یزد الگوی کشت گلخانه ای برای کشاورزان کشور است

یزد- معاون تلفیق و امور تنظیم گری شرکت مدیریت منابع آب ایران، استان یزد را الگوی مناسبی برای تشویق کشاورزان کشور برای توسعه کشت گلخانه ای بر شمرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا الماسوندی ظهر شنبه در سفری یک روزه به یزد در نشستی که برای مشارکت، همفکری و همکاری بخش آب ، محیط زیست و مناقشات و طرح و توسعه و کسری منابع مالی برگزار شد، افزود: ظرفیت های این استان در توسعه کشت گلخانه ای بسیار مثبت است و می تواندالگوی مناسبی در این حوزه باشد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از روش های نوین و بهینه مصرف آب، گفت: یزد از لحاظ مشارکت اجتماعی، روش های مصرف صحیح و بهینه و افزایش بهره وری در کشور پیشرو می باشد.

الماسوندی با بیان اینکه ممکن است روش های نوین و امروزی بهینه مصرف به لحاظ اعتقاد به شرایط سنتی، در باور کشاورزان دیروز نگنجد، اظهار داشت: همان کشاورز اگرمتوجه شود که درمنطقه ی مجاور، با مصرف یک ششم آب توانسته اند تولیدی ۴ تا ۶ برابر داشته باشند او نیز به این روش ترغیب شده و خواهد دانست که برای تولید و درآمد بیشتر حتما نباید آب بیشتری مصرف کرد.

وی اظهار داشت: دولت نیز در این زمینه باید همراه کشاورزان بوده و با وام های کم بهره و یا حتی بلاعوض آنها را یاری کند تا هم بحث مدیریت مصرف وهم امنیت غذایی، بیشتر مورد اهمیت قرار بگیرد.

الماسوندی با اشاره به اینکه در طرح های بهره برداری و بهینه مصرف باید تامل بیشتری شود طرح های احیاء و تعادل بخشی را نیز بسیار مناسب دانست وبا تشکر از مدیران آب یزد که دراین زمینه نیز بسیار فعال وپیشرو بوده اند، گفت: کشاورز دنبال این نیست که آب را به چه شکل مصرف کند او دنبال تولید بیشتر و درآمد بیشتر می باشد پس وقتی بداند چگونه به این تولید و درآمد برسد و دولت نیز همراهش باشد قطعا همراهی خواهد کرد.

تدوین برنامه ای جامع برای مدیریت مصرف آب

این مقام مسئول به در دست اجرا بودن تدوین برنامه ای جامع برای مدیریت مصرف آب اشاره کرد و گفت:در این طرح،هم کلان ها و هم اجزاء با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در نظر گرفته شده و بر اساس نتایج مدرن، مدل ها و الگوهایی که با مناطق سازگار باشند شبیه سازی و تحلیل می شود.

وی افزود: در این برنامه جامع، خروجی ها، سرمایه گذاری ها و نیازهای اولویت دار که موضوع شرب می باشد دیده می شود.

همچنین جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گزارشی بابت سیمای کلی آب استان ارائه داد و گفت: استان یزد واقع در فلات مرکزی ایران دارای ۱۹ محدوده مطالعاتی است که ۱۶ محدوده در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته و ۳ محدوده آزاد آن نیز منابع آب چندانی نداشته یا بسیار شور می باشد.

محمدمهدی جوادیان زاده به دشت حیاتی و مهم یزد- اردکان اشاره کرد و گفت: این دشت که عمده سکونتگاه و تاسیسات و صنایع در آن مستقر می باشد سالیانه با ۱۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن و افت ۵۰ سانتیمتری روبرو است.

صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی با اجرای طرح های مختلف

وی به ارائه اقدامات خوب شرکت و همکاری کشاورزان جهت صرفه جویی آب کشاورزی با توجه به شرایط سخت استان یزد پرداخت و گفت: در سالهای اخیر با طرح های خاموشی چاهها، اصلاح و تعدیل، احیا و تعادل بخشی، جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز و مسدود کردن چاههای غیر مجاز به صرفه جویی های چشمگیری رسیده ایم.

اجرای برنامه سازگاری با کم آبی، طرحهای آبی در دست اجرا، فرهنگ سازی مدیریت مصرف، نیاز آبی استان، کمبود اعتبار و... از دیگر مباحثی بود که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد به آن اشاره کرد.

مدیران و معاونین شرکت نیز مسائل، مشکلات، انتقادات و یشنهادات خود را بیان کرده و معاون تلفیق و امور تنظیم گری و سرپرست حوزه آبریز رودخانه زاینده رود و حوضه های جنوب غربی فلات شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران شنوا وپاسخگوی انها بود.

علیرضا الماسوندی از طرح های در دست اجرای شرکت آب منطقه ای و چند طرح گلخانه ای بازدید کرد.

کد خبر 5528963

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha