وجود بیش از ۳ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در فارس

شیراز – معاون عمرانی استانداری فارس از وجود بیش از ۳ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در فارس خبر داد که با راه اندازی سامانه منتاک اولویت های استان در حوزه پروژه های عمرانی شناسایی می شود .

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود رضایی در همایش شهرداران و دهیاران فارس از تهیه سامانه مدیریت و نظارت در توسعه استان‌های کشور توسط وزارت کشور تحت عنوان (منتاک) خبر داد و گفت: این سامانه در حال تبدیل به یک سامانه ملی در زمینه مسائل عمرانی و توسعه امور شهر و روستاست.

وی اهداف عمده راه اندازی سامانه منتاک را مدیریت بر پروژه‌های عمرانی استان‌های کشور و همچنین پایش تمامی کمیسیون‌ها و جلسات و کارگروه‌های استان برشمرد و اظهار کرد: تمام داده‌های مرتبط با شهرهای استان و دستگاه‌های اجرایی در این سامانه ذخیره می‌شود و خروجی آن به عنوان یک داشبورد مدیریتی در اختیار تمام مدیران ارشد و عالی استان قرار گرفته و بهره برداری از آن در سطح استان و کشور ممکن خواهد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس سامانه مدیریت و نظارت را عامل تجمیع تمام اطلاعات پراکنده موجود در خصوص شهرها و شرایط آنها دانست و گفت: یکی از مشکلات موجود در این حوزه، تعدد و پراکندگی پروژه‌های دولتی و خصوصی در سطح کشور است که با راه اندازی این سامانه، استان‌ها همه پروژه‌های خود را در سامانه بارگذاری خواهند کرد و به تبع آن تخصیص اعتبار و پیشرفت فیزیکی آنها رصد خواهد شد؛ همچنین بر اساس اطلاعات موجود در این سامانه، می‌توان اولویت‌های شهرداری و نیازمندی‌های دهیاری‌ها وسایر مراکز مرتبط با مدیریت شهرها را نیز شناسایی کرد.

وی با اشاره به اینکه در سامانه منتاک اطلاعات کامل تمام پروژه‌ها بار گذاری خواهد شد، گفت: آنجه مسلم است مدیریت درست در گرو داشتن اطلاعات جامع و درست است و اطلاعات درست نیز برگرفته از فهم کارشناسی است.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به ارسال نامه‌ای با موضوع شناسایی ساختمان‌های ناایمن و ناپایدار به شهرداران استان، اشاره و اظهار کرد: در این نامه به ۴ خطر اصلی شامل زلزله، حریق، فرونشست و فرو ریزش اشاره و بر ایمن سازی ساختمان‌ها در برایر این عوامل تاکید شده است.

وی موضوع فرو نشست را در فارس یک دغدغه جدی عنوان کرد و گفت: در برخی از روستاهای شهرستان فسا واقع در شرق استان، مشکل فرو نشست بیخ گوش برخی از روستاها است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به اینکه شهرداری، مسئول ایمن سازی شهر و ساختمان‌های آن است، گفت: در حادثه متروپل آبادان، شهردار به عنوان مسئول اصلی حادثه شناخته شد.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نهضت ملی مسکن و روند اجرای آن در شهرهای استان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر در کشور حدود ۸ میلیون مستأجر و ۸ میلیون مجرد داریم؛ این آمار از آماده بودن گروه هدف ما برای ساخت مسکن گواهی می‌دهد.

وی همچنین زمان انتظار برای صاحب خانه شدن خانوارهای ایرانی بدون حمایت دولت، را بیش از ۵۰ سال اعلام کرد و گفت: قطعاً مداخله و حمایت دولت‌ها برای کوتاه نمودن زمان خانه دار شدن مردم الزامی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی و قدرالسهم استان فارس که معادل ۲۶۰ هزار واحد است، عنوان کرد: شهرداران و البته دهیاران در راستای اجرای هر چه بهتر این طرح عهده دار وظایفی هستند که باید به جد نسبت به انجام آنها مبادرت ورزند و در حد اختیارات خود برای انجام این طرح کمک نمایند.

کد خبر 5532923

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha