وارثان دامداران دارای «پرونده چرای» مجوز خود را تمدید کنند

همدان- کارشناس آموزش و ترویج اداره منابع طبیعی شهرستان رزن با بیان اینکه وارثان دامداران دارای «پرونده چرای» مجوز خود را تمدید کنند؛ گفت: این مهلت تا پایان سال جاری است.

مصطفی فیروز روز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه جلسه توجیهی و ترویجی در شهرستان‌های رزن و درگزین با موضوعات بند ۲۰ و ۴۸ شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور و تفاهم نامه اطفا حریق با شوراهای اسلامی تمامی روستاها برگزار شد؛ تاکید کرد: روستاهای مذکور تا پایان سال جاری زمان دارند تا نسبت به پرداخت عوارض چرا و تمدید پروانه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به تمدید مکرر این تاریخ در سنوات گذشته امکان تمدید این زمان وجود ندارد؛ اظهار کرد: عواقب عدم اقدام توسط بهره برداران از جمله ابطال پروانه چرا و امکان واگذاری مراتع به روستاهای مجاور متوجه خود بهره برداران خواهد بود.

کارشناس آموزش و ترویج اداره منابع طبیعی شهرستان رزن تاکید کرد: اداره منابع طبیعی آماده راهنمایی‌های جداگانه به تمامی پلاک‌ها و ذینفعان خواهد بود و در صورت عدم اجماع کلیه بهره برداران، سایر بهره برداران متعهد می‌توانند به صورت مجزا اقدام به پرداخت عوارض و تمدید پروانه کنند تا متضرر نشوند.

فیروز روز در ادامه صحبت‌های خود در خصوص بند ۴۸ شیوه نامه نیز عنوان کرد: این بند تاکید دارد که چنانچه دارنده پروانه چرای دام فوت کند، ظرف مدت دو سال از زمان فوت، همسر و فرزندان مرتع دار متوفی که ساکن محل بوده و به حرفه دامداری مشغول باشند، مکلف اند که صرفاً یک نفر از بین خود را انتخاب و به اداره منابع طبیعی معرفی کنند تا جایگزین فرد متوفی شود.

وی خطاب به بهره بردارانی که احاله مدیریت طرح مرتعداری شأن صورت گرفته، گفت: طرح‌هایی که چندین سال است، بدون انجام پروژه راکد مانده‌اند نیز باید فعال شوند و پروژه‌های پیش بینی شده در طرح را پیاده سازی کنند.

فیروز روز با تاکید بر اینکه این اداره آمادگی دارد تا نهاده‌های مورد نیاز از جمله بذر و نهال لازم علوفه‌ای و گیاهان دارویی را در اختیار بهره برداران که در اصل مجریان طرح مرتعداری بوده، قرار دهد؛ خاطرنشان کرد: حفاظت از منابع طبیعی کشور اهمیت ویژه ای دارد چراکه در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های پی در پی شاهد آتش سوزی‌های گسترده در مراتع کشور بوده‌ایم.

کارشناس آموزش و ترویج اداره منابع طبیعی شهرستان رزن با تصریح بر اینکه در شهرستان‌های رزن و درگزین کمترین آتش سوزی اتفاق افتاده، اظهار کرد: شهروندان و روستاییان باید به محض وقوع آتش سوزی با اداره منابع طبیعی و یا سامانه تلفن ۱۵۰۴ تماس گیرند و در اطفا حریق همکاری کنند.

فیروز روز با تشریح تفاهم نامه همکاری بین اداره منابع طبیعی و دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی در راستای پیشگیری و اطفا حریق نیز عنوان کرد: حدود ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها منشأ انسانی دارد؛ از جمله دلایل مهم آتش سوزی می‌توان به بی احتیاطی افراد در طبیعت و عدم اطمینان از خاموش شدن آتش روشن شده، انداختن ته سیگار روشن در طبیعت، آتش زدن بقایای مزارع، ریختن زباله‌های شیشه‌ای در طبیعت که حالت ذره بینی پیدا کرده، اشاره کرد.

کد خبر 5562372

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha