

آیت الله لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز در این خصوص بیان کرد: شش هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان فارس طی سفر رئیس جمهور و هیئت دولت در نظر گرفته شده است و نشان دهنده آن است که فارس دارای توانمندی‌های است که بی نظیر است.

وی اضافه کرد: این اعتبارات زمانی که وارد استان شد باید به گونه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد که برطرف کننده نیاز مردم باشد و تقوا در هزینه کرد سرمایه مد نظر باشد.

او ادامه داد: اگر بنا هست تقوا ملاک فعالیت‌های مدیران کلان باشد باید کار فرهنگی را مدنظر قرار داد و تمام تلاش‌ها در استان طی یکسال گذشته در این مسیر قرار گرفت که نقشه فرهنگی استان فارس تدوین گردد.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: بیش از دو هزار نفر در طراحی سند مهندسی فرهنگی استان فارس همکاری داشتند و این سند به عنوان نقشه راه مهندسی فرهنگی استان تعیین کننده مسیر حرکت دستگاه‌های استان طی سالیان آینده است.

کد خبر 5451748

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha