تحقق درآمدهای مالیاتی در جلوگیری از فرار مالیاتی موثر است

مشهد ـ معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی در شناسایی مؤدیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و اصلاح سامانه‌ها مؤثر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی قوامی ظهر پنجشنبه در بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرستان قوچان اظهار کرد: درآمدهای مالیاتی سال ۱۴۰۰ تقریباً ۱۰۷ درصد محقق شد که پیش‌بینی می‌شود در بودجه سال جاری نیز اتفاقات قابل‌توجهی در این زمینه رخ دهد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: قانون اصلاح ارزش‌افزوده، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمدها به‌عنوان قوانینی شناخته می‌شود که می‌تواند به درآمد مالیاتی برای تأمین بودجه کمک کند.

وی با اشاره تصویب قانون بهبود فضای کسب‌وکار در مجلس یازدهم، گفت: این قانون در ۸ ماه گذشته به‌صورت جدی در حال پیگیری بود که از این طریق بسیاری از مجوزها تسهیل شد و تاکنون نزدیک به هزار و ۳۰۰ مجوزی که باید در درگاه ملی ساماندهی شود، به انجام رسیده است.

قوامی، مجوزها را شامل دو گونه ثبت‌محور و تائیدمحور خواند و افزود: پیش‌ازاین یک سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی کار خود به ۴۵۰ روز زمان نیاز داشت اما در حال حاضر مجوزهای ثبت محور به‌راحتی ثبت و به‌سرعت تعیین تکلیف می‌شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: مجوزهای تائیدمحور نیز محدود بوده و برای راه‌اندازی نیازمند استانداردهایی است.

وی در خصوص بند الف تبصره ۱۸ و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: افرادی که طرح‌های دانش‌بنیان داشته و برای اجرای آن با محدودیت تسهیلات مواجه‌اند می‌توانند از این تبصره برای ایجاد طرح‌های خود استفاده کنند.

قوامی بیان کرد: بخشی از مطالبات نمایندگان مجلس از وزارت اقتصاد به گرفتاری‌های جرایم و معوقات مالیاتی بنگاه‌های تولیدی مربوط است که برای بررسی شکایات و بخشش در این زمینه موضوع در هیئت عالی مالیاتی مطرح می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تعیین تکلیف شدن پروژه‌های ردیف دار، چالش دهک بندی یارانه‌ها، قوانین گمرکی و تأمین اهداف نمایندگان در زمینه تصویب قوانین از دیگر خواست‌های نمایندگان مجلس از وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

کد خبر 5505654

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha