محروم‌ترین محله کرمانشاه مسجد ندارد/لزوم توجه مسئولان به محلات

کرمانشاه- محله حاشیه ای ملاحسینی به عنوان محروم‌ترین محله کرمانشاه فاقد مسجد است و مردم برای برگزاری مراسم های مذهبی فضایی ندارند که باید مسئولان امر برای این موضوع تدبیری اتخاذ کنند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- سمیه نوری: در فرهنگ دینی نام «مسجد» یادآور بندگی در پیشگاه خداوند متعال است و در حقیقت‌‬ برترین و اصیل‌ترین محل برای عبادت و تقرب جستن به خداوند متعال مسجد است بنابراین در قرآن کریم بر جنبه‌های عبادی مسجد بیش از هر بعد دیگری تکیه شده و یکی از نقش‌های اساسی مسجد آن است که زمینه عبادت پر حضور و خالصانه را فراهم کند تا مؤمنان در آن‌جا با پرداختن به نماز و ذکر و دعا زنگار غفلت از دل و جان بشویند و با خداوند متعال به معنای واقعی کلمه انس بگیرند.

ابعاد تربیتی مسجد به گونه‌ای مختلف با ابعاد عبادی آن مرتبط است زیرا عبادت پرورش دهنده روح و روان آدمی بوده و پاسخ به آن در واقع پاسخ به یک نیاز طبیعی و مهم است که مقام معظم رهبری در روز جهانی مسجد نیز فرمودند مسجد باید پایگاه «انسان‌سازی، عمران دل و دنیا، مقابله با دشمن، بصیرت‌افزایی و زمینه‌سازی برای ایجاد تمدن اسلامی» باشد.

توصیه اول مقام معظم رهبری در خصوص لزوم شتاب دهی به تولید علم و پژوهش با ماهیت مسجد و خواست شرع و هدف از تأسیس این مکان مطابقت دارد و در نگاه حداکثری جایگاه مساجد نسبت به توصیه‌های مندرج در بخش سوم بیانیه و چشم انداز رسیدن به مسجد تراز اسلامی علاوه بر نقش تبیین این بیانیه برای مردم در اجرایی نمودن برخی از توصیه‌ها که نقش محوری دارند و در موارد دیگر می‌توانند کمک مؤثری داشته یا بستر مناسبی را جهت تحقق آن فراهم سازند.

بی تردید در سبک زندگی اسلامی مسجد جایگاه ویژه‌ای دارد و از حیث فردی به جهت اولویت حضور در فرایض و تنظیم بقیه امور زندگی روزمره بر اساس آن و همچنین مرکز فرهنگی یک خانواده اسلامی است و از حیث اجتماعی رابطه مسجد با جامعه اسلامی به نحو تعاملی است به طوری که مسجد بخش جدایی ناپذیر سبک زندگی اسلامی است و از سوی دیگر این مسجد است که سبک زندگی اسلامی را در جامعه اسلامی نهادینه می‌کند.

هدف از آنچه بیان شد تبیین ارتباط میان کارکردهای مسجد و توصیه‌های مقام معظم رهبری برای حرکت در مسیر گام دوم انقلاب بوده و امید است با تقویت مسجد به عنوان نهادی فعال و اثرگذار در صحنه تعاملات فرهنگی بتوان نمایی روشن از تمدن نوین اسلامی را به همگان نشان داد. با توجه به رسالت ذاتی مسجد و ظرفیت عظیم آن دستیابی به این امر خطیر دور از دسترس نخواهد بود.

اما در این میان محله حاشیه نشین و محروم ملأ حسینی شهر کرمانشاه به دلیل عدم برخورداری از مسجد رنج می‌برد و مردم این محله برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و فرهنگی با مشکلات عدیده رو به رو هستند و با وجود تلاش‌های بسیار موفق به کسب مجوز برای تأسیس مسجد نشده‌اند.

ضرورت تأسیس و راه اندازی مسجد در محلات حاشیه نشین

حجت الاسلام یوسف احمدی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مسجد به عنوان یک پایگاه برای حل مشکلات عام المنفعه و مسائل مادی و معنوی پس از انقلاب اسلامی و حتی قبل از شروع انقلاب اسلامی مورد توجه قرار می‌گرفته است.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) فرمودند مسجد سنگر است و سنگرها را پر کنید، افزود: با وجود تأکیدات بسیار در امر مسجد محوری اما پس از چهل سال شاهد تغییرات کاربرد مساجد بر اثر حوادث درونی و بیرونی هستیم.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: برای راه اندازی مساجد نیاز به فعالیت و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به وسیله کارهای فرهنگی- مذهبی، اداره اوقاف از طریق ملک وقفی و سایر ادارات و گروه‌های مردمی و بسیجی هستیم‌.

احمدی با اشاره به راه‌اندازی طرحی به نام مسجد جامعه‌ساز، بیان کرد: به منظور تأثیرگذاری بیشتر مساجد و نیز جمع‌آوری دستگاه‌هایی که قصد فعالیت و همکاری با مساجد را دارند از طریق سند راهبردی این طرح در حال اجرا است.

محروم‌ترین محله کرمانشاه مسجد ندارد/لزوم توجه مسئولان به محلات

تأسیس مسجد نیازمند مشارکت تمامی دستگاه‌های فرهنگی است

وی با بیان اهمیت نقش مساجد از دید مقام معظم رهبری، خاطر نشان کرد: طبق منویات مقام معظم رهبری فعالیت‌ها باید به صورت محله محوری با محوریت مساجد انجام گیرد یعنی تمامی امورات یک محله در مساجد تصمیم‌گیری شوند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: وجود مسجد در محلات باعث ایجاد معنویت می‌شود اما در نقاط محروم‌تر مانند ملاحسینی که یکی از آسیب پذیرترین محلات حاشیه نشین استان کرمانشاه است نیاز ضروری به پایگاه فرهنگی و مسجدی برای رجوع مردم است.

احمدی ادامه داد: در صورت ایجاد مسجد در محلات محروم سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری و همفکری سایر دستگاه‌های مسئول برای پیش برد فعالیت‌ها از تلاشی دریغ نخواهد کرد چرا که وجود مسجد به طور ذاتی باعث بروز و ترویج فرهنگ معنوی در محله خواهد شد.

محروم‌ترین محله استان کرمانشاه مسجد ندارد

اکبر ویسمرادی مسئول گروه جهادی فعال در محله ملاحسینی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این محله فقیرترین و محروم‌ترین محله استان کرمانشاه به لحاظ کمبود امکانات محسوب می‌شود که به دلیل بی توجهی مسئولین استانی تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای پیشرفت و بهبود وضعیت این محله انجام نشده است.

محروم‌ترین محله کرمانشاه مسجد ندارد/لزوم توجه مسئولان به محلات

وی با بیان اینکه محله ملاحسینی به لحاظ امکانات در سطحی از حداقل‌ها قرار دارد، افزود: مردم این محله به لحاظ امکانات با کمبودهای بسیاری مواجه هستند که در معیشت آنها اختلالات زیادی ایجاد شده است.

این مسئول جهادی با بیان اینکه مسئله دینی و فرهنگی در محله ملاحسینی به دست فراموشی سپرده شده، خاطرنشان کرد: محله ملاحسینی به عنوان محروم‌ترین محله استان کرمانشاه هنوز مسجد نداشته و با وجود تأکیدات فراوان علمای دین بر نقش محوری و کلیدی مسجد در محلات این محله محروم‌ترین نقطه در بحث دینی و فرهنگی واقع شده است.

ویسمرادی با اشاره به اینکه مردم محله ملاحسینی برای انجام مراسم دینی در ایام مختلف هیچ مکانی ندارند، تاکید کرد: معمولاً مردم این محله به دلیل دور بودن مساجد محلات اطراف مراسم مذهبی خود را بدون هیچ امکاناتی در کوچه و خیابان‌ها انجام می‌دهند.

بی‌توجهی مسئولان عامل اصلی در بی مسجدی محله ملاحسینی

اکبر کاظمی مسئول گروه جهادی شهید مصطفی امیریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: محله محروم ملاحسینی با وجود پیگیری‌های مکرر از سوی گروه‌های جهادی هنوز مسجد ندارد و نه تنها هیچ اقدامی برای احداث آن نشده بلکه سنگ‌اندازی‌های بسیاری نیز صورت گرفته است.

مسئول گروه جهادی شهید مصطفی امیریان در محله ملاحسینی کرمانشاه تصریح کرد: اغلب محله‌های اطراف مساجد دارند اما اهالی این محله هم به دلیل مسافت و هم به دلیل خرده فرهنگ‌های اجتماعی موجود که باعث ایجاد اختلافاتی می‌شود امکان استفاده از سایر مساجد همجوار را ندارد و این لزوم و اهمیت ساخت مسجد محلی را می‌رساند.

اوقاف نسبت به تخصیص زمین برای ساخت مسجد اقدام کند

کاظمی ادامه داد: در گام اول یعنی تعیین یک زمین برای ساخت مسجد در محله ملاحسینی بین مسئولان به مشکل بر خورده و با وجود اینکه زمین‌های این محله به طور کامل اوقافی هستند اما عدم همکاری دستگاه‌های مربوطه باعث سرگردانی افراد پیگیر شده است.

محروم‌ترین محله کرمانشاه مسجد ندارد/لزوم توجه مسئولان به محلات

وی بیان کرد: با توجه به اوقافی بودن تمام اراضی محله ملاحسینی و سایر محلات اطراف اداره اوقاف و مسئولین با هماهنگی بین سایر دستگاه‌ها می‌توانند به راحتی مشکل تعیین زمین برای ساخت مسجد را رفع کنند تا در مراحل بعد گروه‌های جهادی فعالیت ساخت را با همکاری خیرین و دستگاه‌های ذی ربط انجام دهد اما تاکنون از سوی اوقاف هیچ اقدام و قولی داده نشده است.

کاظمی با اشاره به اینکه اداره اوقاف صاحب اصلی زمین‌های این محله است، گفت: اگر اوقاف خود را صاحبان اصلی این اراضی می‌داند که می‌تواند قطعه زمینی را در اختیار ساخت و ساز قرار دهد و در صورت نیاز شهرداری کرمانشاه نیز حکم تغییر کاربری زمین به فرهنگی- مذهبی آن را صادر می‌کند اما در اصل کار یعنی مشخص شدن زمین مورد از سوی اوقاف مشکل ساز شده است.

در این رهگذر مدیرکل اوقاف استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اداره اوقاف مسئولیتی در برابر اهدای زمین ندارد، اظهار کرد: برای ساخت مسجد در هر محله معمولاً مردم همان محله زمینی تهیه کرده و تغییر کاربری آن را انجام می‌دهند.

حجت الاسلام محمد صالحی افزود: تغییر کاربری زمین به صورت فرهنگی- مذهبی باید از سوی شهرداری و اداره راه و شهرسازی برای ساخت مسجد در زمین مشخص شده، صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون از سمت اوقاف زمینی برای ساخت مسجد داده نشده است، تصریح کرد: اداره اوقاف اصلاً زمینی که برای ساخت مسجد در نظر گرفته باشد ندارد و معمولاً در هر محله قطعه زمین‌هایی با کاربری فرهنگی- مذهبی وجود دارد که توسط دستگاه‌های شهرداری و راه و شهر سازی طبق ماده قانونی مربوطه تعیین می‌شود.

صالحی در پاسخ به اینکه در محلات محرومی که مردم توان خرید و تهیه زمین برای ساخت مسجد ندارند، بیان کرد: حتی در مناطق محروم اداره اوقاف زمینی برای ساخت مسجد ندارد اما چون هر محله باید زمینی با کاربری فرهنگی- مذهبی داشته باشد باید توسط ۲ اداره مذکور و مربوطه زمینی تعیین شود تا اداره اوقاف آن را به مردم معرفی کند.

وی ادامه داد: به طور کلی تأمین زمین و هزینه ساخت مسجد در هر محله معمولاً توسط مردم صورت می‌پذیرد و در صورت عدم توانایی مردم دستگاه خاصی متصدی ساخت مسجد نیست و اداره اوقاف در این شرایط مبلغ بسیار ناچیزی به آنها کمک می‌کند.

برپایی مراسم‌های مذهبی در کوچه و پس کوچه‌ها

خانم کیهانی یکی از اهالی محله ملاحسینی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: محله ملاحسینی تاکنون مورد توجه هیچ مسئول و ارگانی قرار نگرفته و حقوق شهروندی افراد این محله رعایت نمی‌شود برخلاف تمام محلات دیگر اینجا نه تنها مدرسه و مسجدی ندارد بلکه در ارائه خدماتی پیش پا افتاده مانند آسفالت مناسب، فاضلاب‌های سرپوشیده و حتی سطل زباله‌ای در محله وجود ندارد.

وی افزود: مسجدی در این محله دایر نیست تا در ایام خاص بتوان از آن استفاده کرد و مدت‌هاست آرزو خواندن یک وعده نماز خواندن در مسجد بر دل اهالی این محله مانده و معمولاً با همکاری گروه‌های جهادی در بعضی شب‌های مناسبتی در یکی از منازل مراسم‌هایی برپا می‌شود.

کیهانی به بد قولی مسئولین در تحقق شعارهای خود اشاره کرد و گفت: در هر دوره که مسئولین استانی برای بازدید به محله ملاحسینی آمدند مشکلات موجود از جمله نداشتن مسجد را مطرح کردیم و وعده‌های بسیاری مبنی بر حل آنها شنیده شده اما به مرحله عملی شدن نرسیده.

ملاحسینی به دست فراموشی سپرده شده است

غزاله نوروزی یکی دیگر از اهالی محله ملاحسینی در اعتراض به نابسامان این محله، اظهار کرد: محله ملاحسینی انگار جزو شهر نیست و به‌طور کامل به دست فراموشی سپرده شده و فقر مردم این محله باعث شده که برای کسی اهمیت نداشته باشد و مسئولان هم توجهی به آن نداشته باشند.

محروم‌ترین محله کرمانشاه مسجد ندارد/لزوم توجه مسئولان به محلات

وی افزود: نداشتن فضای سبز و مسجد ۲ موضوع مهم در تربیت و روحیه کودکان این دارد اما با وجود زمین‌های رها شده زیادی در اطراف این محله وجود دارد اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

نوروزی با بیان درخواست‌هایی از مسئولین برای بهبود اوضاع محله ملاحسینی، گفت: مردم این محله مستحق این حجم از بی توجهی نبوده و از مسئولین تقاضا داریم توجه بیشتر به این محله داشته باشند و نیازهای حداقلی مانند مسجد و مدرسه را برای مردم فراهم کنند.

کد خبر 5528104

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha