سرانه مصرف روزانه آب در استان بوشهر ١٧٠ لیتر است

بوشهر- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: در حال حاضر سرانه مصرف آب استان بوشهر روزانه ۱۷۰ لیتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالحسن عالی ظهر دوشنبه در همایش و کارگاه آموزشی مدیریت مصرف آب و برق ویژه بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر اظهار داشت: بر اساس ارزیابی‌های انجام گرفته مصرف آب ۷۵ درصد از مشترکان بوشهری فراتر از الگوی تعیین شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر افزود: الگوی مصرف صحیح آب ۱۶ مترمکعب در ماه است که در این استان تنها ۲۵ درصد مشترکان این الگو را رعایت می‌کنند.

وی بیان کرد: در استان بوشهر ۱۵ درصد مشترکان سه برابر الگو و ۳۰ درصد نیز ۲ برابر الگو تعیین شده مصرف آب دارند.

عالی اظهار کرد: در این استان ۳۰ درصد مشترکان نیز مصرف آب آنها در حد معقول و یا اندکی فراتر از الگوی تعریف شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب بوشهر ادامه داد: میزان آب شرب تأمین شده برای استان بوشهر در فصل زمستان ۴۰۰ هزار مترمکعب است که این میزان در تابستان به ۳۶۰ هزار مترمکعب کاهش یافته است.

وی بیان کرد: از میزان یاد شده دو سوم آنکه از محل سد کوثر و آب شیرین‌کن‌ها تأمین می‌شود از پایداری لازم برخوردار است و مابقی که از محل چاه‌های محلی و شهرستان کازرون تأمین می‌شود از لحاظ پایداری دارای ریسک بسیار بالایی هستند.

عالی ادامه داد: ۷۵ درصد آب شرب استان بوشهر در بخش‌های خانگی و منازل و مابقی نیز در سایر بخش‌ها از جمله تجاری، فرهنگی و نظامی مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس اطلاعات استخراجی از یک بررسی علمی مصرف آب در بخش خانگی شامل ۲۸ درصد آشپزخانه، ۲۴ درصد حمام، ۱۶ درصد توالت، ۸ درصد روشویی، ۸ درصد لباسشویی، ۵ درصد ظرف شویی و مابقی نیز مربوط به سایر مصارف است.

عالی تاکید کرد: بانوان جایگاه اساسی در نقش دهی و مسائل خانواده دارند که باید در حوزه مدیریت مصرف آب نیز نقش ویژه خود را در مدیریت مصرف آب ایفا کنند.

وی افزود: بانوان شاغل در ادارات سفیران و پیغام بران صرفه جویی در مصرف آب هستند که استدعا دارم بخوبی نقش خود را در مدیریت مصرف آن انجام دهند.

عالی با اشاره به اینکه نصب ادوات کاهنده یک چهارم آب مشترکان منازل را کاهش می‌دهد، گفت: در حال حاضر سرانه مصرف آب استان بوشهر روزانه ۱۷۰ لیتر است که بانوان با ایفای نقش خود در مدیریت مصرف قادر به کاهش چشمگیر این میزان هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: برای عبور از این تابستان چنانچه نسبت به زمستان تنها ۱۰ درصد در مصرف صرفه جویی شود این استان با موفقیت از پیک مصرف آب عبور خواهد کرد.

وی بیان کرد: با تغییر اقلیم نمی‌توان جنگید و اقلیم نیز با ما سازگار نمی‌شود و تنها راهکار است این است که خود را با این پدیده تطبیق دهیم.

عالی گفت: چنانچه مدیریت مصرف آب صورت نگیرد به سخت‌ترین روش ما را مدیریت خواهد کرد و در این مسیر جای هیچ‌گونه بی مسئولیتی برای مسئولان حوزه آب و مشترکان آن وجود ندارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر ادامه داد: منابع آبی امانتی در اختیار نسل کنونی است که باید با مصرف بهینه به نسل آینده تحویل داده شود.

وی اظهار کرد: نایابی و کم آبی در خیلی کشورها ابزار و تجهیزات استحصال، انتقال و توزیع آب را با تورم چند صد درصدی مواجه کرده است که این یکی از معضل‌های تأمین آب است.

عالی یادآور شد: امروز قیمت یک کنتور آب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که در مقطعی می‌شد با این اعتبار کنتورهای مشترکین یک شهرستان را تعویض کرد.

همایش و کارگاه آموزشی مدیریت مصرف آب و برق ویژه بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر با مشارکت مجموعه وزارت نیرو در استان و به میزبانی شرکت آبفا بوشهر با حضور مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب و شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر و همچنین زنگنه نژاد مدیرکل امور بانوان استانداری بوشهر برگزار شد.

در حاشیه این همایش با اهدا جوایز از مشترکان خوش مصرف تجلیل شد و همچنین کارشناسانی از شرکت آبفا و توزیع نیروی برق استان بوشهر دوره آموزشی صرفه جویی در مصرف آب و برق را برای حاضران ارائه کردند.

کد خبر 5530569

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha