سازش ۲۰ درصدی پرونده‌های دادگستری داراب

داراب-رئیس دادگستری داراب ازسازش در ۲۰ درصد پرونده‌های ورودی خبرداد و گفت: با تلاش‌های قضات و مجموعه دادگستری شهرست اولیای دم سه مقتول بابخشش قاتلان فرزندان خود، زندگی دوباره به آنهابخشیدند.

صادق صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک آغاز هفته قوه قضائیه با تاکید بر اینکه ۲۰ درصد از پرونده‌های دادگستری این شهرستان در سال جاری منجر به صلح و سازش شده است، خاطرنشان ساخت: ترویج فرهنگ صلح و سازش در سایه اهتمام متولیان امور فرهنگی امکان پذیر است.

وی به آمار پروندهای ورودی به دادگستری این شهرستان گریزی زد و افزود: ۲۱ هزار و ۵۹۰ فقره پرونده از یکم تیرماه سال گذشته تا کنون به دادگستری داراب ارجاع شده است که به نسبت مدت مشابه سال گذشته روندی صعودی داشته است.

وی خروجی پرونده‌های این دادگستری در سال گذشته تا کنون را به میزان تعداد پرونده‌های ورودی ذکر شده عنوان کرد و بیان داشت: در همین راستا تقریباً به همان میزان که پرونده وارد دادگستری شده به همان میزان نیز با عملکرد مثبت ۹۹.۸ درصد مختومه شده است.

رئیس دادگستری داراب بیان کرد: میانگین زمان رسیدگی شعب دادگستری به پرونده‌ها از نظر سرعت زمانی در این شهرستان در درشعب حقوقی ۶۱ روز، شعب کیفری ۵۰ روز و شعب دادسرا ۲۳ روز است.

صادقی ادامه داد: تعداد پرونده‌های راکد الکترونیکی در سه ماهه اول امسال نیز ۲ هزار و ۸۵۵ فقره است.

او یادآور شد: دادگستری شهرستان داراب براساس سند تحول قضائی ۹۹.۳ درصد هوشمندسازی شده و از نظردادرسی الکترونیک در سطح استان فارس دارای رتبه ۲۸ است.

رئیس شورای قضائی شهرستان داراب ابراز کرد: دادگستری داراب دارای ۵ شعبه حقوقی، ۴ شعبه دادیاری و یک شعبه بازپرسی است. صادقی همچنین به بیشترین فراوانی پرونده‌ها

در دادگستری داراب اشاره کرد و افزود: پرونده‌هایی که در سطح این شهرستان بیشتر به عنوان کیفری در دادسرا مطرح هستند، توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، سرقت، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف است.

رئیس دادگستری داراب با بیان این که تقریباً ۳۰ درصد از پرونده‌ها در شورای حل اختلاف منجر به صلح و سازش می‌شوند، گفت: طبق آمارهای موجود، در سال جاری ۱۲ هزار ۵۵۷ پرونده به شوراهای حل اختلاف این شهرستان ارجاع شده که دعاوی خانوادگی رکوردار شکواییه ها بوده است.

وی گفت: شوراهای حل اختلاف شهرستان داراب دارای ۳ شعبه صلحی و ۶ شعبه رأیی است که تا ۲۰ میلیون تومان صلاحیت رسیدگی دارد.

اعاده وضعیت به حالت سابق ۸ هکتار از اراضی تغییر کاربری داده شده، بازپس گیری و رفع تصرف ۱۲۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی از دست سودجویان، مختومه شدن ۳ پرونده قتل با گذشت اولیای دم و آزادی مشروط ۱۳ زندانی با پابند الکترونیکی از اقدامات مهم این نهاد قضائی و حقوقی بود که رئیس دادگستری شهرستان داراب در گفتگو با مهر عنوان کرد.

شهرستان داراب در فاصله ۲۴۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع شده است.

کد خبر 5522173

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha