۵۵۰ میلیارد تومان برای نوسازی شبکه‌ آب خراسان جنوبی نیاز است

بیرجند- مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: اصلاح و نوسازی شبکه‌ها و خطوط انتقال آب فرسوده استان نیازمند ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین امامی ظهر سه شنبه در نشست خبری اظهار کرد: در بخش شبکه‌های فاضلاب خراسان‌جنوبی اقدامات مناسبی در دو سال گذشته اعم از افتتاح تصفیه خانه بیرجند با اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان اجرا شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در شهر فردوس کلیه دیون پیمانکاران قبلی پروژه‌ها را پرداخت کرده و در حال حاضر در ۱۰ جبهه کاری فعالیت داریم و به طور متوسط از ابتدای سال جاری حدود دو کیلومتر شبکه اجرا کردیم.

امامی از پیشرفت ۸۳ درصدی شبکه در سربیشه خبر داد و گفت: پروژه تصفیه خانه این شهر هم طی هفته گذشته کلنگ زنی شده و امید است تا ۱۸ ماه آینده به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به آبرسانی سیار در خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون هفت تانکر جدید خریداری کرده‌ایم که به زودی به شبکه آبرسانی سیار ملحق می‌شود و به طور کلی شبکه آبرسانی ما به الحاق این تانکرها به ۲۸ تانکر خواهد رسید.

افزایش سرانه آب رسانی به روستاهای خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه شبکه آبرسانی در روستاها را به دو برابر افزایش داده‌ایم، گفت: سرانه آبرسانی روستایی که طبق استاندارد کشوری ۵۰ لیتر است، به بیش از ۱۰۰ لیتر در شبانه روز برای هر خانوار رسیده است.

امامی ادامه داد: علی رغم خشکسالی‌های چند سال در استان، تنش آبی و قطعی آب در شهرهای خراسان جنوبی نداشته‌ایم و برای شهر طبس هم به زودی طرح اضطراری تأمین آب آن وارد مدار بهره برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ای که داریم سرانه آب در خراسان‌جنوبی باید به یک متر مکعب برسد، اظهار کرد: برای ارتقا تصفیه خانه بیرجند اعتبارات لازم اخذ شده و در دست اجرا است که ۱۱۰ لیتر آب در ثانیه به ظرفیت آن افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: ۲۶ مجتمع آبرسانی و پنج تک روستا داشتیم که از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌شد و سالانه حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتبار از ردیف ملی داریم.

امامی با اشاره به اینکه سال گذشته از محل اعتبارات محرومیت زدایی اعتبارات خوبی با محوریت قرارگاه امام حسن (ع) گرفتیم، افزود: ۲۰۲ میلیارد تومان به صورت نقدی از این محل در اختیار پروژه‌های محرومیت‌زدایی در حوزه آب قرار گرفت.

۸۰ روستای خراسان جنوبی آب رسانی پایدار خواهد شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی اظهار کرد: در قرار داد با قرارگاه امام حسن (ع) ۴۹ روستای خراسان‌جنوبی برای آبرسانی مد نظر قرار گرفته ولی چون در مسیر روستاهای دیگری قرار دارند، بالای ۸۰ روستا آب رسانی خواهند شد.

وی گفت: مقرر شده که با هماهنگی با قرارگاه امام حسن (ع) کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در قرارداد دوم آبرسانی پایدار شوند و اقداماتی در این خصوص انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی اظهار کرد: سال گذشته بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان از محل معین‌های استانی اعم از بنیاد علوی، کمیته امداد و بنیاد برکت جذب پروژه‌های آبرسانی استان شد که این روند ادامه خواهد شد.

اصلاح ۱۲۰ کیلومتر از شبکه‌های آب

امامی با اشاره به فرسودگی شبکه‌های آب خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: سال گذشته بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان در این زمینه تأمین اعتبار کردیم و ۱۲۰ کیلومتر از شبکه‌های استان اصلاح و بازسازی شد و در سال جاری هم ۱۰۰ میلیارد تومان برای این برنامه تدوین کرده‌ایم.

 مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: اصلاح و نوسازی شبکه‌ها و خطوط انتقال آب فرسوده استان نیازمند ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی همچنین با تبیین مشکلاتی که باغ ویلاها در روستاها برای شبکه‌های آب به وجود می‌آورند، یادآور شد: به واسطه این باغ ویلاها گاه در روزهای پایانی هفته تا سه برابر دیگر روزهای هفته آب مصرف می‌شود که قابل توجه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه مصرف باغ ویلاها باید با فرهنگ سازی اصلاح شود، گفت: مصرف سرانه آب در خراسان جنوبی تقریباً دو برابر مصرف استاندارد است و در شهری ۱۲ میلیون متر مکعب و در روستایی ۱۰.۵ متر مکعب است.

امامی یادآور شد: ۵۲۰ میلیارد تومان در سال جاری تخصیص اعتبار داشتیم که سه برابر سال قبل بوده است.

کد خبر 5525684

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha