کار اسکن ۳۶ دفترخانه در زنجان تمام شده است

زنجان-رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان گفت: کار اسکن ۳۶ دفترخانه در زنجان و در شهرستان ابهر از ۱۰ دفترخانه هشت دفترخانه به اتمام رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کریمی ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران، گفت: موفق ترین بخش خصوصی در ۹۰ سال اخیر هستیم.

وی با بیان اینکه سردفتران و دفتریاران، علاوه بر اینکه هزینه‌ای روی دوش دولت ندارند، بلکه درآمدزایی هم کرده‌اند، اظهار کرد: ما با گرفتن حق‌الثبت، مالیات نقل و انتقال، فرستادن ارباب رجوع به امور مالیاتی جهت واریز مالیات خود و … برای دولت درآمدزایی کرده‌ایم.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان، گفت: با ابلاغیه دادستانی مبنی بر اینکه حوزه خرید و فروش خودرو، جزو مشاغل سودآور است و سرمایه‌های فراوانی در این معاملات رد و بدل می‌شود، آن را از حوزه سردفتران و دفتریاران خارج کردند.

کریمی تاکید کرد: اگر می‌گوییم دفاتر اسناد رسمی بازوان پرتوان قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستند ادعا نیست و این مسئله یک امر ثابت شده است و مستند آن‌هم ماده یک قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب سال ۵۴ است که دفترخانه را وابسته به وزارت دادگستری دانسته و ماده‌های بعدی همان قانون و قانون ثبت اسناد و املاک نقش مهمی را برعهده دفاتر گذاشته‌اند.

وی گفت: همکاران ما در دفاتر اسناد رسمی در اصل قاضی صلح هستند و جلوی بسیاری از مواردی را که ممکن است سر از دادگاه‌ها در بیاورند را می‌گیرند گفت: همکاران سردفتر و دفتریاران که همگی از تحصیل کرده‌های حقوق یا فقه هستند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان ابراز داشت: با ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف حقوقی مانند حقوق خانواده، وصیت، ارث و مسائل و مشکلات ثبتی، مانع از تقدیم شکواییه و دادخواست به محاکم می‌شوند.

کریمی افزود: تنظیم اسناد تعهد به بیع در دفاتر اسناد رسمی یکی از راه‌هایی است که ورود پرونده‌های حقوقی و کیفری را به دادگاه کاهش می‌دهد و بارها بر آن تاکید کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: مشاوران املاک فقط باید وظیفه مشاوره داشته باشند، از تنظیم قولنامه و مبایعه نامه خودداری و آن را به دفاتر اسناد رسمی واگذار کنند و کار دفاتر همان تنظیم سند و کار مشاور املاک تنها مشاوره دادن و راهنمایی و واسطه گری جهت خرید و فروش یا اجاره املاک است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان گفت: راه‌های بسیاری وجود دارد که وقتی اشخاص جهت خرید و فروش به مشاور املاک مراجعه می‌کنند فقط صحبت‌های اولیه و شفاهی انجام شود و پس از توافق و تفاهم به دفتر اسناد رسمی راهنمایی شوند.

کریمی افزود: مشاوران املاک تا شب در دفاتر خود هستند اما دفاتر اسناد رسمی فقط وقت اداری حضور دارند ولی این مشکل هم قابل حل است و می‌توان با یک نرم افزار موضوع و نوع معامله را به دفتر اسناد رسمی ارسال کرد و دفاتر اسناد رسمی هم به صورت نوبتی ساعات بعد از ظهر را نیز به فعالیت خود ادامه دهند و در نرم‌افزار نزدیکترین دفتر، انتخاب و مورد به آنها ارجاع شود.

وی یاد آورشد: برون سپاری‌هایی که سازمان ثبت اسناد انجام می‌دهد می‌تواند جلوی بسیاری از اشتباهات را بگیرد و مردم با خیال راحت امور خود را ثبت و ضبط کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان ادامه داد: اسکن دفاتر دست نویس، یکی از مواردی است که آیین نامه جدید و مصوب سال ۱۴۰۰ انجام آن را بر عهده سردفتران قرار داده و اسکن دفاتر سنتی گذر از سیستم سنتی به سیستم الکترونیک است و از دیگر مزایای آن این است که از نظر نگهداری دفاتر قدیمی سران دفاتر آسوده می‌شوند.

کریمی بیان داشت: وقتی که همه مراحل تنظیم امضا و صدور اسناد در حال حاضر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، نگهداری و استفاده از دفاتر دست نویس جایگاهی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه د ر حال حاضر در زنجان کار اسکن ۳۶ دفترخانه و در شهرستان ابهر از ۱۰ دفترخانه هشت دفترخانه به اتمام رسیده و در خرمدره فقط ۲ دفترخانه باقی مانده است، افزود: کار اسکن دفاتر سنتی ایجرود و سلطانیه هم به طور کلی به پایان رسیده است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان زنجان تاکید کرد: اگر شرایط با همین روند پیش رود تا ۲۰ روز آینده کار تصویر برداری در استان کامل به پایان می‌رسد.

کد خبر 5532419

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha