روز معلم را بیش از همه باید به معلمان مناطق محروم تبریک گفت

مشاور وزیر آموزش و پرورش در حوزه محرومیت‌زدایی گفت: من روز معلم را بیش از همه به معلمی که در مناطق محروم و دور دست و کمتر برخوردار حضور دارد؛ تبریک عرض می‌کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا خان‌محمدی مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول قرارگاه عملیاتی «عدالت تربیتی» و «نصیب آموزشی برابر» به بهانه روز معلم، در خصوص زحمات معلمین خصوصاً معلمان مناطق محروم گفت: عدالت آموزشی یکی از راهبردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفت و به برکت زحمات همه فعالان این حوزه اتفاقات نسبتاً خوبی صورت گرفته است اما چون تنوع مشکلات در آموزش و پرورش و روند تغییر اتفاقاتی که بر همه جامعه اثر گذاشته است؛ زیاد بوده است؛ روند تحقق عدالت آموزشی نیز تحت تأثیر قرار گرفته است و به آن حالت مطلوب نرسیده است.

خان‌محمدی با بیان اینکه آنچه که ما نباید در روز معلم از آن غفلت کنیم؛ فداکاری‌های معلمین مدارس مناطق کم برخوردار است؛ گفت: مناطق کم برخوردار که ما زیاد از آن اسم می‌بریم؛ شامل روستاها و مناطق عشایری، مناطق مرزی یا صعب‌العبور مناطقی که با تراکم کم دانش آموزی وجود دارند یا حاشیه شهرهایی که تراکم جمعیتی در آنها بالاست و معلمین مدارس همیشه با چالش مواجه بودند از جمله همین مناطق کم برخوردار هستند که نیازمند توجه جدی به آنان است.

زحمات معلمان مناطق محروم دیده نمی‌شود

مشاور وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این مطلب که اگر بخواهیم در عرصه عدالت آموزشی فاصله‌ها را کاهش داده و مناطق محروم را به حقوق خود برسانیم باید به نیروی انسانی توجه کنیم؛ گفت: متأسفانه ما کمتر به این سربازان فداکار نظام که معلمین مناطق محروم هستند اشاره می‌کنیم. معلمانی هستند که برای تدریس یک دانش آموز کیلومترها را طی می‌کنند؛ بلکه حتی مدت‌ها در یک منطقه محروم اتراق می‌کنند تا بتوانند به چند کودک در منطقه‌ای محروم آموزش دهند. اینها متأسفانه کمتر دیده می‌شود؛ این‌ها موضوعاتی است که ما از اصحاب رسانه می‌خواهیم به این معلمان نزدیک‌تر شوند و زندگی اینها را روایت کند که چگونه عاشقانه و خالصانه و با ایثار و فداکاری جان و مال خودشان، تلاش می‌کنند تا حتی یک روز هم روند آموزش و یادگیری دانش آموزان متوقف نگردد.

خان‌محمدی با بیان اینکه همین دانش‌آموزان مناطق محروم هستند که در آینده امثال شهید چمران‌ها و دکتر حسابی‌ها می‌شوند؛ اظهار کرد: اگر نگاه کنید می‌بینید که امثال سردار شهید قاسم سلیمانی یا مثل شهید حججی ها در کجا تحصیل کرده بودند. همین موضوع نشان‌دهنده نقش معلمان در تربیت یک شخصیت برجسته است. این فرمایش حضرت امام خمینی (ره) دقیق‌ترین و راهبردی‌ترین پیام است که می‌فرماید معلمی شغل انبیاست.

معلمان موجب رشد و پیشرفت مناطق محروم می‌شوند

مشاور وزیر آموزش و پرورش افزود: وقتی شغل معلم مانند انبیا هدایت‌گری ست؛ نباید به معلم هم به صورت تک بعدی نگاه کنیم. معلمی که در روستاهای دوردست و با کمبود امکانات حضور پیدا می‌کند تا سواد عمومی دانش آموزانش را افزایش دهد؛ به همه مشکلات دانش آموزانش و روستا توجه می‌کند؛ ما می‌بینیم که معلم پیامبر گونه در حال روشنگری و حل مشکلات است و همواره به نیازهای مردم پاسخگو بوده و باعث رشد و پیشرفت روستا شده و دلیل و مبدا شروع اتفاقات مثبت در آنجا می‌شود؛ یکی از ویژگی‌های آموزش و پرورش هم همین است. دستگاه‌های دیگر دولتی در در مراکز استان‌ها یا نهایتاً در شهرستان‌ها حاضر هستند اما این آموزش و پرورش است که در دور افتاده‌ترین نقاط کشور فعال است و نمایندگانش همچون پیامبران در روستاها موجب پیشرفت، نشاط، شادمانی می‌شوند و پرچم سرافراز کشورمان را بلند نگه می‌دارند.

خان‌محمدی از خودگذشتگی معلمان در سال‌های اخیر گفت که حتی منجر به فوت بعضی از آنها شده ولی جان دانش آموزان را از خطر حفظ کردند. کجای دنیا چنین ادبیاتی رایج است؟ باید به داشتن چنین فرشتگانی به خود ببالیم. مع الاسف چند فیلم و سریال از این فداکاری‌ها ساختیم و در چند برنامه‌ی زنده تلویزیونی ایثار و جانفشانی آنها را روایت کردیم.

دوران کرونا اوج فداکاری معلمان مناطق محروم بود

مسئول قرارگاه جهادی عملیاتی عدالت تربیتی افزود: در همین ایام کرونا که شاهد بودیم در شهرهای بزرگ معلمان و دانش آموزان از امکانات متعددی برخوردار بودند؛ معلمان روستایی -عشایری و مرزی که حدوداً سیصد هزار نفری هستند عاشقانه و خالصانه ایستادند. در جایی که تلفن‌های همراه اینترنت نداشته و امکان استفاده از شاد ممکن نبود؛ خودشان با امکانات شخصی و با خطر انداختن سلامتی و با وجود اینکه قانون آموزش حضوری را منع کرده بود؛ در روستا حضور پیدا می‌کردند و کودکان را آموزش می‌دادند. ما این تلاش و فداکاری معلمان را باید ارج بنهیم. امروز هم اگر بخواهیم بر چالش‌های این وزارت‌خانه مثل کمبود معلمان وجود دارد غلبه کنیم، باید این روحیه فداکاری و از خودگذشتگی را تبلیغ کنیم و به آن ضریب دهیم زیرا جامعه معلمین ما سرشار از این روحیه فداکاری هستند؛ کلمه معلمی معادل ایثار و فداکاری است.

خان‌محمدی با تبریک روز معلم به فرهنگیان اظهار کرد: من روز معلم را بیش از همه به معلمی که در مناطق محروم و دوردست و کمتر برخوردار حضور دارد؛ تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم دانش‌آموزان خود را در بهترین موقعیت‌ها ببینند؛ چرا که بهترین پاداش برای این معلمان دیدن موفقیت دانش‌آموزانشان است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در حوزه محرومیت‌زدایی با تاکید بر این مطلب که جریان عدالت آموزشی و نصیب آموزشی برابر باید به یک نهضت تبدیل شود؛ گفت: باید خانواده‌ها و همه افراد جامعه به این موضوع کمک کنند تا ما فاصله و شکافی در سطح برخورداری کودکان کشور در آموزش نداشته باشیم؛ باید آموزش برای همه یکسان باشد و تنها هر کس به فراخور استعداد خاصی که دارد بتواند خودش فعالیت مضاعفی داشته باشد اما به صورت کلی باید سطح حداقلی آموزش برای همه به صورت یکسان وجود داشته باشد.

خان محمدی در آخر افزود همانطور که در مدرسه سازی به جریان قوی و الگوی موفق در دنیا تبدیل شدیم بایستی در حوزه کیفیت بخشی و یادگیری و توجه مهارت آموزی در آموزش و پرورش از ظرفیت خیرین؛ معلمان بازنشسته و کمک‌های مالی سایر نهادها و مسؤلیت اجتماعی همه شرکت‌ها کمک بگیریم و با رکن مدرسه محوری بتوانیم در شاخص‌های عدالت آموزشی زبانزد منطقه گردیم.

کد خبر 5481285

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =