۲ برابر شدن اراضی آبی زمینه ساز توسعه اقتصادی کردستان است

سنندج- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تنها ۱۱ و دو دهم درصد اراضی کشاورزی کردستان آبی هستند که در صورت دو برابر شدن این مهم می توان مشکل اشتغال و معیشت بسیاری از مردم را رفع کرد.

پیمان اسکندری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان کردستان حوزه آبریز استان‌های همجواری است که بیش از کردستان اراضی آنها آبی است و این در حالی است که تنها حدود ۱۲ درصد اراضی کشاورزی این استان آبی است.

وی افزود: از یک میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کردستان تنها ۱۲۶ هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است.

وی با تأکید بر اینکه صرفه جویی و بهره وری آب در بخش کشاورزی کردستان بهتر از استان‌های دیگر انجام شده است، تصریح کرد: تولید ثروت و اشتغال زایی در کردستان به شدت به بخش کشاورزی وابسته است و باید این بخش به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: بهترین حوزه برای جبران کمبودها، ایجاد اشتغال و مبارزه با مشاغل کاذبی چون کولبری در کردستان، توسعه و حمایت همه جانبه از بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطر نشان کرد: بحث تخصیص و آبی کردن اراضی دیم استان یک چالش بزرگ در بخش کشاورزی است که انتظار می‌رود مسئولان م تصمیم گیران کشوری در این خصوص نگاه ویژه ای به استان کردستان داشته باشند.

اسکندری گفت: تنها ۱۱ و ۲ دهم درصد اراضی کشاورزری کردستان آبی است لذا تخصیص آب برای توسعه بخش کشاورزی در استان ضروری است.

وی تأکید کرد: در صورت ۲ برابر شدن اراضی آبی، بیشتر مشکلات اقتصادی و اشتغال زایی در کردستان حل خواهد شد و شاهد توسعه همه جانبه خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد که کردستان در برنامه ۵ ساله وزارت جهاد کشاورزی به صورت ویژه دیده شود و در روند تأمین اعتبار و تخصیص منابع لازم برای توسعه اراضی آبی بیشتر حمایت شود.

اسکندری خاطرنشان کرد: اقتصاد استان کردستان وابسته به بخش کشاورزی است و باید برنامه‌های توسعه‌ای در بخش کشاورزی کردستان به صورت ویژه حمایت شود.

کد خبر 5495920

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha