ایران و چین مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند

زاهدان - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایران و چین می‌توانند مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند که با گسترش روابط به این مهم دست خواهیم یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، حسین مدرس خیابانی در نشست با هیأت چینی در رابطه با موضوعات اقتصادی اظهار داشت: ایران و چین کهن‌ترین تمدن‌های آسیا هستند و ما در سیستان و بلوچستان "شهر سوخته" را با قدمت هفت هزار ساله داریم.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان یک استان پهناور و نمونه کامل و مظهر وحدت است، تصریح کرد: این استان از نظر امنیتی در یک سطح مطلوب بوده و می‌تواند مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. ایران و چین می‌توانند مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند که با گسترش روابط به این مهم دست خواهیم یافت.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان ظرفیت‌های مناسبی دارد که می‌تواند زمینه همکاری‌های خوبی را فراهم کند، گفت: زمینه‌های مختلفی برای همکاری اقتصادی از جمله پروژه «یک کمربند یک راه» برای گسترش تجارت وجود دارد. سیستان و بلوچستان ۱۱.۵ درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد که طبیعتاً موجب می‌شود طیف زیادی از ظرفیت‌های اقتصادی در این منطقه وجود داشته باشد.

مدرس خیابانی گفت: یکی از ظرفیت‌های مهم، اقتصاد دریاست که با همکاری چین می‌توان در این حوزه سرمایه‌گذاری بیشتری کرد. در حوزه‌های دیگر اقتصاد دریا ایجاد شناورها، پرورش ماهی در قفس و مجتمع تولید میگو ایران و چین می‌توانند همکاری‌های فراوانی داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حوزه انرژی‌های خورشیدی، سیستان و بلوچستان بالاترین قدرت در جذب تابش انرژی را دارد و در زمینه ساخت پنل‌های خورشیدی ایران و چین می‌توانند همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان ۲۰۰ روز باد با سرعت ۶۰ کیلومتر دارد می‌تواند به لحاظ اقتصادی صرفه زیادی برای احداث توربین‌های بادی داشته باشد. این استان می‌تواند ظرفیت خوبی را در حوزه راه‌اندازی کارخانجات تولید کالاهای دیجیتال داشته باشد که در این زمینه پارک علم و فناوری نیز می‌تواند کمک کند.

مدرس خیابانی تاکید کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی را مقام معظم رهبری تعیین می‌کنند که طبق آن سیاست‌ها ما مکلفیم با چین و سایر کشورهای منطقه روابط سیاسی و اقتصادی خود را گسترش دهیم.

کد خبر 5501622

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =