ضرورت نظارت دقیق و مقتدرانه مسئولان بر بازار/ مردم هوشیار باشند

خرم‌آباد- امام جمعه موقت خرم‌آباد با تاکید بر ضرورت نظارت دقیق و مقتدرانه مسئولان بر بازار با توجه به اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، گفت: مردم نیز در این رابطه هوشیار و آگاه باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام بهروز شمسی فر در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با سفارش همگان به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: خداوند می‌فرماید: ای مردم ما شما را قبیله قبیله و گروه گروه قرار دادیم تا همدیگر را بشناسید، اما افتخار به قبیله، گروه، پست، مقام، پول، شهرت و ثروت نیست، کسی نزد خدا عزیز است که تقوا دارد، ممکن است کسی از نظر مادی و جایگاه اجتماعی کسی او را نشناسد اما نزد خدا عزیز است، ممکن است کسی از ثروت کلان و پست هم برخوردار باشد اما نزد خدا عزیز نباشد، اولیا خدا بعضی مواقع در میان مردم مخفی هستند، در این راستا انسان فکر کند که از بغل دستی خودش برتر است، اولین قدم انحراف او توسط شیطان شروع شده است.

وی بیان داشت: عزیز ترین شما با تقوا ترین شما است، کسی که تقوا دارد نزد خدا عزیز است، گناه و معصیت باعث خاری، ذلت، هلاکت، دوری از خدا و اولیا خدا می‌شود، راه بهشت و هم نشینی با اولیا خدا، رعایت تقوا است.

مسئولان به وعده‌های خود در حوزه فرزند آوری عمل کنند

امام جمعه موقت خرم‌آباد در ادامه سخنان خود با اشاره به روز ملی جمعیت عنوان کرد: در این حوزه با بحران مواجه هستیم، دشمنان خیلی امید بسته اند به ۲۰ تا ۲۵ سال دیگر کشور، که جمعیت کشور رو به پیری است، یکی از کارشناسان غربی اعلام کرده که ۲۵ سال دیگر ایران نیروی کار ندارد، نیروی نظامی ندارد چرا که سن جمعیت پیر شده، جوانان هم باید به پیرها رسیدگی کنند، بیمه‌ها ورشکست می‌شود چرا که آورده بیمه بیشتر از پرداخت است و نیروی جوانی که بخواهد کار کند و بیمه پرداخت کند کم است.

حجت الاسلام شمسی فر، گفت: در این صورت لازم است که برای کار، حوزه نظامی و… نیرو وارد کشور شود و در نهایت این کشور ضربه پذیر است، مقام معظم رهبری نیز به بحث جمعیت تاکید کرده و این امر بسیار جدی است.

وی گفت: وعده‌های مسئولان در این حوزه سریع عمل کنند، اگر می‌خواهند جوانان به فرزند آوری تشویق شوند عمل کردن به وعده‌ها برای جبران این کاستی‌ها نیاز است.

ضرورت اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها

امام جمعه موقت خرم‌آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر بیان داشت: حضور مردم، استقامت مردم، صبر و تحمل مردم و در صدر همه عنایت الهی، توجه امام زمان (عج)، زیر پرچم امام رضا (ع) بودن موجب تحقق این امر شد.

حجت الاسلام شمسی فر با اشاره به نقش مؤثر رهبری امام راحل برای گذر کشور ایران از آن مرحله سخت تصریح کرد: این انقلاب و این نظام در طول سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است، سختی‌ها، مشکلات، توطئه‌ها، نقشه‌ها، تحریم‌ها، ترورها را پشت سر گذاشته است.

وی با اشاره به بحث هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد: اکثر کارشناسان و اساتید دانشگاه این کار را ضروری می‌دانند، یک بیماری اگر زودتر به آن رسیدگی شود می‌توان آن را با یک قرص درمان کرد، دیرتر با یک شربت و آمپول قابل درمان است و اگر این امر صورت نگیرد ممکن است به جراحی بکشد و با درد همراه باشد.

امام جمعه موقت خرم‌آباد با تاکید بر اینکه اگر طرح هدفمند سازی یارانه‌ها زودتر اجرایی می‌شد شاید سختی و مشکلات آن کمتر بود افزود: اما الان این دولت با قانون مجلس اجرای این طرح را در دستور کار قرار داده است و می‌خواهد این جراحی را انجام داد که البته همراه با درد است.

مردم هوشیار باشند

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: همان طوری که در این ۴۲ سال با همیاری و همراهی و کمک مردم از پیچ‌های سخت گذشتیم، اینجا هم مردم یک وظیفه دارند، مسئولین نیز یک وظیفه دیگر دارند تا از این مرحله بگذریم.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه مردم است که هوشیار باشند و مراقبت کنند که آنهایی که دنبال منافع شخصی خود هستند، مغرض و فرصت طلب هستند از آنها سو استفاده نکنند برای رسیدن به اهداف خودشان افزود: واقعیت این است که بیشتر ارز ترجیحی به جیب افراد خاص و کسانی که صاحب نفوذ بودند می‌رفت، اینها ارز می‌گرفتند تا کالا وارد کنند، یا کالا وارد نمی‌کردند و یا اینکه دلار را آزاد می‌فروختند و در جیب می‌گذاشتند، اگر کالا می‌آوردند با آن قیمت به دست مردم نمی‌رسید، مقداری در بازار آزاد و قاچاق سر در می‌آورد.

امام جمعه موقت خرم‌آباد با بیان اینکه دولت دید که این ظلم و بی عدالتی است، تا کی باید ادامه پیدا کند؟ ادامه داد: مردم باید هوشیاری خود را حفظ کنند، هجوم به فروشگاه‌ها برای چیست؟ به اندازه نیاز خریداری کنند، در این صورت دچار کمبود کالا می‌شویم، این امر هم موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

ضرورت نظارت دقیق و مقتدرانه مسئولان بر بازار

حجت الاسلام شمسی فر همچنین بر ضرورت کنترل و نظارت دقیق، مدام و مقتدرانه بر بازار از سوی مسئولان افزود: همچنین به شکایت‌ها در رابطه با دریافت یارانه‌ها سریع رسیدگی شود، اگر تلفنی برای پاسخگویی داده شده، مسئولان پاسخگوی آن باشند، به شکایت‌ها رسیدگی کنند تا حق کسی ضایع نشود.

وی با تاکید بر ضرورت رسیدگی به شکایات مردم نسبت به برخی فروشگاه‌ها که گران فروشی می‌کنند ادامه داد: مسئولان نظارت کنند، چرا بعضی کالاها که حذف ترجیحی شامل آنها نمی‌شود گران شود؟ برخورد صورت گرفته، اما بیشتر، جدی تر و محکم‌تر و مقتدرانه‌تر با کسانی که سو استفاده می‌کنند باید صورت گیرد، جلوی تخلفات گرفته شود.

امام جمعه موقت خرم‌آباد با بیان اینکه تفاوت قیمت در داخل و خارج از کشور به شدت موجب قاچاق کالا می‌شود افزود: چقدر باید مرزها را کنترل کرد؟ چقدر باید شهید داد؟ جنگ اوکراین نیز مزید بر علت شده، بحران غذایی به مسئله جدی برای دنیا شده و اگر تدبیری اندیشیده نشود کار سخت می‌شود.

حجت الاسلام شمسی فر با بیان اینکه با سابقه‌ای که از دولت سراغ داریم، کنترل کرونا، تولید واکسن، واردات واکسن با وجود تحریم‌ها، در اجرای این طرح موفق می‌شود گفت: نفت ما در حال صادر شدن است و منافع آن به کشور بر می‌گردد با این که تحریم سرجای خودش است.

سابقه دولت در اجرای طرح‌ها امیدوار کننده است

وی با اشاره به پرداخت بدهی دولت به بانک مرکزی و اوراق بهادار از سوی دولت سیزدهم تصریح کرد: وصول مطالبات از برخی کشورها، آزاد سازی سواحل، بیمه کردن حدود پنج میلیون نفر، دریافت مالیات از افراد پر درآمد از دیگر اقدامات دولت بوده است.

امام جمعه موقت خرم‌آباد تاکید کرد: سابقه دولت مثبت و امیدوار کننده است تا در این جراحی سخت موفق شویم، یارانه‌ای که به دیگران، تولید کننده و تجار داده می‌شد، به دست مردم نمی‌رسید، حالا قرار است به دست مردم برسد، لازمه این امر نیز این است که مسئولان شبانه روزی کنترل کنند تا این جراحی با موفقیت انجام شود و منافع آن را مردم ببینند، قشر ضعیف لطمه نبیند و در بلند مدت به گفته کارشناسان به نفع ملت، منافع ملی و امت است.

حجت الاسلام شمسی فر گفت: مردم که تا حالا پای کار بوده اند، هر جا که سختی و مشکلات بوده مردم با تمام وجود برای نظام و انقلاب جان داده اند، الان هم هستند، دشمنان تلاش زیادی در فضای مجازی کردند که مردم را به خیابان و آشوب بکشانند، موفق نشدند، مردم با مسئولان همراهی می‌کنند، مسئولان نیز این کار را با جدیت پیگیری و نظارت کنند.

کد خبر 5494683

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =