آغاز کشت قراردادی در اراضی پایاب سد خداآفرین

بیله‌سوار- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز کشت قراردادی در شبکه آبیاری پایاب سد خداآفرین خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد شهریار شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی طرح ملی کشت قراردادی در بیله‌سوار اظهار کرد: در حال حاضر ۸۶ درصدی کشاورزی کشور خرده مالکی و تک محصول است که اجرای کشت قراردادی بدون توجه به این واقعیت حاکم بر بخش کشاورزی کشور، زیان برای کشاورز و تهدید برای امنیت غذای کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی کشت قراردادی را راهکار اساسی برای مقابله با این رویداد می‌داند، تصریح کرد: محوری‌ترین اقدام وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم اجرای طرح کشاورزی قراردادی است که روزنه امیدی برای کشاورزان منطقه است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با تاکید بر رعایت الگوی کشت در کشت قراردادی گفت: در سیستم کشت قراردادی تولید خریدار که معمولاً شرکت‌ها و صنایع غذایی هستند، موظف به تعیین بهترین الگوی کشت، تأمین نهاده‌های تولید با قیمت مناسب، آموزش کشاورزان و بازاریابی هستند و کشاورزان فارغ از دیگر دغدغه‌ها تنها باید تمرکز خود را بر برنامه‌ریزی برای کشت محصول با بالاترین کیفیت و حداقل بودجه بگذارند که نتایج آن نیز کاهش ریسک تولید و بازار و ثبات درآمد برای کشاورز و سود برای خریدار است.

شهریار از آغاز کشت قراردادی در شمال استان اردبیل به ویژه در شبکه آبیاری و اراضی پایاب سد خداآفرین در شمال استان اردبیل خبر داد و افزود: در سال زراعی پیش رو بر اساس برنامه تدوین شده، کشت قراردادی در تمام مناطق استان اردبیل گسترش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه کشت قراردادی تضمین‌کننده تولید در عرصه کشاورزی است، خاطرنشان کرد: در کشت قراردادی تکلیف دولت و کشاورز مشخص می‌شود ولی باید اعتماد متقابل و ۲ جانبه در این عرصه ایجاد شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: از پاییز امسال و در سال زراعی جدید در شبکه‌های آبیاری پایاب سد عمارت، سد احمدبیگلو و سد خداآفرین به عنوان سه شبکه جدید ایجاد شده، کشت قراردادی به شکل جدی اجرا خواهد شد و اولویت تأمین آب برای محصولات با کشت قراردادی خواهد بود.

کد خبر 5532762

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha