بی رغبتی مردم  خراسان جنوبی به سرمایه گذاری مولد

بیرجند_ دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان جنوبی گفت: مردم استان رغبتی به سرمایه گذاری مولد ندارند و بیشتر حاشیه سود را برای خود برگزیده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی زرنگ ظهر امروز در کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان با ارائه گزارشی از مصارف و منابع بانک‌های استان گفت: از نظر مصارف در رتبه پنجم کشور هستیم و حدود ۹۹ درصد منابع بانک‌ها خرج شده است.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها مجازند حداکثر ۸۰ درصد منابع قابل تخصیص خود را تسهیلات پرداخت کنند، اضافه کرد: منابع استان حدود ۲۶۱ هزار میلیارد ریال است که بعد از کسر موارد قانونی حدود ۲۳۱ هزار میلیارد ریال می‌شود.

به گفته وی مصارف اعتباری بدون در نظر گرفتن مطالبات معوق ۲۳۰ هزار میلیارد ریال است و مطالبات معوق هم ۵.۲ میلیارد ریال است.

وی غیر فعال بودن تعدادی از بنگاه‌ها و عدم باز پرداخت بدهی برای برگشت منابع به چرخه اعطای تسهیلات را از نگرانی‌های موجود در این زمینه اعلام کرد.

زرنگ اظهار کرد: ترکیب منابع استان ۳۴ درصد بلند مدت و ۳۲ درصد کوتاه مدت سرمایه گذاری است و ۱۲ درصد منابع قرض الحسنه پس انداز و ۱۸ درصد قرض الحسنه جاری است.

وی تصریح کرد: مردم خراسان جنوبی خیلی رغبت به سرمایه گذاری مولد ندارند و بیشتر حاشیه سود را برای خود برگزیده اند.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه سپرده سرمایه گذاری ارزی و جاری ۱۷۶/۷۴ دلار است، ادامه داد: میزان آن نسبت به خرداد سال گذشته ۱۶ درصد رشد داشته است.

زرنگ تصریح کرد: ۴۰ درصد مصارف قرض الحسنه بانک‌های استان صرف پرداخت تسهیلات ازدواج شده است.

وی با اشاره به اینکه همه منابع قرض الحسنه استان، مصرف شده است، گفت: دو هزار و۵۲۷ نفر در انتظار دریافت تسهیلات ازدواج هستند و به دو هزار و ۸۰۷ نفر وام ازدواج پرداخت شده است.

وی از پرداخت ۱۳۵.۵ میلیارد تومان وام فرزند آوری خبر داد و گفت: همچنین هزار و ۹۴۶ نفر برای دریافت این تسهیلات در خراسان جنوبی در انتظار هستند.

وی عدم حمایت کافی دستگاه‌های اجرایی برای دریافت مطالبات، وجود تعدادی از بدهکاران حرفه ای که از همه ظرفیت‌ها برای اخذ تسهیلات استفاده می‌کنند و وجود قوانین متعارض برای اعطای تسهیلات و وصول مطالبات را از جمله چالش‌های موجود در این حوزه اعلام کرد.

کد خبر 5551414

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha