اختلاف مقامهای ارشد آمریکایی درباره تاثیر راهبرد بوش در عراق

یک روزنامه آمریکایی از اختلاف و دودستگی در بین مقامهای ارشد آمریکا درباره تاثیر راهبرد افزایش نیروهای آمریکایی در عراق که از سوی " جرج بوش" پیشنهاد شد، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی نوشت : بوش، رئیس جمهوری آمریکا به مدت دو ساعت به دیدگاههای متناقض درباره آینده آمریکا در عراق گوش فرا داد. ژنرال " دیوید پتریوس" فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق از طریق ارتباط ویدئویی از بغداد، در این گفتگو شرکت کرد و مسئله حفظ بسیاری از نیروها را تا زمانی که برای افزایش هر گونه پیشرفت امنیتی ممکن است، مطرح کرد.

در ادامه این مطلب آمده است : اما دریاسالار "ویلیام فالون" مافوق او به جای آن مسئله پذیرش خطرات بیشتر در عراق را مطرح کرد تا نیروهای کافی برای مقابله با تهدیدهای بالقوه در منطقه وجود داشته باشد.

نویسندگان خاطر نشان می کنند: اختلافات درباره آینده آمریکا درعراق، از زمانی آغاز شد که فالون به عنوان رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا که عملیاتهای خاورمیانه را نظارت می کند در تابستان سال جاری یک دریابان را برای جمع آوری اطلاعات به عراق اعزام کرد. به گفته مقامهای آمریکایی، کمی پس از آن فالون توسعه طرحها برای بازتعریف ماموریت آمریکا و کاهش اساسی سطح نیروها درعراق را آغاز کرد.

در ادامه تحلیل واشنگتن پست آمده است : یکی از این طرحها کاهش سطح نیروهای مبارز آمریکا در عراق تا سه چهارم تا سال 2010 بود. در نتیجه ، تلاشهای فالون رنجش خاطر تیم پتریوس را فراهم آورد، زیرا آنها طرحهای فالون را تعدی و تجاوز نادرست به برنامه ریزی خود می دیدند که از دیرباز برای آن تلاش می کردند. دیدگاه های بسیار متفاوت درباره نقش آمریکا در عراق اختلاف بین این دو مرد را تنها بدتر کرد.

تحلیلگران خاطر نشان می کنند: هر چند دولت آمریکا یک جبهه متحد را نشان داده، اما مقامهای ارشد درباره اینکه آیا راهبرد بوش در درازمدت کارساز خواهد بود یا نه همچنان اختلاف دارند.  پرسش هایی که ممکن است پیش روی پتریوس و کروکر در ارائه گزارش خود به کنگره مطرح باشد پرسش ها اینگونه است: افزایش نیروها تا چه مدتی باید طول بکشد؟ نیروهای آمریکایی چه زمانی باید کار بازگشت به وطن خود را آغاز کنند؟ آیا آمریکا در کنار دولت "نوری المالکی" نخست وزیر عراق می ماند یا به دنبال رهبری جید خواهد بود؟ خطرات پنهانی ائتلاف با رهبران سنی چیست؟

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: در بین تردیدها ، آنچه که برای بوش طی هشت ماه گذشته حتمی بوده به دست آوردن زمان بیشتری بوده ؛ زمان بیشتری برای کارساز افتادن راهبرد افزایش نیروها، زمانی برای عراقی ها برای همکاری با یکدیگر و زمانی برای ایجاد پیشرفت. 

کد خبر 548836

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =