هدف  جنگ سوریه تضعیف جبهه مقاومت بود/درستی سیاست منطقه ای ایران

همدان-امام جمعه همدان گفت: مشکل استکبار، سوریه وبشار اسد نبود بلکه سیاست کلان آنها توسعه اقتدار رژیم صهیونیستی در منطقه وتضعیف امنیت جمهوری اسلامی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام شعبانی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه همدان و با اشاره به اینکه قبل از سال ۲۰۱۱ که مساله بیداری اسلامی در منطقه مطرح شد و مسئله جنگ سوریه آمریکا قبل از بحران سوریه بارها به بشار اسد برای عدم حمایت از محور مقاومت تذکر داد گفت: در همان اوایل که مساله جنگ سوریه و جنگ داخلی در سوریه مطرح شد به بشار اسد پیشنهاد دادند که اگر از ایران و از ارتباط با ایران دست بردارد و دست ایران را از منطقه خودش قطع کند و از لبنان و جبهه مقاومت حمایت نکند بسترهای حمایت‌های اقتصادی را برایش فراهم می‌کنند و منافع اقتصادی را برای آنها تأمین می‌کنند.

وی با بیان اینکه قبلاً از جنگ داخلی سوریه این پیشنهاد را آمریکا و اسرائیل به آنها داده بودند افزود: آنها می‌گفتند شما بیایید ارتباط خود را با ایران قطع کنید و از لبنان و جبهه مقاومت حمایت نکنید ما بسترهای اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی شما را حمایت می‌کنیم اما بشار اسد به اعتبار آن گذشته‌ای که داشت و تعلقی که به مقاومت داشت نپذیرفت و سوریه بعد از اینکه مسائل را نپذیرفت آن بحرانی را که در سوریه مستحضر هستید فراهم و آغاز یک جنگ داخلی شد و هدف از این جنگ هم بشار اسد نبود بلکه هدف جنگ سوریه تضعیف جبهه مقاومت بود.

وی با بیان اینکه اگر هدف جنگ داخلی بود در همان سال ۲۰۱۱ که بیداری اسلامی در اوایل سال ۱۳۹۰ هجری اتفاق افتاد همین مساله هم در مصر و بحرین و خیلی از کشورهای منطقه مساله بیداری اسلامی مطرح شد چرا که آمریکا و اسرائیل در آن کشورها ورود پیدا نکردند بیان کرد: چرا به تعبیر رئیس جمهور آمریکا ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه برای اینکه به منطقه خاورمیانه نفوذ پیدا کنند هزینه کردند؟ و چرا این هزینه را به سوریه آوردند؟ چرا عربستان ورود پیدا کرد و پول نفتش را برای بر زمین زدن سوریه وارد میدان کرد؟ چرا اسرائیل به صورت قاطع از داعش حمایت کرد ورود داعش را در سوریه فراهم کردند؟

شعبانی موثق با اشاره به اینکه مساله جنگ سوریه مساله تضعیف جبهه مقاومت بود و مشکل آنها بشار اسد نبود افزود: آنها اگر با بشار اسد مشکل داشتند که پیشنهاد حمایت اقتصادی نمی‌دادند، اگر مشکل آنها با دولت سوریه بود و اگر می‌خواستند از مردم سوریه حمایت کنند چرا این پیشنهاد را به بشار اسد دادند و چرا وقتی که بشار اسد قبول نکرد و نپذیرفت پیشنهاد آنها را جریان داعش را در سوریه راه اندازی کردند؟ چون برنامه‌ای آنها تضعیف مقاومت بود و سیاست کلان اینها توسعه اقتدار رژیم صهیونیستی در منطقه بود والبته در ادامه آسیب زدن به امنیت کشور ایران بود.

وی با اشاره به اینکه در همین مسأله‌ای که در سوریه رقم زد تضعیف جمهوری اسلامی هدف بود گفت: هدف آنها این بود که مانع نفوذ کشور ما در منطقه باشند و خداوند متعال مدافعان حرم را, شهید بزرگ شهید همدانی را که با اولیا محشور بفرماید سوریه را از سقوط قطعی نجات داد.

شعبانی موثق با اشاره به اینکه نگاه جمهوری اسلامی مساله نگاه تحولات آینده است افزود: امروز اگر ما نگاه کنیم به برکات خون شهدا مدافع حرم و مجاهدت‌های شهید همدانی‌ها و شهید سلیمانی‌ها است که یک شبکه قوی مقاومت در منطقه شکل گرفته است.

امام جمعه همدان تصریح کرد: اتفاقی که افتاده است جبهه مقاومت توسعه کمی و کیفی بالایی پیدا کرده است یک شبکه قوی مقاومت در منطقه شکل گرفته که هر بخش آن می‌تواند در مقابل اسرائیل بایستد.

شعبانی موثق گفت: امروزه دشمن این را فهمیده است که به سادگی نمی‌تواند با جبهه مقاومت در بیافتد و سردار ما که در مقابل توطئه‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا ایستاد و جامعه ما قدردان مدافعان حرم است.

وی بیان کرد: کسانی که به مدافعان حرم زخم زبان می‌زنند درک صحیحی از امنیت دینی و ملی کشور ندارند، اما امروز کشور ما نشان داده و مشخص کرده که سیاست جمهوری اسلامی در راهبرد خودش در منطقه موفق بوده است.

شعبانی موثق افزود: در جریان مذاکرات ۵+۱ رسانه‌های دشمن به دنبال فرافکنی هستند زیرا مسأله اصلی جمهوری اسلامی این است که همه تحریم‌ها باید کنار رود و کشور از منافع اقتصادی برجام منتفع شود

نماینده ولی فقیه در همدان گفت: مؤمن از یک جا دو بار گزیده نمی‌شود و لذا باید طرف مقابل تضمین محکم برای عدم روی دادن اتفاقات گذشته را بدهد، جمهوری اسلامی امروز از موضع قدرت در حال مذاکره است.

وی افزود: کشور توانایی فنی بالایی دارد و دشمن نیز این موضوع را به خوبی می‌داند و اینکه بمب اتم نمی‌سازیم به آن دلیل است که نمی‌خواهیم و نیازی به آن نداریم.

شعبانی موثق با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی هر کاری بخواهد انجام دهد از دیگران اجازه نخواهد گرفت و مهم منافع ملت است گفت: هیچ متنی بدون موافقت جمهوری اسلامی نهایی نیست.

امام جمعه همدان با بیان اینکه نبود یک عزاداری منسجم و بزرگ در همدان مشهود است، خواستار شکل گیری چنین برنامه‌هایی شد.

وی در پایان با اشاره به کمبود آب و قطعی آب همدان، افزود: مسئولان از قبل زمان قطعی آب را به مردم اعلام کنند.

کد خبر 5561449

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha