یزدی‌ها محروم از زیبایی‌های شبانه جهان‌شهر تاریخی

یزد- شهر جهانی یزد در شب نیز زیبایی‌های منحصر به‌فردی دارد که البته شهروندان یزدی و گردشگران از این زیبایی‌ها به دلیل نورپردازی نامناسب یا تاریکی مطلق بی‌بهره هستند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهر یزد، در مقایسه با بسیاری از شهرهای کشور شهری خاموش به شمار می‌رود در حالی که هم شرایط مطلوب آب و هوا در شب و هم زیبایی شب، فرصت بهتری را برای حضور مردم در فضای شهری ایجاد می‌کند اما این ظرفیت به درستی مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

فضای شهری با توجه به محدودیت فضاهای تفریحی و فرهنگی در شهر یزد، می‌تواند بخشی از اوقات فراغت شهروندان یزدی را پر کند و این فضا با توجه به گرما و شدت تابش آفتاب در ساعات روز، در شب بیشتر قابل بهره برداری است اما نبود روشنایی کافی، این فرصت را از شهروندان گرفته است.

همین فضای شهری است که می‌تواند فرصت پیاده روی، دوچرخه سواری و ورزش را برای شهروندان در معابر و پارک‌های شهر ایجاد کند اما همین تاریکی، استفاده از این ظرفیت را به معابر و پارک‌های خاص محدود کرده است.

گلایه از تاریکی برخی خیابان‌های اصلی

یکی از شهروندان یزدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تاریکی برخی از خیابان‌های اصلی شهر یزد اظهار داشت: کمبود فضای ورزشی عمومی و ناتوانی در پرداخت هزینه‌های ورزش در مراکز خصوصی باعث استقبال شهروندان یزدی به پیاده روی در خیابان‌های شهر شده اما تاریکی مانعی در این مسیر به ویژه برای بانوان است.

سیده مرضیه میررحیمی افزود: بانوان یزدی جرأت نمی‌کنند به‌تنهایی در خیابان‌های خلوت پیاده روی کنند چرا که اکثر این خیابان‌ها که حتی در مجاورت خیابان‌های شلوغ قرار گرفته و تأمین روشنایی آنها ضروری است، تاریک هستند و روشنایی کافی ندارند.

یزدی‌ها محروم از زیبایی‌های شبانه جهان‌شهر تاریخی

وی با اشاره به معضلات نبود روشنایی از جمله کاهش احساس امنیت هم از نظر مزاحمت‌ها و هم از نظر خطر تصادف با وسایل نقلیه بیان کرد: دستگاه‌های متولی از جمله شرکت برق باید در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهند چرا که فضای مناسب پیاده روی در شهر و برخورداری از فرصت‌های ساعات شبانه برای حضور در شهر یزد بسیار کم است.

ضرورت تعویض لامپ‌های بافت تاریخی

یکی از ساکنان بافت تاریخی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، روشنایی کوچه پس کوچه‌های بافت را ناکافی دانست و افزود: برخی از گردشگرانی که برای یافتن مسیرهای اصلی تعریف شده گردشگری از سوی اداره میراث فرهنگی که روشن سازی نیز شده‌اند، راه را گم می‌کنند و برای عبور از سایر کوچه‌ها رعب و وحشت دارند و به ساکنان پناه می‌آورند.

رضا حیدری افزود: روشنایی در بافت تاریخی نباید به مسیرهای خاصی محدود شود، جدای از گردشگران حتی ساکنان بافت تاریخی که بیشتر سالخورده هستند هم برای تردد و هم برای اشتیاق به سکونت در بافت نیازمند امکاناتی از جمله تأمین چراغ برق یا تعویض چراغ‌های سوخته دارند که به این درخواست‌ها اصلاً توجه نمی‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از ساکنان خودشان در مقابل منزل مسکونی چراغی نصب می‌کنند چرا که عادت دارند ساعات غروب را بیرون از خانه در فضای کوچه بنشینند و اوقات بیکاری شبانه خود را سپری کنند در حالی که تاریکی، هم دلگیر و هم نا ایمن است.

این شهروند یزدی پیشنهاد داد: شرکت برق نسبت به بازدید از چراغ‌های نصب شده در همه معابر بافت تاریخی یزد اقدام کرده و لامپ‌های خاموش و خراب را تعویض کند چرا که تیرهای برق، موجود است اما در بسیاری از معابر خاموش هستند.

یکی دیگر از شهروندان یزدی به کمبود روشنایی در پارک‌های درون محله‌ای کوچک و بزرگ اشاره کرد و افزود: این مشکل امنیت و امکان استفاده ساکنان از پارک‌ها را کاهش داده است.

یزدی‌ها محروم از زیبایی‌های شبانه جهان‌شهر تاریخی

ساناز مقتدری گفت: این تنها شامل پارک‌های کوچک در کوچه پس کوچه‌های شهر نیست برای مثال پارک مهرآوران که کارکرد فرامحله ای نیز دارد از روشنایی کافی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: روشنایی عامل اصلی احساس امنیت است و برای یزدی‌هایی که تنها در ساعات غروب و شب امکان استفاده از امکانات شهری را دارند، غنیمتی به شمار می‌رود که از فضاهای شهری استفاده کنند اما کمبود روشنایی این فرصت را از آنها سلب کرده است.

این بانوی یزدی با بیان اینکه کمبود روشنایی مختص بافت جدید یا قدیم شهر نیست، اظهار داشت: در بافت جدید شهر هم مراکز تفریحی و فرهنگی بسیار محدودی وجود دارد و پیاده روی و دوچرخه سواری تنها ابزار برای گذراندن اوقات فراغت است اما همین فضای امن در شهر برای ما فراهم نیست.

وی گفت: نصب تیر برق و چراغ هزینه‌بر نیست و خواسته بسیار ناچیزی است که شهروندان از مدیریت شهری دارند و باید جامه عمل پوشانده شود.

صرفه‌جویی، نور یزد را از حالت استاندارد خارج کرد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد درباره کمبود روشنایی در شهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روشنایی شهر یزد در حالت عادی استاندارد است اما بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی بر صرفه جویی در مصرف برق و کاهش روشنایی لامپ‌های شهر به صورت یک در میان، نور شهر از حالت استاندارد خارج شده است.

علی جم ادامه داد: از سوی دیگر شاخه‌های برخی از درختان مزاحم انتشار روشنایی کافی نور چراغ‌های تیرهای برق است از این‌رو شهرداری با هرس درختان در اسفندماه مشکل را برطرف خواهد کرد.

وی در مورد تعویض لامپ‌های شکسته به ویژه در بافت تاریخی یزد و بی توجهی به تماس شهروندان نیز اعلام کرد: عقب ماندگی‌هایی در تعویض لامپ‌ها در برخی نقاط وجود دارد اما در بعضی از نقاط نیز روند به خوبی در حال پیگیری است اما شهروندان می‌توانند در صورت بروز چنین مشکلاتی موارد را به سامانه «برق من» اعلام کنند.

جم در مورد جمع آوری روشنایی که شهروندان بافت تاریخی در کوجه ها نصب می‌کنند نیز گفت: شرکت توزیع برق نقشی در این زمینه ندارد.

یزدی‌ها محروم از زیبایی‌های شبانه جهان‌شهر تاریخی

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد در مورد تأمین روشنایی‌های تیرهای برق فاقد روشنایی تاکید کرد: شهروندان می‌توانند موارد را از طریق سامانه برق من به شرکت توزیع برق اعلام کنند تا به محض دریافت، مورد توجه کارشناسان قرار گیرد همچنین از آنها خواسته شد در نقاطی از شهر که فاقد تیر برق و لامپ برای روشنایی است، موارد در سامانه برق من اعلام کنند.

وی از تعامل خوب شرکت توزیع برق با شهرداری خبر داد و افزود: اجرای پایه و فونداسیون به عهده شهرداری و اجرای کابل و نصب پایه و چراغ و دکوراتیو به عهده شرکت توزیع برق است و تاکنون ۱۰ میلیارد تومان شامل ۴۰ میلیارد تومان از سوی شهرداری و ۶۰ میلیارد تومان از سوی شرکت توزیع برق هزینه شده است.

تمام چراغ‌های شهر یزدLED می‌شوند

جم افزود: امسال نیز قرار است ۵۰۰ میلیارد تومان تا هفته آینده برای تعویض تمام چراغ‌های برق یزد به چراغ‌های ال ای دی و پایه‌های دکوراتیو اختصاص پیدا کند که تا پایان سال این اتفاق رقم خواهد خورد و روشنایی شهر افزایش می‌یابد.

وی درباره روشنایی پارک‌های درون محله‌ای، آن را به عهده شهرداری دانست و افزود: به طور قطع تاریکی با عدم امنیت همراه است و موجب سو استفاده خواهد شد اما باید این را مورد تاکید قرار داد که روشنایی یزد نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر به مراتب بهتر است.

در هر صورت شهر یزد که روزهای گرم و آفتاب سوزانی را حتی در فصل سرد سال دارد، شب‌های زیبایی را برای حضور مردم در شهر داراست که ظرفیت بهره برداری از فضای شهری و به دنبال آن رونق اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و اقتصادی را فراهم می‌کند و نباید از این ظرفیت غافل شد تا دیگر زمانی که از یزد نام برده می‌شود به یاد مصرع معروف شعر حافظ نیفتیم که

دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت

رخت بربندم و تا ملک سلیمان بروم

کد خبر 5523877

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha