غفلت از معماری روستایی آن را در معرض نابودی قرار داده است

کاشان - معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: غفلت از معماری روستایی آن را در معرض نابودی قرار داده است.

احمد دانایی نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته از ظرفیت‌های موجود در روستاها غفلت شده است، اظهار داشت: از جمله مهمترین این ظرفیت‌ها در بحث گردشگری و میراث فرهنگی است.

وی با بیان اینکه روستاهای کاشان و استان اصفهان سرشار از آثار فرهنگی و بافت منحصر به فرد است، ابراز داشت: غفلت از بافت و معماری روستایی در سطح استان باعث شده است که در معرض نابودی قرار بگیرد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز معماری روستایی با نشانه گرفته است، تصریح کرد: در صورت ادامه این روند می‌توان گفت تا ۱۰ سال آینده معماری روستایی در شهرستانی مثل کاشان وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه بازدید از روستاهای شهرستان کاشان و مشاهده ملموس مشکلات و چالش‌های موجود را پیگیری می‌کنیم، خاطرنشان کرد: برخی از این روستاها مثل پنداس و نشلج را می‌توان به عنوان روستای هدف گردشگری نیز برشمرد.

دانایی نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های روستای پنداس از بخش برزک شهرستان کاشان به منظور ترویج و توسعه گردشگری گفت: بودجه‌ای برای ثبت ملی بافت روستای پنداس در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ثبت ملی یک روستا به نفع کل مجموعه آن است، افزود: این موضوع باعث می‌شود تا اتفاقاتی که برای بافت‌های تاریخی برخی دیگر از روستاها رخ افتاده است تکرار نشود.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با بیان اینکه لازم است مردم و بومیان محلی هر روستا نیز همکاری لازم را با دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه داشته باشند، تاکید کرد: توسعه گردشگری روستایی می‌تواند سبب رونق کسب و کار و تقویت بنیان اقتصادی خانوارهای روستایی شود.

کد خبر 5563048

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha