۲۶ خرداد ۱۳۸۲،‏ ۱۶:۵۸

26خرداد برگي روشني در دفتر جانبازي دلاورمرداني است كه در سياه ترين دوران حاكميت استبداد در ايران، سرود آزادي و رهايي از بند ذلت و ستم را سر دادند.

خالق اين حماسه عظيم مجاهدان خستگي ناپذيري بودند كه با درك صحيح از شرايط موجود زمان، راه مبارزه قاطع با سردمداران فساد و تباهي اين ملت را در پيش گرفته و درصدد نابود كردن مهره هايي برآمدند كه ذلت اين ملت بزرگ در مقابل استكبار را رقم مي زدند.
آنان تنها راه نجات ملت ايران را نابودي رژيم ستمشاهي وپايان دادن به هر گونه خفت و خواري و پيروي از خط خونبار كربلا دانسته و حاضر به سر سپردن در اين راه شدند.
اين گونه رشادتها، درخت تناور نهضت عظيم اسلامي ملت ايران را كه با روشنگري هاي معمار و بنيانگذار انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) و با همت و حمايت اين ملت سلحشور آغاز شده بود، باورتر كرد و روحيه آزادي خواهي و عزت طلبي را كه وديعه اي الهي و فطري در وجود اين ملت است، زنده كرد.
صادق اماني، رضا صفار هرندي، محمد بخارايي، علي نيك نژاد، قطره اي از درياي بيكران دلاوري و مردانگي بودند، كه در مكتب امام امت درس عزت و سربلندي و سرفرود نياوردن در برابر استكبار را به خوبي آموخته و موفق به كسب امتياز ممتاز در اين مكتب شده بودند.
سخنان و وصيت نامه هاي اين مسافران سپيده گواه بر اين مدعا است كه آنان معرفت به خدا و آموختن وظايف بندگي و با اخلاص عمل كردن را سرلوحه وظايف بشري خود قرار داده بودند.
به گفته شهيد مرتضي نيك نژاد در بيدادگاه رژيم ستمشاهي با سربلندي اعلام كرد كه اين من نيستم كه از مرگ مي ترسم و به خاطر خوش گذراني راهي را پيدا مي كنم، من سالها شهادت در راه خدا را از درگاهش استدعا مي كرد و اين مرگ براي من بسيار شيرين است.
شهيد صادق اماني استاد اخلاقي بود كه با عمل مي آموخت و آموخته هاي خود را از مكتب سالار شهيدان به شاگردان خود، انتقال مي داد كه آن راهي نبود جز جهاد و شهادت در راه خدا.
در ارتباط با اعدام انقلابي حسن علي منصور نخست وزير مزدور وقت، نيز بايد گفت كه در اين زمان براي آمريكا امكان انجام يكي از ديگر مقاصد شومش در ايران فراهم و شاه مامور اجراي آن شد.
كاپيتولاسيون كه در حقيقت طرحي در جهت به ذلت كشاندن اين ملت مسلمان بود، با آن سوابق تاريك و ننگين، بار ديگر در عرصه سياست ايران، تجديد شد.
كاپيتولاسيون طرحي براي به اسارت كشيدن ملت ايران آن هم در پرده ريا و تزوير بخاطر آمريكا بود، كه شاه معدوم قصد قانوني كردن آن را داشت.
اين طرح كه در نسخه جديدش نام وضعيت آمريكايي ها در ايران را به خود گرفته بود، با افشاگري هاي حضرت امام خميني (ره) براي ملت ايران چهره اي آشكار پيدا كرده بود.
جملات روشنگرانه امام (ره) در اين ارتباط به شكلي كوبنده و افشاگرانه عليه شاه با عناويني همچون "ملت را فروختند، استقلال ما را فروختند... ملت ايران را از سگهاي آمريكا پست كردند عنوان شد.
امام در ارتباط با اين طرح ننگين فرمودند: اگر اين مملكت اشغال آمريكايي است پس چرا اين همه دم از ترقي مي زنيد؟ اگر مستشاران نوكر شما هستند چرا از شاه بالاترشان مي كنيد؟ اگر نوكرند مثل نوكرها با آنان برخورد كنيد، اگر كارمند شما مثل كارمند با آنان رفتار كنيد.
و با همين روشنگري ها بود كه اين چهار شقايق سرخ راه عزت و سربلندي اين ملت را در نابودي بانيان اين ذلت و خواري دانستند و عزم خود را براي از ميان برداشتن آنان جزم كردند.
بيشتر مبارزات سياسي در جهان براي كسب به قدرت صورت مي گيرد، و در تعريف غربي ها علم سياست، علم قدرت است اما در مبارزات اسلامي كه شهداي موتلفه نيز آن را در پيش گفته بودند، مبارزه تنها براي خداست، هدف اين است كه انسان به تكليف الهي و شرعي خود قدم به ميدان مبارزه بگذارد و براي حاكميت دين خدا در جامعه تلاش كند.
آنان حجت شرعي را اولين اصل براي اقدام خود مي دانستند، به اين جهت كه بر اساس تمايلات نفساني اقدامي انجام ندهند، بلكه تنها به تكليف الهي خويش عمل كنند، پس كشتن فردي خائن به ملت و اسلام با حجت و حكم شرعي، اعدام انقلابي است.
لذا وقتي در شب اجراي عمليات شب 17 ماه مبارك رمضان كه مصادف با شب عمليات بدر است، وقتي مي خواهند كار را آغاز كنند، در منزل شهيد بخارايي دور هم مي نشينند تا تمام جوانب شرعي كار را بررسي كنند و ببينند آيا در اخلاصشان خللي آمده است يا خير؟
اين پرستوهاي عاشق به فكر نجات خود نبودند بلكه تنها به ابروي اسلام و مسلمانان مي انديشدند بر همين اساس وقتي رئيس بيدادگاه از شهيد اماني مي پرسد چرا دست به اسلحه بردي مي گويد: مرجع تقليد فرمود والله مسلمان نيست كسي كه فرياد نزند، والله كبيره كردن است كسي كه فرياد نزند و ما تنها راه برآوردن اين فرياد را تنها از راه دهانه اسلحه ديديم و به همين جهت حكم خدا را اجرا كرديم.

کد خبر 5542

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =