عقب نشینی کامل آمریکا از عراق در مدت  5 سال توصیه می شود

در گزارشی که قرار است امروز یکشنبه منتشر شود؛ گروهی از کارشناسان انستیتو صلح آمریکا خواستار کاهش 50 درصدی نیروهای آمریکایی در عراق ظرف سه سال و عقب نشینی کامل و انتقال امنیت به ارتش عراق در مدت پنج سال هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه واشنگتن پست، در این گزارش آمده است :" آمریکا با چالشهای زیادی در سراسر جهان روبروست که نمی تواند به سطح کنونی تلاشهای خود در عراق و یا حتی استقرار نیروها در سطح پیش از افزایش آنها ادامه دهد . اکنون زمان آن فرا رسیده تا یک راه روشن تری را به طرف جلو ترسیم کرد."

این گروه شامل تعداد زیادی از کارشناسانی است که گروه تحقیق عراق را به ریاست "جیمز بیکر" و "لی همیلتون" نصیحت کردند که گزارش آنها در ماه دسامبر منتشر شد. بسیاری از پیشنهادهای آنها از آن زمان، مورد پذیرش دولت "جرج بوش" رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته که البته برخی از آنها از روی بی میلی بوده است. انستیتو صلح آمریکا گزارش بیکر-همیلتون را اداره و کارشناسان آن را گرد هم آورد.

گزارش این انستیتو با عنوان "عراق : زمانی برای تغییر" به عنوان آخرین گزارش از چندین مورد گزارش منتشر شده در آستانه  ارائه ارزیابی از اوضاع عراق به دولت بوش طی چند روز آینده همچنین از سازمان ملل متحد می خواهد تا فورا مذاکرات فشرده با سیاستمداران عراقی را که با هم نزاع دارند، آغاز کند .

در این گزارش آمده است : نباید اجازه داد تا این گفتگوها بدون توافق درباره مسائلی از جمله تقسیم قدرت، بازنگری در قانون اساسی ، منابع نفتی، انتخابات محلی و لغو ممنوعیت بر اعضای حزب سابق بعث و آینده کرکوک پایان یابد. یک چنین مدلی برای پایان دادن به جنگ بوسنی، مورد استفاده قرار گرفت.

این گزارش همچنین از همسایگان عراق به علت شکست درکمک به برقراری ثبات در عراق به شدت انتقاد می کند و انتقاد دیگر آن هم از آمریکاست که در نتیجه جنگ عراق،همپیمانان کلیدی آن در منطقه، اعتماد خود را به آن از دست داده اند.

 

کد خبر 548684

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =