لزوم توجه به قانون جوانی جمعیت/هشدارهای بازرسی ضمانت اجرایی دارد

ارومیه–رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به لزوم توجه جدی به قانون جوانی جمعیت گفت: در این قانون برای همه نهادها وظایفی مشخص شده و این سازمان مکلف است بر اقدامات آنها نظارت جدی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، ذبیح الله خدائیان ظهر سه‌شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیرکل بازرسی آذربایجان غربی افزود: در خصوص مفاد این قانون، هر مسؤولی کوتاهی کند، به مرجع قضائی اعلام می‌شود و طبق قانون با او برخورد خواهد شد.

وی اضافه کرد: حمایت از مسؤولان پاکدست در کنار برخورد با مدیران خائن به مردم، راهبرد اصلی این سازمان در برخورد با فساد است که با جدیت تمام آن را دنبال می‌کنیم.

خدائیان اظهار کرد: بر خلاف تبلیغات دشمن که با زدن بر طبل فساد سیستماتیک، همه مسؤولان کشور را فاسد معرفی می‌کند، اکثریت مدیران در نظام مقدس جمهوری اسلامی، پاکدست، متدین، مؤمن و زحمتکش و دلسوز هستند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: وظیفه سازمانی ایجاب می‌کند که در راستای خنثی سازی توطئه دشمنان، با شفاف سازی، حمایت از مدیران پاکدست، متدین و متعهد و همچنین برخورد جدی و قاطع با مدیرانی که خیانت می‌کنند و فساد دارند، تمام توان خود را به کار گیریم.

خدائیان با تاکید بر اینکه نظارت و بازرسی باید به موقع و اثربخش باشد، گفت: مسؤولان باید سایه نظارت را احساس کنند.

وی افزود: باید نظارت به شکلی باشد که اگر احساس شد جریان سویی در حال شکل گیری است، با هشدار به موقع جلو آن گرفته شود و ما باید همواره پیشگیری را مقدم بدانیم و این اصل را همیشه در دستور کار خود داشته باشیم.

خدائیان با بیان اینکه هشدارهای سازمان بازرسی ضمانت اجرایی دارد و باید توسط مدیران مورد توجه جدی قرار گیرد، اضافه کرد: در صورتی که این هشدارها اجرایی نشود، در قانون برای مدیر مجازات از حبس تا انفصال در نظر گرفته شده است.

رئیس کل سازمان بازرسی در ادامه با اشاره به لزوم شفاف سازی برای مقابله مؤثر با فساد اظهار کرد: در قانون، بسیاری از نهادها به راه اندازی سامانه‌هایی برای ارائه خدمت مکلف شده‌اند که این امر توسط سازمان بازرسی رصد می‌شود.

خدائیان با اشاره به لزوم توجه به منافذ فساد و برخورد با استفاده کنندگان از این منافذ گفت: باید بازرسان در این خصوص توجه ویژه و خاصی داشته باشند و بخش مهمی از توان خود را در این راستا صرف کرده و با این منافذ برخورد جدی کنند.

عضو شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به وظیفه مهم سازمان بازرسی دایر بر نظارت بر اجرای قوانین و حسن جریان امور، بیان کرد: باید در نظارت‌ها بررسی شود که آیا قانون به درستی و در مجرای صحیح اجرا شده یا خیر و تا چه اندازه اقدامات صورت گرفته اثر بخش بوده است.

خدائیان با بیان اینکه مطابق قانون هشدار سازمان بازرسی ضمانت اجرا و نظارت این سازمان جنبه عام دارد، تصریح کرد: اگر هشداری از ناحیه سازمان بازرسی به یک مسئول ارائه و آن مسئول به هشدار بی‌توجه باشد و کار خلاف قانونی انجام شود، ضمانت اجرای کیفری دارد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های مبارزه با فساد شفافیت است، گفت: تکلیف بازرسان این است که قوانین و مقررات هر دستگاه را مطالعه و وضعیت سامانه‌هایی که به منظور اجرای امور به صورت الکترونیکی باید ایجاد شود را بررسی کنند.

خدائیان خطاب به بازرس کل جدید استان آذربایجان غربی تاکید کرد که ارتباط با مردم به عنوان بهترین ناظران بر عملکرد مسئولان را مورد توجه قرار دهد و تاکید کرد: بر روی مسائل مهم استان تمرکز کرده، منافذ فساد را شناسایی و دست سودجویان به بیت‌المال و اراضی ملی را کوتاه کنید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه باید از ظرفیت شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی نیز استفاده شود، تاکید کرد در دادگستری شعبه‌های خاصی برای رسیدگی به پرونده‌های سازمان بازرسی تعیین شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی هم در این آئین با تاکید بر لزوم توجه به پیش بینی، پیش یابی و پیشگیری از نقطه‌های فساد افزود: در این صورت، هزینه‌های مقابله با فساد بسیار کمتر خواهد بود.

ناصر عتباتی اضافه کرد: در خصوص پرونده مدیریت شهری اگر مراجع نظارتی در شوراها و داخل نهادها به موقع ورود می‌کردند، امروز با این حجم از پرونده‌ها و البته این حجم سنگین از باورسوزی مواجه نبودیم.

وی اظهار کرد: مقابله جدی با مسؤولی که مقوله فساد برانگیزی را رقم می‌زند، مطالبه جدی همگان است و سازمان بازرسی در آذربایجان غربی در این خصوص به خوبی اقدام کرده است.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی تاکید کرد: اگر نظارت‌ها به خوبی اتفاق افتاده باشد، فسادی نخواهد بود و این امر باید مورد توجه همگان باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی هم در این آئین با تاکید بر لزوم پیشگیری از فساد گفت: باید در مقابله با مفاسد، نقش اول را به پیشگیری بدهیم و نباید دنبال مچ گیری باشیم.

رضا ابراهیمی افزود: تعدد قوانین در کشور موجب شده تا مدیران در برخی موارد در تصمیم گیری با مشکل مواجه شوند که در این خصوص بهتر است سازمان بازرسی به نهادها کمک کند.

در این آئین با قدردانی از خدمات سجاد دده جانی مدیرکل پیشین، روح الله محبوبی به عنوان مدیرکل جدید سازمان بازرسی آذربایجان غربی منصوب و معرفی شد.

کد خبر 5508509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha