خدمات فناوری، آموزش و گردشگری ۵۰ درصد تولید ناخالص  خراسان جنوبی

بیرجند- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: خدمات فناوری، آموزش و گردشگری ۵۰ درصد تولید ناخالص استان و۵۰ درصد دیگر را صنعت، معدن و کشاورزی تشکیل می‌ دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد اشرفی پیش از ظهر شنبه در قرارگاه حمایت و تسهیل گری تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین اظهار کرد: ۵۰ درصد تولید ناخالص خراسان جنوبی را خدمات فناوری، آموزش و گردشگری و ۵۰ درصد دیگر آن را صنعت، معدن و کشاورزی تشکیل می‌دهد و این قرارگاه با سه کار گروه برای حمایت از تولید دانش بنیان در خراسان جنوبی تشکیل شده است.

به گفته وی کارهای بسیاری با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در استان برای اجرای ایده‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری می‌توان انجام داد.

وی اضافه کرد: کار گروه‌های سه گانه مبتنی بر مزیت‌های اقتصادی استان تشکیل شده‌اند و یک سری پروژه هم احصا شده و برنامه‌های مورد نظر در افق چهار ساله مد نظر قرار گرفته‌اند.

سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتعال استانداری خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به اینکه مشکلات شرکت‌های دانش بنیان استان احصا شده است، گفت: ۴۰ شرکت دانش بنیان و ۱۰۰ شرکت دیگر در خراسان جنوبی در این عرصه فعالیت می‌کنند که مهم‌ترین درخواست آنها خرید تولیدات و محصولات تولیدی توسط دستگاه‌های اجرایی استان است.

به گفته وی مشوق‌های برای شرکت‌های دانش بنیان استان در نظر گرفته شده و مقرر شد که مجوزهای مورد نیاز آنها ظرف سه روز صادر شود و نداشتن تضامین مورد نظر بانک‌ها برای گرفتن تسهیلات از جمله مهم‌ترین مشکلات این شرکت‌ها است.

وی اضافه کرد: رسیدگی خارج از نوبت به وضعیت بیمه، اسناد مالی و مالیاتی و ارائه مفاصل حساب از درخواست‌های فعالان این شرکت‌ها است که در مرحله اول به آنها توجه کرده‌ایم.

شریعتی از تعریف ۱۱ طرح معدنی و فرآوری آن با همکاری دانشگاه صنعتی بیرجند خبر داد و تصریح کرد: این طرح‌ها در موضوع‌های ایجاد گلخانه، تولید گیاهان سازگار با آب شور، ارتقای منابع آبی استان، طراحی سامانه رطوبت سنج، تولید ۶۳۱ مگاوات با احداث نیروگاه‌های خورشیدی از جمله این طرح‌های هستند.

به گفته وی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی هزار و ۲۰۰ هکتار زمین شناسایی شده که در قالب مزایده واگذار خواهند شد که اگر نیمی از تولید برق آنها به برق استان متصل شود، اقدام مؤثری در خراسان جنوبی در این باره است.

وی اضافه کرد: اقداماتی برای تولید آهن اسفنجی با استفاده از هر نوع سنگ آهن انجام شده است که در مرحله آزمایشگاهی است و طرح‌های برای اجرای انواع گردشگری و شناسایی مشکلات استان در زمینه پسماند با همکاری دستگاه‌های اجرایی از دیگر طرح‌های مد نظر است.

کد خبر 5495433

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =