نهضت مردمی مدیریت مصرف برق جواب داد/ قطع برق ۱۵ اداره گیلان

رشت- خاموشی های سال گذشته متولیان امر در گیلان را بر آن داشت تا با برنامه ریزی و دعوت مردم و دستگاه های اجرایی به مدیریت مصرف برق از قطعی های برنامه ریزی شده در امسال جلوگیری کنند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - بهرام قربانپور: زمانی که توماس ادیسون برق را اختراع کرد، هیچ گاه در مخیله اش نمی گنجید که این اختراعش یک روز به یکی از حیاتی ترین نیازهای بشر تبدیل شود. اما رفته رفته با سرعت گیری پیشرفت‌های تکنولوژی و پدید آمدن ایده‌های نو، ثبت اختراعات جدید و شگفت انگیز و همچنین گام بلند و اثرگذار دنیا به سمت مدرن شدن نه تنها هیچ وقت نیاز بشر به «برق» را کهنه و قدیمی نکرد بلکه روز به روز به آن محتاج‌تر شد تا جایی که اگر یک ثانیه نوسانات و قطعی برق در نقطه‌ای از این کره خاکی ایجاد شود، میلیاردها دلار خسارت در بخش‌های مختلف به بار می‌آورد.

فصل تابستان به علت افزایش شدید دما و نیاز مردم به استفاده از وسایل سرمایشی میزان مصرف برق را به حد قابل توجهی بالا برده و تشدید افزایش مصرف قطعی گاه بی گاه برق را به همراه دارد، که این موضوع در سال گذشته بسیار بیشتر رخ داده تا جایی که قطعی‌های مکرر برق مردم را کلافه کرده بود اما امسال با تدابیری متولیان برق در کشور و استان گیلان میزان خاموشی‌ها به حد قابل توجهی کاهش یافته و در پاره‌ای از اوقات در برخی نقاط حتی به «صفر» رسیده است.

ناگفته نماند کاهش محسوس خاموشی‌ها و قطع مکرر برق در استان گیلان را باید پای همراهی، تعامل و مشارکت مردم در مصرف بهینه برق و همچنین پای کار آمدن دستگاه‌ها و نهادها در این راستا، نوشت.

نهضت مردمی مدیریت مصرف برق جواب داد/ قطع برق ۱۵ اداره گیلان

تاکید بر فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق

اهمیت مدیریت مصرف برق و کاهش خاموشی‌ها در استان گیلان استاندار را بر آن داشت تا کارگروه مصرف و تقاضای برق را تشکیل دهد. «اسدالله عباسی» برق و انرژی را نیاز اصلی و اثرگذار جامعه امروز دانست و با تاکید بر حفظ و مصرف بهینه، گفت: برای جلب مشارکت مردم در صرفه‌جویی‌ها باید صداقت در گفتار داشته باشیم که منجر به مشارکت مردم در مصرف بهینه می‌شود.

استاندار گیلان با انتقاد از عدم همکاری برخی دستگاه‌ها در مدیریت مصرف برق، تصریح کرد: مدیریت مصرف برق باید مورد توجه همه دستگاه‌ها و نهادها قرار گیرد و کوتاهی در این بخش از دستگاهی پذیرفته نیست.

وی با تاکید بر تبلیغات محیطی، رسانه‌ای و هنری در فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل صداوسیما باید فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق باشد.

عباسی با بیان اینکه بخاطر برق نمی‌توانیم صنایع اثرگذار را تعطیل کنیم، گفت: برخی صنایع تعهدات صادرات دارند و اگر برق این صنایع قطع شود صادرات آنها متوقف می‌شود.

وی با بیان اینکه تعطیلی صنایع اثرگذار و مادر در گیلان به خاطر قطع برق، شوخی بردار نیست، افزود: قطعی برق نباید به تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران بیانجامد و لذا می‌طلبد ضمن رعایت الگوی مصرف، در روند تولید کارخانه نیز خللی وارد نشود.

کاهش ۴۰ تا ۵۰ مگاواتی برق با کاهش ساعت ادارات

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با تاکید بر رعایت الگوی مصرف در ادارات و دستگاه‌ها، تحقق این امر را منجر به کاهش محسوس مصرف دانست و بیان کرد: کاهش ساعت اداری در کاهش مصرف برق مؤثر بوده تا جایی که چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ مگاوات کاهش مصرف را به همراه داشته است.

بهمن داراب‌زاده با بیان اینکه پیک مصرف برق در کشور از مدار ۶۷ هزار مگاوات نیز گذشته است، گفت: اگر چه مصرف برق از مدار ۶۷ هزار مگاوات نیز گذشته اما با مدیریت خوبی که در مصرف برق در سطح کلان و رده‌های میانی و زیرین جامعه صورت گرفت، خاموشی‌ها به حداقل رسید.

وی با بیان اینکه افزایش دما با افزایش مصرف برق رابطه مستقیم دارد، افزود: در روزهای اخیر دمای هوای بسیار گرم و شکننده را سپری کردیم و همین موضوع بر افزایش مصرف برق تأثیر گذاشت.

مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان با تاکید بر اینکه دغدغه مندی در خصوص مصرف بهینه برق عمومی شود، گفت: فرهنگ سازی در مصرف برق اولویت اصلی نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای باشد تا با کمک هم از این شرایط حساس عبور کنیم.

داراب زاده با بیان اینکه مردم را در مدیریت مصرف برف پیشگام کنیم، تصریح کرد: هر گاه مردم در مسئله‌ای پای کار آمدند آن موضوع و بحران به بهترین نحو مدیریت شده است.

وی با انتقاد از عدم همکاری منابع طبیعی در شاخه زنی و قطع درختان در محورهای انتقال خطوط برق، افزود: افتادگی درختان روی سیم‌های برق موجب قطعی برق در برخی مناطق گیلان شده که انتظار می‌رود در راستای اخذ مجوزهای لازم نسبت به شاخه زنی و قطع درختان مزاحم در محور خطوط انتقال برق اقدام اساسی صورت گیرد.

نهضت مردمی مدیریت مصرف برق جواب داد/ قطع برق ۱۵ اداره گیلان

قطع برق ۱۵ اداره به علت عدم رعایت الگوی مصرف

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان نیز گفت: سال گذشت از اردیبهشت ماه خاموشی‌ها آغاز می‌شد و تا اوایل پاییز ادامه داشت، اما امسال برای مدیریت خوب در کلان و وفاق و همدلی اثرگذار در استان تاکنون خاموشی برای مردم اعمال نشده است.

محمدتقی مهدی‌زاده رعایت الگوی مصرف در ادارات و نهادها را در کاهش مصرف برق بسیار مهم و اثرگذار برشمرد و افزود: تاکنون ۸۳ مورد اخطار برای ادارات و سازمان‌ها صادر شده که الگوی مصرف را رعایت نکرده بودند و مجبور شدیم برق ۱۵ اداره را قطع کنیم.

مهدی‌زاده با بیان اینکه ادارات و سازمان‌های گیلان مورد پایش مصرف برق قرار می‌گیرند، اضافه کرد: تعداد زیادی از ادارات اکنون رویت‌پذیر و قابل کنترل هستند البته تغییر ساعت کاری ادارات نیز بر کاهش پیک بار استان بی تأثیر نبوده است.

وی با تاکید بر همکاری بیشتر ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان در مدیریت مصرف برق، افزود: فرهنگ سازی در مدیریت مصرف برق ابتدا باید از مسئولان شروع شود و سپس از مردم انتظار مصرف بهینه داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با تاکید بر هماهنگی با شرکت شهرک‌های صنعتی و اداره‌کل صمت استان گیلان برای مدیریت مصرف برق صنایع، تصریح کرد: صنایع با ارائه و انجام برنامه هدف مند و حساب شده مصرف برق به مدیریت مصرف کمک کنند.

مهدی زاده با تاکید بر مشوق محور بودن برنامه‌های مدیریت بار برای صنایع و کارخانجات، بیان کرد: لحاظ طرح تشویقی برای مدیریت مصرف برق، سبب رضایت‌مندی در میان صنایع می‌شود.

استمرار پیوند حلقه‌های اثربخش مصرف برق

اگرچه پایبندی به نگاه آماری و نموداری نمی‌تواند دلیل بر موفقیت بر کنترل و مدیریت مصرف برق در استان باشد و توجه و مشارکت مردم در مدیریت مصرف، اتخاذ تدابیر حساب شده در کلان و رده‌های میانی و همچنین همراهی سایر دستگاه‌ها و نهادها در مدیریت مصرف برق را نباید نادیده گرفت. تقریباً اوایل تابستان را با شرایط دمایی نزدیک ۴۰ درجه‌ای بدون خاموشی پشت سر گذاشتیم و ادامه مسیر نیازمند استمرار این حرکت انقلابی در مدیریت مصرف برق گیلان است که با هوشیاری و مشارکت مردم، پای کار آمدن مسئولان و دستگاه‌های اجرایی و همچنین تقویت زیرساخت‌های برق استان محقق می‌شود، حال که این نهضت مردمی مدیریت مصرف برق جواب مثبت داده و توفیق آمیز بوده برای عبور از بحران فصل گرما، نیاز است پیوند عمیقی بین حلقه‌های اثرگذار برقرار شود.

کد خبر 5530087

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha