وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با انتشار اطلاعيه اي از دانشجويان دانشگاه هاي سراسر كشور خواست تا با درايت و تيز هوشي صف خود را از عناصر وابسته به قدرتهاي بيگانه جدا كنند و اجازه ي سوئ استفاده به دشمنان كشور از مطالبات صنفي دانشجويان را ندهند .

متن بيانيه به شرح ذيل است  :

" دانشجويان عزيز دانشگاه هاي كشور

دانشگاه مهد علم و معرفت و پايگاه دفاع از آزادي و عدالت است و دانشجويان پرورش يافته در اين محيط مقدس در طول تاريخ معاصر ايران مدافع حق و حقيقت و دلسوز منافع ملي كشور بوده اند . مردم نيز در شرايط حساس و بحراني عموما" چشم به تحركات دانشجويي دوخته اند و انتظار داشته اند سنجيده ترين رفتار اجتماعي را نزد اين قشر فرهيخته بيابند .

ايران امروز ايامي سرنوشت ساز را پشت سرمي گذارد . دولت هاي سلطه گر خارجي و رسانه هاي وابسته به جريانات ضد مردمي برون مرزي، موج تبليغات وسيعي را  عليه ميهن ما آغازكرده اند و سعي در ايجاد تنش در محيط اجتماعي و ايجاد خدشه در امنيت ملي دارند . در اين ميان برخي اخبار نيز موُيد آنست كه عواملي مجدانه به دنبال آنند تا بخشي از اعتراضات و مطالبات دانشجويي را به اين موج تبليغاتي گره زده، از اين رهگذر براي خود پايگاهي مردمي بجويند، از اين رو ضروري ديده شد تا نكاتي در اين باره بيان شود .

1- مشي وزارت علوم همانگونه كه خود نيز شاهد بوده ايد همواره بر دفاع از حرمت دانشگاه و دانشجو استوار بوده و در اين راه از هيچ اقدامي مضايقه نكرده است . ليكن همانگونه كه عنوان شد در شرايط حاضر عده اي قصد دارند تا با آميختن مطالبات صنفي برخي از جريانات و نهاد هاي دانشجويي با خواست هاي سياسي خود، از توان و شور و نشاط محيط هاي دانشجويي بهره گيرند .

از اين رو از تمامي دانشجويان گرامي درخواست مي شود تا همانگونه كه در برهه زماني خطير1378 صبر و حلم از خود نشان داده و منافع ملي را بر مطالبات صنفي خود مقدم دانستند، اكنون نيز با درايت و تيز هوشي صف خود را از عناصر وابسته به قدرت هاي بيگانه جدا كرده و توجه داشته باشند كه هر حركت نسنجيده اي مي تواند خسارات جدي براي شاُن و منزلت دانشجويان و دانشگاه در نزد مردم به دنبال داشته باشد .

2- متاُسفانه اخبار ناقص و فضا سازي كاذب برخي رسانه ها درباره سياست قانوني توسعه ظرفيت آموزشي دانشگاهي به منظور افزايش دسترسي جامعه به آموزش عالي، باعث طرح عنوان جعلي " خصوصي سازي آموزش عالي" در محيط هاي دانشجويي شد

و احساسات برخي از آنان را بر انگيخت . وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بر اساس باورهاي خود در زمينه عدالت اجتماعي و لزوم ايجاد فرصت كافي آموزشي براي همه جوانان مستعد كشور، هيچ طرحي براي خصوصي سازي آموزش عالي و حذف سرمايه گذاري دولت در اين بخش نداشته و ندارد و آنچه اين وزارت در طي چند سال اخير دنبال كرده، چيزي جز سياست هاي مصوب بخش آموزش عالي در برنامه هاي توسعه كشور براي تنوع بخشي و ايجاد فرصت هاي جديد ورود به تحصيلات عالي نبوده است . از اين رو از همه ي دانشجويان تقاضا مي شود تا با عنايت به مطالبي كه از سوي مسوولان ذيربط در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه ها در اين باره اعلام مي شود، با سياست ها و برنامه هاي توسعه آموزش عالي در كشور بيشتر آشنا شده و در صورت داشتن پيشنهاد و يا انتقاد خاصي در اين زمينه، نظرات خود را ارايه نمايند . بي ترديد ديدگاه هاي اخير دانشجويان و ديگر نظراتي كه واصل خواهد شد، با رعايت چارچوب هاي قانوني مصوب دولت در بازبيني سياستها و روش ها مورد توجه قرار خواهد گرفت .

3- متاُسفانه در اعتراضات اخير دانشجويي، عده اي نيز از عناصر فرصت طلب و غير مسوول دست به هتاكي و طرح شعارهايي

به دور از شئون دانشجويي زدند كه از ديدگاه قاطبه دانشگاهيان، مذموم و درخور پيگيري است . ليكن آنچه بيش از اين حركات پراكنده، بر نا آرامي هاي اخير در محيط هاي دانشگاهي افزوده است، اقدامات خودسرانه گروهك هاي فشاراست كه به خود اجازه مي دهند خارج از هر ضابطه و قانوني دست به اقدامات خشن و غير انساني بزنند كه حاصل آن نيز چيزي جز افشاندن بذر كينه و نفرت در اعماق قلب آحاد جامعه و جوانان كشور نيست .

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري حملات گروهك هاي فشار و تخريب اماكن خوابگاهي را تقبيح و محكوم ساخته و ضمن تشكر از دستگاه هاي انتظامي، امنيتي و قضايي براي برخورد قانوني با اين عناصر، خواهان استمرار آن تا ريشه كني اينگونه رفتارهاي

غير قانوني است . 

4- فعاليت آموزشي دالنشگاه ها به ويژه در ايام امتحانات نيازمند محيطي امن و آرام است . لذا از كليه دانشجويان درخواست مي شود به حقوق اساسي ديگران احترام گذارده و با حفظ آرامش محيط، مانع آسيب رسيدن به نظام آموزشي دانشگاه شوند .

در پايان و مانند گذشته آمادگي مسوولان عالي و دانشگاهي كشور را براي هرگونه تبيين سياست هاي توسعه آموزش عالي كه اساسا" برپايه مباني علمي، تجارب  جهاني و عدالت اجتماعي است بصورت حضوري و يا از طريق رسانه هاي جمعي اعلام مي دارد .

 

کد خبر 5563

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =