اولین گام ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند برداشته شد/پرداخت هزینه زمین

بیرجند- مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: خوشبختانه بعد از رایزنی‌های فراوان و همت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، هزینه خرید زمین کتابخانه مرکزی بیرجند پرداخت شد.

محمود حاجی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوشبختانه بعد از رایزنی‌های فراوان و همت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی هزینه خرید زمین کتابخانه مرکزی بیرجند پرداخت و مراحل اداری آن انجام شده است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه پیش‌نویس قرارداد آن نوشته شده است، بیان‌کرد: در حال بیشتر نقل و انتقالات و تبادلات مالی در سازمان‌های اداری به صورت اوراق است ولی در مورد زمین کتابخانه مرکزی به واسطه اهمیت و ضرورت سرعت بخشیدن در کار مبلغ به صورت نقدی پرداخت شده است.

حاجی ادامه‌داد: قیمت زمینی که برای کتابخانه مرکزی در نظر گرفته‌ایم که با احتساب قیمت دولتی حدود ۵۰۰ میلیون تومان بود ولی اگر می‌خواستیم به قیمت آزاد محاسبه کنیم بیش از مبالغ می‌شد که کسی توان خرید آن را نداشت.

کمک گرفته از خیرین و بنگاه‌های اقتصادی برای ساخت کتابخانه مرکزی

وی در زمینه برنامه نهادکتابخانه‌ها برای ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند، گفت: یکی از طرح‌های ما برای سرعت بخشیدن به ساخت این مجموعه کمک گرفته از خیرین نیک‌اندیش خراسان‌جنوبی است که تاکنون هم بسیار به ما کمک کرده‌اند.

مدیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: حدود هفت یا هشت سال قبل بسیاری از کتابخانه‌های خراسان‌جنوبی فرسوده بود ولی امروزه به همت خیرین و کمک‌های دولتی و غیره کتابخانه های ما نوساز شده و از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

حاجی بیان کرد: ماده ۱۷۲ قانون معافیت‌های مالیات‌های مستقیم معافیت‌هایی را برای مؤدیان مالیاتی که وجوه پرداختی یا تخصیصی و یا کمک‌های غیرنقدی بلاعوض خود را جهت تعمیر، تجهیز، احداث یا تکمیل مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و مراکز بهداشتی و درمانی یا اردوگاه‌های تربیتی و آسایشگاه‌ها و مراکز بهزیستی و کتابخانه و مراکز فرهنگی و هنری (دولتی) هزینه می‌کنند، در نظر گرفته است.

وی ادامه‌داد: با توجه به ماده ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم قصد داریم برای ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند از کمک‌های واحدهای بزرگ اقتصادی و تولیدی خراسان‌جنوبی نیز بهره بگیریم.

هزینه ساخت کتابخانه ۱۵۰ میلیارد تومان است

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه پویشی را نیز برای جذب کمک‌های مردمی در راستای ساخت این مجموعه فرهنگی راه اندازی خواهیم کرد، یادآور شد: البته باید به این نکته نیز توجه کنیم که هزینه ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند حدود ۱۵۰ میلیارد تومان است و تنها با کمک‌های استانی به نتیجه نمی‌رسد و نیازمند رایزنی مسئولان امر برای جذب کمک‌ها و اعتبارات ملی هستیم.

گفتنی است؛ از پاییز ۱۴۰۰ که خبر آمادگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی برای پرداخت هزینه زمین در نظر گرفته شده برای ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند مطرح شده خبرگزاری مهر در قالب گزارش‌هایی چون «یک دهه انتظار برای شروع یک پروژه / اعتبار زمین کتابخانه مرکزی نیامد» که در تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۰ منتشر شد، پیگیر به نتیجه رسیدن این موضوع بوده است.

کد خبر 5490123

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =