ضرورت حضور دستگاه های فرهنگی در مناطق عشایری

شهرکرد- مسئول بسیج عشایری کشور با اشاره به اینکه خلأ حضور دستگاه‌های فرهنگی مشهود و نمایان است، گفت: همه در حوزه فرهنگی در راستای تقویت روحیه مذهبی، دینی و ملی عشایر تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ احمد سعیدی صبح سه شنبه در مراسم اختتامیه اجلاسیه نهایی کنگره ملی یازده هزار شهید جامعه عشایری کشور با گرامی داشت یاد و خاطره شهدا و امام خمینی (ره)، اظهار کرد: دفاع مقدس صحیفه کریمه‌ای است که آیات آن، رادمردان و پارسایانی هستند که هستی خود را در طبق اخلاص نهاده اند و سوار بر مرکب عشق تا جاودانگی تاریخ تاختند و مضمون عشق، ایثار، عزت، عدالت و شرف را در بستر کارزار همیشه حق و باطل نگاشته و رسم و آئین نو در انداختند، که قطعاً نام عشایر و فرزندان آن بر تارک تاریخ ایران اسلامی و هشت سال دفاع مقدس خواهد درخشید.

وی با بیان اینکه مقدمات برگزاری کنگره ملی بیش از یازده هزار شهید جامعه عشایر کشور با سه رویکرد فراهم شد، تصریح کرد: رویکرد فرهنگی، رویکرد محرومیت زدایی و تقویت وحدت اقوام و مذاهب سه رویکرد مهم این کنگره است.

مسئول بسیج عشایری کشور ادامه داد: در رویکرد فرهنگی آمار و اطلاعات بیش از ۱۱ هزار شهید جمع آوری شد و در سایت «شهدای ایل» در بستر فضای مجازی بارگذاری شد.

سرهنگ سعیدی به برگزاری بیش از سه هزار یادواره شهدا در سطوح پایگاهی، حوزه‌ای و استانی، ملی اشاره کرد و افزود: یادوراه شهدای هزار و ۸۰ شهید فرهنگی و دانش آموز عشایر و یادواره ملی ۲۱۶ شهید زن عشایر طی چند ماه گذشته در کشور برگزار شده است.

وی با بیان اینکه ۲۱ عنوان کتای ویژه شهدای شاخص عشایر تهیه و چاپ شده است، گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی، ورزشی، بازی‌های بومی محلی و برگزاری مسابقه سراسری تیراندازی ویژه بسیجیان عشایر از دیگر اقدامات فرهنگی کنگره بود.

سرهنگ سعیدی با اشاره به ذوق شعر و ادب در بین عشایر، ادامه داد: شب شعر شهدای ایل از دیگر اقدامات فرهنگی این کنگره شهدا بوده است.

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه عشایر نه تنها در هشت سال جنگ تحمیلی حضور فعال داشتند، بلکه در جبهه مقاومت هم خوش درخشیدند، اظهار کرد: ۵۷ شهید مدافع حرم از قشر عشایری کشور تقدیم نظام و اسلام شده است که در دومین شب از مراسم کنگره، یادواره شهدای مدافع حرم برگزار شد.

ارائه بیش از ۱۰ هزار خدمت محرومیت زدایی در مناطق عشایری کشور

وی در ادامه به تشریح رویکرد دوم کنگره اشاره کرد و گفت: در این رویکرد ما به خدمات رسانی به عشایر و محرومیت زدایی از مناطق عشایری پرداختیم که اقدامات ارزنده ای در این زمینه انجام شد.

سرهنگ سعیدی تصریح کرد: با راه اندازی بیش از هزار و ۲۷۰ گروه جهادی و تخصصی در حال خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی در عرصه‌های مختلف از جمله کمک به حل مشکل کم‌آبی، ساخت و تعمیر مساجد، حسینیه‌ها، مدارس، خانه محرومین، سرویس بهداشتی، حمام ثابت و سیار، ساخت آبشخور دام و حمام ضدکنه و دیگر نیازمندی‌ها هستند و در کاشت بیش از یکصد و هشتاد و سه هزار اصله درخت در مناطق عشایری مشارکت کرده اند.

وی اعلام کرد: فرماندهان رده‌های مقاومت بسیج عشایری با لبیک به امر مطاع مقام معظم رهبری پیرامون نهضت مواسات، همدلی و کمک‌های مومنانه، به نیابت از شهدا، بیش از ده‌ها هزار خدمت در قالب توزیع بسته‌های معیشتی، بهداشتی، کمک‌های نقدی، کیف و لوازم التحریر، پوشاک و کفش، جهیزیه و لوازم منزل و دیگر نیازمندی‌ها ارائه کرده اند.

مشارکت عشایر در پویش نذر قربانی

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه عشایر غیور نیز با راه اندازی پویش‌های نذر قربانی و اهدا دام سبک و سنگین به تعداد بیش از ۲۲ هزار رأس دام، در نهضت کمک‌های مومنانه مشارکت کردند، اظهار کرد: در راستای حل مسائل و ارائه خدمات تخصصی مورد نیاز عشایر و با هدف افزایش بهره وری دام در قالب «طرح همگام با عشایر»، اقدام به تشکیل شبکه دامداران و مدرسان شده و با همراه سازی گروه‌های جهادی تخصصی درکنار نهادها و ارگان‌های مربوطه، اقدام به واکسیناسیون و درمان بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام سبک عشایر شد.

وی با اشاره به اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی با تکیه بر علوم دانش بنیان و با مشارکت مراکز علمی برای دامداران عشایر در راستای احیای نژادهای اصیل بومی دام در دستور کار قرار گرفته است، مطرح کرد: ارائه خدمات تخصصی پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

ضرورت تداوم رویکردهای کنگره شهدا

سرهنگ سعیدی با بیان اینکه تقویت وحدت اقوام و مذاهب سومین رویکرد این کنگره شهدا بوده است، مطرح کرد: از آنجا که وحدت، رمز پیروزی انقلاب و به عنوان یک مسئله استراتژیک و از اصول اسلام می‌باشد و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تلاشند تا از هر رخنه، روزنه و شکافی بین اقوام، ایلات، طوایف و مذاهب اختلاف ایجاد کنند به همین منظور در سازمان بسیج عشایری با شناسایی و تهیه بانک اطلاعاتی سران، بزرگان و معتمدینِ جامعِهِ عشایر در سطوح مختلف و با ایجاد تعامل و ارتباط مستمِر و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود، تلاش شده وحدت بیش از پیش و همگرایی و همسویی با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پذیرد.

وی ادامه داد: در دفاع مقدس نیز رنگین کمان اقوام و مذاهب در ذیل پرچم جمهوری اسلامی ایران و بیرق ولایت، در جبهه‌ای واحد با دشمن متخاصم جنگیدند.

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه استمرار و تداوم رویکردهای کنگره از اهمیت بالایی برخوردار است، مطرح کرد: جامعه عشایر با همه ظرفیت‌هایی که در عرصه‌های مختلف دارند ۲۵ درصد از گوشت قرمز را تولید می‌کنند و نقش زیادی در تأمین امنیت غذایی کشور برعهده دارند.

تولید ۳۵ درصد از محصولات صنایع دستی توسط عشایر کشور

سرهنگ سعیدی با بیان اینکه عشایر در ۵۹ درصد از مساحت جمهوری اسلامی ایران حضور دارند و امنیت پایدار مردمی و پدافند غیر عامل را تأمین می‌کنند، گفت: تولید ۳۵ درصد از محصولات صنایع دستی را تولید و وظیفه مهم میراث داری از فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی را بر عهده دارند.

وی افزود: خدماتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی به عشایر داشته، که از همه مهمترین آنها، هویت دهی و شأن و مقام والای آن‌ها است، قابل مقایسه با وضعیت عشایر قبل از انقلاب نیست؛ اما نیازمند توجه و حمایت بیش از پیش مسئولان دلسوز و انقلابی می‌باشد چرا که باور و یقین داریم که عشایر مردمانی هستند

قابل تقدیر، قابل ستایش و ارزشمند به اینکه خود را خادم آنها بدانیم، که البته این یقین و باور برگرفته از اصول و رویکردهای انقلاب و امامینش به عشایر عزیز بوده است.

مسئول بسیح عشایری کشور با اشاره به اینکه خلأ حضور دستگاه‌های فرهنگی به گونه‌ای مشهود و نمایان است، افزود: فرمانده معظم کل قوا به صراحت این مهم را تذکر دادند، به همین منظور می‌طلبد همه سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های مسئول در حوزه فرهنگی نسبت به انجام وظیفه و تقویت روحیه مذهبی، دینی و ملی، در جامعه عشایر تلاش کنند که البته قرارگاه جهاد فرهنگی را در کنار قرارگاه‌های محرومیت زدایی و سازندگی در سازمان بسیج عشایری فعال خواهد شد.

کد خبر 5519856

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha