کالاهای اساسی در فارس موجود است/ لزوم نظارت بر روند توزیع عادلانه

شیراز- پس از طرح اقتصادی دولت برای هدفمندی یارانه ها، کالاهای اساسی در شهرهای مختلف استان فارس تامین شده است اما مردم تقاضا دارند بر روند توزیع عادلانه آن نظارت کامل وجود داشته باشد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طرح جدید اقتصادی دولت بر این اساس بود که یارانه‌های پرداختی به افراد و جامعه هدف در اختیار مصرف کننده نهایی قرار بگیرد و این یارانه‌ها به گونه‌ای تخصیص یابد که به صورت عادلانه بوده و تمامی اقشار جامعه از این طرح بهره مند باشند.

در همین راستا تنها هفت نوع کالا که پیشتر ارز ۴٢٠٠ تومانی دریافت می‌کردند مورد ساماندهی قرار گرفتند و یارانه نقدی نیز برای سرپرستان خانوار به عنوان مابه‌التفاوت افزایش قیمت این گروه واریز شد این در حالی است که گروه دوم کالایی که تحت تأثیر این افزایش قیمت قرار می‌گرفتند نیز مقرر شده تا سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده قیمت منطقی را برای افزایش این کالاها در نظر بگیرد و گروه سوم کالایی نیز هیچ ارتباطی با این کالاها ندارند.

کالاهای اساسی در فارس موجود است/ لزوم نظارت بر روند توزیع عادلانه

از زمان مطرح شدن این طرح در جامعه شاهد افزایش تقاضا در برخی از کالاها بودیم این در حالی است که بازار در شرایط خوب توزیع کالا و خدمات قرار داشت و تلاش‌ها در جامعه به این سمت بود که کمبود کالایی وجود نداشته باشد.

افزایش تقاضا در شیراز

یکی از موضوعاتی که پس از مطرح شدن این طرح در جامعه رویداد مسئله افزای تقاضای خرید برای کالاهایی نظیر مرغ، روغن و ماکارونی بود و مردم برای خرید این گونه کالاها به سراغ عرضه کنندگان این محصول رفتند و این افزایش تقاضا موجب ایجاد صف در خرید شد.

اما هرچه بیشتر گذشت شاهد این بودیم که صف خرید کالا در جامعه از بین رفت و مردم برای تأمین مایحتاج خود بدون مشکل به مغازه‌های عرضه کننده محصولات مراجعه کردند.

مردم خواستار نظارت بر بازار هستند / کالاها عادلانه توزیع شود

این در حالی است که کلیدواژه مشترکی که تمامی این افراد به آن اشاره داشتند موضوع افزایش قیمت و مطالبه از مسئولین در خصوص کنترل قیمت کالاهای اساسی بود و مردم خواستار نظارت بیشتر در بازار در راستای کنترل قیمت‌ها شدند.

کالاهای اساسی در فارس موجود است/ لزوم نظارت بر روند توزیع عادلانه

از جمله خواسته‌های که مردم در گفت وگو با خبرنگار مهر به آن اشاره کردند نیز می‌توان به توزیع عادلانه کالا و خدمات و همچنین توزیع مناسب کالاهای اساسی است که مدیران دستگاه‌های متولی مکلف هستند تا نیاز بازار را تأمین کرده و در صدد برطرف کردن نیاز جامعه گام بردارند.

روزانه فضای حاکم بر بازار بهتر می‌شود / ‏‬کمبود روغن در حال رفع است

سخنگوی کمیسیون مردمی کردن و عادلانه کردن یارانه‌ها در استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه بازار روزانه در حال بررسی و رصد است هر روز از روز گذشته وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

محسن ربانی زاده در ادامه بیان کرد: تنها در محصول روغن اندک مشکلی وجود داشت که با همکاری دستگاه‌های متولی زمینه برطرف سازی مشکلات موجود در این حوزه نیز برطرف شده تا مشکلی برای تأمین این کالا در بازار نیز وجود نداشته باشد

معاون اقتصادی استاندار فارس ادامه داد: روزانه تیم‌های بازرسی از بازار فعالیت خود را آغاز کرده و با برنامه ریزی صورت گرفته زمینه نظارت از بازار را در جامعه فراهم می‌کنند.

کالاهای اساسی در فارس موجود است/ لزوم نظارت بر روند توزیع عادلانه

به گفته این مقام مسئول پس از اثبات تخلف توسط واحد صنفی علاوه بر این که پرونده برای مالک آن واحد تشکیل خواهد شد شاهد خواهیم بود که جرایم سختی نیز برای این گونه متخلفان توسط مجریان قانون اجرایی خواهد شد تا امکان تخلف و ایجاد وقفه در طرح اقتصادی دولت گرفته شود.

ربانی زاده خاطرنشان کرد: بهترین نوع نظارت بر بازار نظارت مردم بر مردم است و مردم نیز می‌توانند با نظارت بر بازار نقش ویژه ای در کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران فروشی داشته باشند.

بازار مملو از کالا و سراسر آرامش است

فرماندار شیراز گفت: در حال حاضر آرامش بر بازار عرضه و تقاضای کالاهای اساسی شیراز حاکم است و از نظر تأمین و توزیع کالا با هیچ‌گونه مشکلی روبه‌رو نیستیم.

لطف الله شیبانی پیشتر گفته بود: مشکلی در توزیع مرغ گرم در شیراز ایجاد شد که با مدیریت منسجم و با هماهنگی‌هایی که در این زمینه صورت گرفت، این مشکل برطرف و حل شد.

فرماندار شیراز ادامه داد: با تدابیر اتخاذشده شاهد وضعیت بهتری در توزیع مرغ بودیم و با توزیع مرغ منجمد تلاش کردیم تا صف‌های طولانی که برای خرید مرغ در شیراز شکل گرفته بود، کاهش یابد.

وی گفت: جمعه شب در کشتارگاه‌های مرغ محصول بیشتری تولید شد و به همین دلیل روز شنبه مرغ گرم در بازار به وفور توزیع شد. با توجه به قیمت اعلام شده برای فروش مرغ، در حال حاضر با کاهش تقاضا روبه‌رو هستیم.

فرماندار شیراز بیان کرد: فروشندگان برای تأمین کالاهای اساسی موردنیاز می‌توانند با شبکه توزیع تماس بگیرند و نیاز خود را در این زمینه تأمین کنند.

وی با بیان اینکه اواخر هفته گذشته شایعاتی مبنی بر گران شدن قیمت نان سنتی و نرخ آرد نانوایی‌های سنتی‌پز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت: افزایش قیمت آرد نانوایی‌های سنتی‌پز و نرخ نان سنتی در دستور کار نیست و اداره کل غله فارس هم موظف شده است که آرد نانوایی‌های سنتی‌پز را مانند گذشته تأمین کند.

شیبانی افزود: استاندار فارس نیز دستور تأمین آرد برای این نانوایی‌ها را صادر کرده که افزون بر تأمین آرد نانوایی‌های سنتی‌پز، سهمیه دیگری هم به این نانوایی‌ها اختصاص داده شود.

وی با اشاره به اینکه نانوایی‌ها در حال حاضر با هیچ‌گونه کمبود و مشکلی در تهیه آرد روبه‌رو نیستند، گفت: از روز شنبه با تعطیلی‌های خودسرانه برخی از نانوایی‌ها روبه‌رو بودیم که با هماهنگی‌های انجام‌شده و نظارت تیم بازرسی سازمان صمت، تعزیرات و اتاق اصناف و بسیج اصناف، تعداد بسیاری از این نانوایی‌ها اقدام به بازگشایی کردند.

شهرستان‌ها در آرامش است

گزارشهای میدانی خبرنگاران مهر نشان می‌دهد که در سطح شهرستان‌ها نیز آرامش برقرار است و از خریدهای هیجانی خبری نیست.

در برخی از شهرها نیز در برخی کالاها کمبودهایی وجود دارد که مردم خواستار رفع موضوع هستند.

در شهرستان لامرد در مقاطعی کمبود تخم مرغ گزارش شد که متولیان امر در حال رفع کمبود هستند. سایر کالاها نیز در دسترس مردم است و مشکلی از بابت خرید مایحتاج وجود ندارد.

کد خبر 5491621

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =