انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

کرمانشاه- تعدادی از کاربران کرمانشاهی در شبکه‌های اجتماعی از انتصابات فامیلی و دخالت برخی نمایندگان در این زمینه که بر خلاف توصیه رهبر معظم انقلاب شکل گرفته است، انتقاد کردند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: قانون اساسی وظیفه نمایندگان را در ۲ حوزه، وضع قوانین جدید و اصلاح قوانین گذشته از طریق طرح نمایندگان مجلس یا لایحه دولت و همچنین نظارت بر حسن اجرای قوانین از طریق تذکر، سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص و نیز حضور در هیأت‌ها و شوراهای مختلف به عنوان ناظر تعریف کرده است.

اما واقعیت در فضای حقیقی چیز دیگری بوده و غفلت برخی از نمایندگان از وظایف اصلی خود قابل مشاهده است.

برخی از نمایندگان برداشت اشتباهی از سخنان گهربار حضرت امام (ره) در خصوص رأس امور بودن مجلس داشته‌اند و همین برداشت غلط سبب شده پای برخی نمایندگان به امور اجرایی کشور و استان‌ها باز شده است و اکثر وقت این نمایندگان صرف دخالت در انتصابات و امور اجرایی در استان‌ها می‌شود.

دخالت در عزل و نصب و انتصابات گاه تا جایی برای نمایندگان شیرینی دارد که بعضاً حاضرند به جای شرکت در جلسات مجلس شورای اسلامی به دنبال دخالت در امور اجرایی باشند. استان کرمانشاه نیز از این مسئله مثتثنی نبوده و از دیرباز دخالت برخی نمایندگان این استان در انتصابات نقل محافل سیاسی و سوژه کاربران فضای مجازی بوده است.

رهبر معظم انقلاب: نمایندگان از دخالت در انتصابات پرهیز کنند

عدم دخالت نمایندگان در امور اجرایی به ویژه انتصابات مسأله‌ای بود که در دیدار اخیر رهبر انقلاب با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آن تاکید شد.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به توصیه سابق خود به نمایندگان مبنی بر پرهیز از دخالت در انتصابات خاطرنشان کردند: رئیس مجلس گفتند بعضی از نمایندگان از این توصیه دلخور شده‌اند، در حالی‌که این توصیه به مصلحت خود شما است چرا که اگر در یک منطقه با پیشنهاد یا فشار یک نماینده، مسئولی منصوب شود اما عملکرد او مطلوب نباشد، مشخص نیست باید از چه کسی بازخواست شود.

ایشان در این زمینه افزودند: یکی از مسائل مهم در قانون اساسی بحث تفکیک قوا است و هر کسی باید به وظایف خود عمل کند، البته همواره به دولتی‌ها نیز توصیه کرده‌ایم از مشورت و نظرات نمایندگان استفاده کنند.

بر اساس این گزارش دخالت نمایندگان در امور اجرایی به ویژه انتصابات علاوه بر اینکه تعریف قانونی ندارد، به توصیه رهبر انقلاب نیز باید از آن پرهیز شود.

انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

با این حال چندی پیش در استان کرمانشاه و شهرستان‌های شرقی استان بنر تشکری عجیب از یکی از نمایندگان نصب شد که برای انتصاب شایسته فردی از نماینده‌ای که برای انتصابش تلاش کرده بود تشکر کرده بودند؛ اما آنچه بیش از این بنر تعجب‌ها را بر می‌انگیخت عدم تکذیب اتفاق فوق توسط نماینده مذکور بود.

این بار در حالی که چند روز پیش استاندار کرمانشاه در شورای آموزش و پرورش گفته بود: در انتصابات هیچکس شخص خاصی را به بنده معرفی نکرده است؛ انتصابی شکل گرفت که واکنش کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت.

انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

کاربران کرمانشاهی توئیتر با هشتک های انتصابات فامیلی و دخالت نمایندگان در انتصابات به این انتصاب واکنش نشان دادند و خواستار شفاف سازی در خصوص تأثیر نسبت فامیلی شخص مورد نظر با یکی از نمایندگان مجلس مجمع نمایندگان کرمانشاه در انتصاب و یا دخالت این نماینده در این انتصاب شدند.

انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

انتقادکاربران از دخالت برخی نمایندگان کرمانشاه در انتصابات فامیلی

در کنار انتقاد کاربران فضای مجازی برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای نیز طی روزهای اخیر به برخی انتصابات فامیلی یا با دخالت نمایندگان واکنش نشان دادند.

خبرگزاری مهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید 

کد خبر 5520595

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 16 =

  نظرات

  • IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   3 0
   باعث تاسف است باید به سرعت جلوی این مشکلات رو گرفت دیگر همین رو در کرمانشاه کم داشتیم واقعا مسئولین بی کفایت که چنین مسائلی رو باعث میشوند باید برکنار شوند
  • افشین IR ۰۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   3 0
   متاسفانه یکی از عوامل مهم فساد اقتصادی و عقب ماندگی در جامعه ما.. همین انتصابات فامیلی توسط نمایندگانی که بعضا خود نیز لیاقت و صلاحیت ندارند... میباشد...
  • کارگر IR ۰۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   4 0
   انتصابات خرکي...... بدبخت به این مملکت که اینها نماینده ی مجلس ش اند..
  • امیر IR ۰۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   3 0
   مسئول ستاد انتخاباتی یکی از نماینده ها با مدرک ادبیات عرب میشه رئیس یکی از بزرگترین دانشگاههای کشور که هیچ سابقه مدیریتی هم قبلا نداشتند....
  • بهرام رشیدی IR ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   3 0
   اگر پله‌ها را بخواهید تمیز کنید باید از پله بالایی شروع کرد
  • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   3 0
   با سلام نقل امروز دیروز نیست...این فرآیند دیربازی است که در کرمانشاه رواج دارد...دخالت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در عزل و نصب و انتصابات مدیران استانی و شهرستانی با تحت فشار قرار دادن میران بالا دستی حتی در پایتخت....چون بایستی دین خود را به آنان در زمان انتخابات ادا کنند...
  • مردم IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   2 0
   برخی از نمایندگان علاوه بر انتصابات و عزل و نصب میدیران مد نظر خود حتی درمرحله ابقا برخی از مدیران بدلیل تعلقات فامیلی و بده بستان خود دخالت میکنند....یکی از نمونه های آن میتوان به نصب و ابقا یکی از مدیریتهای زیر مجموعه سازمان جهاد کساورزی اشاره کرد که علیرغم عملکرد ضعیف همچنان در مسند خود باقی است.
  • IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   2 1
   شهرداری خاله بازی و فامیلی بیداد میکنه.‌رشوه که جای خود..خدایی نیکنه خدمه اونجا واای بحال نهندسین..متاسفم برای این شهر بی درو پیکر
  • ایرانی IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   2 0
   خنده داره!امکان نداره!فساد؟اونم کرمانشاه!مگه شورررررررای شهررررررررمرده باشه😆😆😆😆😆😆
  • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   1 0
   آنان که خاک را بنطر کیمیا کنند / آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند
  • رضا حیدری IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   2 0
   احسنت. این گزارش در شرایط کنونی استان کرمانشاه بسیار ضروری بود.
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 0
   همیشه همین بوده تازه متوجه شدین
  • مهتاب کریمی IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 0
   اتفاقا یکی از وظایف نمایندگان همین انتصاب است باید مدیران و معاونین ورئیسان ادارات درسطح استان جابجا و تعویض شوند چرا که ماندگاری آنها ایجاد فساد میکند.
  • مرادپور IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 0
   اینکه معلومه هروقت انتخابات تمام میشه و نماینده ها به محلس وارد میشن کسانی که بهشون کمک کردن رو سریع سرکار میزارن یا رییس میشن یا بالاتر از رییس همه اینو میدونن و دیدن
  • موسوی IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 0
   سلام ، لطفا در مورد دخالت نمایندگان ایلام در انتصابات هم روشنگری بفرمائید . نمایندگان ایلام ، تعیین مدیرکل و معاونین استان را با هم سهم بندی کرده اند و هر یک انتصاب تعدادی از مدیران را انجام داده اند و از آنان حمایت همه جانبه می کنند و اگر کسی از این مدیران انتقاد یا اعتراضی داشته باشد برکنار میشود.