۵۲ درصد سطح کشور را مرتع تشکیل می دهد

زنجان-مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: ۵۲ درصد سطح کشور را مرتع تشکیل می دهد و تاکنون ۴۲ هزار و ۳۰۰ سامان عرفی و یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار شناسایی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، ترحم بهزاد ظهر پنجشنبه در نهالستان منابع طبیعی و آبخیزداری زنجان و در بین مدیران این اداره کل، با بیان اینکه وسعت منابع طبیعی کشور به ۱۳۴.۴ میلیون هکتار می‌رسد، گفت: از این وسعت ۸۴.۴ میلیون هکتار مرتع است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۲ درصد سطح کشورمان را مرتع تشکیل می‌دهد، ابراز داشت: تاکنون ۴۲ هزار و ۳۰۰ سامان عرفی و یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار نیز شناسایی شدند.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، گفت: ۳۸۰ هزار و ۳۴۲ فقره پرونده چرا در سطح کشور تشکیل شده است و افرادی که به طور غیر مجاز از مراتع استفاده می‌کنند بدون در نظر گرفتن ورود و خروج دام به مراتع آسیب می‌رسانند.

بهزاد تاکید کرد: تا پایان ۱۴۰۱ این طرح به اتمام می‌رسد و بهره برداران شناسایی می‌شوند.

وی افزود: طبق دستورالعمل‌هایی که در سال ۹۷ در ۸ ماده به استان‌ها ابلاغ شد، منطقه‌ای را می‌توان ذخیره‌گاه گون اعلام کرد که از تنوع سه گونه گون برخوردار و تعداد پایه در هکتار بیش از ۲۰۰ عدد و تعداد زادآوری و تجدید حیات بیش از ۲۰۰ پایه باشد.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، با بیان اینکه مناطقی که بیش از ۵۰ درصد پوشش گیاهی گون دارند ذخیره گاه اعلام شدند، ابراز کرد: این مناطق ضوابط تخصیصی خود را دارند که بر مبنای آخرین اصلاحیه ضوابط تخصیص که در سال ۹۱ بوده، قرار می‌گیرند.

بهزاد گفت: ممیزی بیش از ۸۰ میلیون هکتار از مراتع کشور انجام شده و طرح ممیزی مراتع کشور تا پایان شهریور امسال به اتمام می‌رسد.

وی به مطالعات انجام شده توسط دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اشره کرد و گفت: ۱۶۰ هزار خانوار می‌تواند از مراتع کشور استفاده کنند، در حالی که یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار بهره‌بردار وجود دارد.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، ادامه داد: بهره‌برداران هم اکنون بیش از ۶.۵ برابر مازاد ظرفیت مراتع بهره برداری می‌کنند و محل مطلوب اقتصادی برای یک بهره بردار به طور میانگین ۵۶۰ هکتار با ۲۳۰ واحد دامی است که یک خانوار پنج نفره امرار معاش کند.

کد خبر 5555963

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha